Kapalı Maraş’ı soyup soğana çevirdiler

Kapalı Maraş’ı soyup soğana çevirdiler

Kapalı Maraş’tan birçok eski eşyanın sirkat edilmesi ile ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında 4 kişi tutuklandı

Editor: Süperadmin
14 Ocak 2022 - 14:34
Reklam

Gamze PİR BAYKUR

Kapalı Maraş’tan farklı tarihlerde birçok eski eşya ile elektrik kablosu sirkat edilmesi ile ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında Coşkun Gümüştaş, Taşkın Gümüştaş, Candaş Öz ve Hüseyin Kara isimli kişiler tespit edilerek tutuklandı.  “Birinci derece askeri yasak bölgeyi ihlal etme”, “Sirkat” ve “Kasti hasar” suçlarıyla ilgili olarak dün Mağusa Kaza Mahkemesine çıkarılan zanlılar aleyhinde 1’er günlük tutukluluk süresi temin edildi.

 

Evlerinde birçok eski eşya ve kablo bulundu

Meselenin tahkikat memuru Cafer Erenköylü, 2021 yılı içerisinde Mağusa’da birinci derece askeri yasak bölge olan Kapalı Maraş içerisinden farklı tarihlerde birçok muhtelif eski eşyalar ve elektrik kablolarının sirkat edildiğini belirtti. Mesele ile ilgili olarak soruşturma başlatıldığını söyleyen Erenköylü,  başlatılan soruşturma neticesinde zanlı Coşkun Gümüştaş, Taşkın Gümüştaş, Candaş Öz ve Hüseyin Kara’nın evlerinde konu ile bağlantılı emareler olduğu bilgisi alındığını belirtti. Erenköylü, alınan bilgi üzerine 12 Ocak 2022 tarihinde zanlı Coşkun Gümüştaş’ın evinde yapılan aramada Kapalı Maraş içerisinden sirkat ettiği eski çeşmeler, 1 adet Rumca yazılı tabela, eski tahta kaplı buzdolabı, çok miktarda muhtelif kablolar ve elektrik trafolarına ait olduğu düşünülen parçaların bulunarak emare alındığını açıkladı. Ayni gün zanlı Taşkın Gümüştaş’ın da evinde arama yapıldığını söyleyen Erenköylü,  yapılan aramada Kapalı Maraş’tan alındığı düşünülen 2 adet eski kola kasası ile içerisinde muhtelif eşyalar bulunan tahta sandık bulunduğunu kaydetti. Erenköylü yine ayni gün zanlı Candaş Öz’ün de evinde arama yapıldığını belirterek, yapılan aramada Kapalı Maraş’tan sirkat ettiği düşünülen üzerinde İsa motifi olan haç, 2 adet eski avize, eski araba plakaları, 2 adet tabela, muhtelif kablolar, çeşme vanaları, eski Rumca yazılı hikaye kitapları, eski elektrik sobası ve 1 adet dedektör bulunduğunu açıkladı. Erenköylü, yapılan soruşturma neticesinde ise zanlı Hüseyin Kara’nın geçen 2 aylık süre içerisinde hurda alımı yapan işletmelere muhtelif modellerde 150 kiloya yakın bakır kablo verdiğinin tespit edildiğini aktardı. Zanlı Kara’nın, mesele ile ilgili verdiği sözlü beyanında konu bakır kabloları “farklı zamanlarda sağdan soldan toplayıp biriktirdim” diyerek yeterli bir izahat veremediğini belirten Erenköylü, ayni gün tüm zanlıların tutuklandığını kaydetti.

 

Zanlı Coşkun Gümüştaş: “15-20 yıl önce sirkat ettim”

Polis Memuru Cafer Erenköylü, ayni gün zanlı Coşkun Gümüştaş’ın gönüllü ifade vererek, konu malzemeleri 15-20 yıl önce Kapalı Maraş içerisine 5-6 kez girerek sirkat ettiğini itiraf ettiğini açıkladı. Ayni gün zanlı Taşkın Gümüştaş’ın da gönüllü ifade verdiğini söyleyen Erenköylü, verdiği gönüllü ifadesinde evinde tespit edilen eski kola kasalarının 4 yıldır kendisinde olduğunu ve yine tahta sandığın yaklaşık 8 yıldır kendisinde olduğunu ancak nereden aldığını hatırlamadığını belirttiğini kaydetti. Erenköylü, zanlı Candaş Öz’ün ise verdiği gönüllü ifadesinde evinde tespit edilen malzemeleri farklı zamanlarda yol kenarında, deniz kenarında bulup aldığını bir kısmının da kendi evi içerisinde olan eşyalar olduğunu belirttiğini kaydetti. Erenköylü, 13 Ocak 2022 tarihinde ise zanlı Hüseyin Kara’nın evinde ve mandırasında yapılan aramada mandıra çevresinde çok miktarda kablo zırhı bulunduğunu açıkladı. Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın yeni başladığını ve aranan emareler olduğunu ifade eden Erenköylü, zanlıların 1’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

 

Bugün yeniden mahkemeye çıkarılacaklar

Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Mine Gündüz, zanlı Coşkun Gümüştaş, Taşkın Gümüştaş, Candaş Öz ve Hüseyin Kara’nın tahkikat maksatları bakımından 1’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meteoroloji Dairesi'nden Günlük Tahmin
Meteoroloji Dairesi'nden Günlük Tahmin
Altun'dan Elektrik Kesintileriyle İlgili Açıklama
Altun'dan Elektrik Kesintileriyle İlgili Açıklama