“Kaderimize terk edildik”

“Kaderimize terk edildik”

Yeni Bakış’a konuşan KAR-İŞ Başkanı Beksan Bekir Akandere, otobüslerin ve minibüslerin iki aydır çalışmadığını belirterek, sektöre hizmet veren yaklaşık 3 bin 500 kişinin gelir kaynağının sadace toplu taşımacılık olduğunu, bu kişilerin evlerine ekmek alamayacak duruma geldiklerini söyledi

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
26 Mayıs 2020 - 04:55

KAR-İŞ Başkanı Beksan Bekir Akandere, toplu taşımanın ayağa kalkması için SSK prim desteğinin en az 6 aylığına sektöre tanınması gerektiğini söyledi.Akandere, işyerlerinin kendini çekip çevirme ihtimalinin kalmadığını belirterek, “neredeyse savaş koşullarından daha kötü koşullar yaşanıyor”dedi.


“Sektörümüzü tamamı ile durdurduk. Ancak ekonomik açıdan çok ciddi sıkıntılar içerisine girdik. Gün geçtikçe herşey daha da zor hal alıyor. Sektörün ciddi borçlanmaları, yeni otobüs alımlarından kaynaklanan kredileri mevcut. Sektör işlemiyor ancak taksitler işlemeye devam ediyor. 3 aylık öteleme bizim sektör için çok yetersiz. Çünkü sektör açılacak olsa bile eski imkânlarda çalışıp gelir elde etmesi mümkün değil”


“Bizler 3 aydan bu yana hiçbir gelir elde etmezken yarın sektör açıldığında mevcut iş  potansiyelimiz yerlerde gezerken  eski istihdamlarımızın tamamını  elimizde tutmamız mümkün değildir. Maalesef bu sürecin sonunda işsiz arkadaşlarımız olacaktır”Şükrü IRKIM


Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (KAR-İŞ) Başkanı Beksan Bekir Akandere, otobüs işletmeciliğinin ilk duran ve en son açılacak olan sektörlerden birtanesi olduğunu belirterek,  covid-19 sürecinden en çok etkilenen sektörlerden başı çektiğini söyledi.Akandere,personel taşımacılığı, turizm taşımacılığı, öğrenci taşımacılığı ve tüm güzergahlarda yolcu taşımacılığının tamamı durmuş olduğunu belirtti.Akandere, sağlığın herşeyden daha önemli olduğunu ve bu süreçte sektör olarak üzerilerine düşeni yerine getirip tüm tedbirlere uyduklarını belirterek, “Sektörümüzü tamamı ile durdurduk. Ancak ekonomik açıdan çok ciddi sıkıntılar içerisine girdik. Gün geçtikçe herşey daha da zor hal alıyor. Sektörün ciddi borçlanmaları, yeni otobüs alımlarından kaynaklanan kredileri mevcut. Sektör işlemiyor ancak taksitler işlemeye devam ediyor. 3 aylık öteleme bizim sektör için çok yetersiz. Çünkü sektör açılacak olsa bile eski imkânlarda çalışıp gelir elde etmesi mümkün değil”dedi.


“Toplu taşımacılık sektörü için kimse adım atmıyor”

Akandere, “Toplu Taşımacılık Sektörünün bu süreçte çok etkilenmesine rağmen şuana kadar bu sektör için atılmış herhangi bir adım yok.Bizim gibi bu sektöre hizmet veren yaklaşık 3 bin 500 kişinin gelir kaynağı sadace toplu taşımacılıktır ve şu an evlerimize ekmek alamayacak duruma geldik.Hepimizin garajlarında evlerinde 2 aydır hiç çalışmayan otobüslerimiz ve minibüslerimiz duruyor. Onlar bize, biz onlara bakıyoruz, ancak sektörde çalışan tüm arkadaşlarımızın  çekleri geliyor, kredi taksitleri geliyor, evlerinin ihtiyaçları devam ediyor, ticari araçlar için yükümlülüklerimiz çalışmıyor olmamıza rağmen devam ediyor.Her ne kadar Haziran’a kadar cezasız ertelense bile sonunda işlemeden ödeme isteniyor”dedi. Akandere, ülkede tüm okullar kapalı iken, hoteller kapalı iken, uçuşlar yokken, güney kapısı kapalı iken, yaklaşık 60-70 bin civarında iş gücü öğrenci ülkeden kaçmışken ve bizim hedef kitlemiz olan insanlar ülkede yokken taşımacılık sektörünün verimli çalışması değildir. Bu bağlamda sektörün özel imtiyazlara ihtiyacı vardır.  Özel destek nitelikli radikal kararlara ihtiyaç vardır” diye konuştu. 


“Sektör açılsa bile çeklerimizi ödeyecek durumda değiliz”

Akandere, sektörün giderlerinde indirim sağlanarak gelirin artırılması ile sürdürülebilir bir imkanın sağlanabileceğini söyledi.Akandere, sektör çalışmazken dahi durağan giderlerin ve yıpranma giderlerinin devam ettiğini belirterek,“Bunlardan kastım seyrüsefer, muayene, T izin mukellefiyetleri devam ederken, araçlarımız 3 aydan bu yana hiç çalışmadığı için oldukları yerde arıza yaratmaktadır”diye konuştu.Akandere, sektörün 3 aydan bu yana çalışmadığını ve hiçbir gelir elde etmediğini ve yarın sektör açılsa bile mevcut çeklerini ödeyebilecek durumda olmadıklarını söyleyerek,“dolayısı ile mevcut çeklerimizin takas sürecinin en az 6 ay uzatılması şarttır. Yada bu çeklerin karşılanabilmesi için düşük faizli ve 6 ay odeneksiz özel kredi imkanı yaratılmalıdır”dedi.


“Toplu taşımacılık sektöründe işsiz sayısı artacak”

Akandere, sektörlerin bu süreç içerisinde en çok etkilenen ve daha az etkilenenler olarak ayrıştırılmasının ve bu ayrım göz önünde bulundurularak ekonomik önlem için destek imkanlarının yaratılması gerektiğini belirtti.Akandere, “Bizler 3 aydan bu yana hiçbir gelir elde etmezken yarın sektör açıldığında tüm SSK  mükellefiyetlerimiz gereğinden fazla personelimiz için dahi bizden istenecektir. Mevcut iş  potansiyelimiz yerlerde gezerken biz eski istihdamlarımızın tamamını  elimizde tutmamız mümkün değildir ve maalesefki bu sürecin sonunda çok işsiz arkadaşlarımız olacaktır”dedi.Akandere, toplu taşımanın ayağa kalkması için SSK prim desteğinin en az 6 aylığına sektöre tanınması gerektiğini söyledi.Akandere, işyerlerinin kendini çekip çevirme ihtimalinin kalmadığını belirterek, “neredeyse savaş koşullarından daha kötü koşullar yaşanıyor”dedi.


“Hükümetin desteğine ihtiyacımız var”

Akandere, “Bizler bu süreçte başbakanımız ve birçok bakanımız ile görüşüp taleplerimizi ilettik ancak henüz sektör adına somut bir adım somut bir hamle görmedik”dedi.Akandere, bundan sonra yapılacak olan toplumun kendi yeterliliğini sağlayacak politikalar üretmek olduğunu ifade etti.Akandere, insanlarımızın bundan sonraki hayatlarında açlıkla ve işsizlikle yüzleşmekten kaçamayacağını  ifade etti.Akandere,“Biz toplu taşımacılar kendi kaderine terk edilip batsın mı? Bunu mu istiyorlar”dedi.Akandere, koronavirüs  önlemlerinin bizlere ekonomik açıdan olumsuz yansıdığı göz önüne alınırsa bizleri dahada zor günlerin beklediğinin ortada olduğunu belirterek, “ bu yüzden sektörümüzün özel desteğe ihtiyacı vardır. Bunu sağlamak hükümetimizin görevi olmalıdır”diye konuştu.Akandere, “Hükümet edenler bu sektörü dikkate alın ve gerekli önlemleri yaratın. Bu sektörün hem şuan çalışmadığı dönemde soluk almaya, desteğe, hemde açılıma gittiği günden itibaren özel imtiyazlara ihtiyacı vardır”dedi.Akandere, bu süreci hükümet edenlerin iyi değerlendirip bu ülkenin önemli bir alanı olması gereken toplu taşımacılığa hakettiği desteği vermelerinin gerektiğini belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her yıl yenileri geliyor
Her yıl yenileri geliyor
İkinci dalgaya hazır değiliz
İkinci dalgaya hazır değiliz