Kamboçya

Editor: YeniBakış Editör
13 Şubat 2022 - 10:54
Reklam

 

Angkor (1992)

  

Şehir 1177 de Campa Krallığının akınlarıyla yıkıldı. Ancak birkaç yıl sonra imparator VII. Jayavarman Campaları yendi ve yeni bir kent yaptı ve buda dinini benimseyerek büyük tanrı Budaya adanan ve Bayon adı verilen büyük bir tapınak yaptırdı tapınağı çevreleyen 50 kuledin dört tarafında gülümseyen insan figürü vardır. Kent bugün UNESCO koruması altındadır ve Kamboçya ekonomisine büyük desteği vardır.

 


 

 

 

Preah Vihear Tapınağı (2008)

 

 

 

Preah Vihear Tapınağı, Khmer İmparatorluğu döneminde inşa edilen ve Kamboçya'nın Preah Vihear ilindeki Dângrêk Dağları'nda 525 metrelik bir (1.722 fit) uçurumun üzerinde bulunan eski bir Hindu tapınağıdır. Tayland ile Kamboçya arasında sahiplik konusunda uzun süren bir tartışmanın ardından 1962'de Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı (ICJ) tapınağın Kamboçya'da olduğu kararına vardı.

Düz bir alanda birçok kilometre alan üzerinde dağılı bir şekilde bulunan Prasat Preah Vihear altı yüzyıl yaşayan Khmer İmparatorluğu'nda inşa edilen tüm tapınakların en görkemli olanlarından birisidir. İmparatorluğun manevi hayatının önemli bir yapısı olarak, birçok krallar tarafından kkullanıldı ve yenilendi, bu nedenle çeşitli mimari üslup unsurları taşımaktadır. Preah Vihear, doğu-batı eksenli geleneksel dikdörtgen plan yerine, Khmer tapınakları arasında alışılmadık bir şekilde uzun bir kuzey-güney ekseni boyunca inşa edilmiştir. 7 Temmuz 2008'de Preah Vihear, UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edildi.

 

 

 

Sambor Prei Kuk Tapınağı Bölgesi, Antik Ishanapura'nın Arkeolojik Alanı (2017)

 

 

 

Sambor Prei Kuk, Kamboçya'daki Kampong Thom ilinde, ilin başkenti Kampong Thom'un 30 km kuzeyinde, Angkor'un 176 km doğusunda ve Phnom Penh'in 206 km (128 mil) kuzeyinde bulunan bir arkeolojik yerleşim bölgesidir. 2017 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
28 yaşındaki Haydar Mumcu hayatını kaybetti
28 yaşındaki Haydar Mumcu hayatını kaybetti
Cezaevine gönderildiler
Cezaevine gönderildiler