“Kapanma şart”

“Kapanma şart”

Yeni Bakış’a konuşan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimi Bülent Dizdarlı, pandemide gelinen aşamaya bakıldığında 15 günlük bir kapanmanın gündeme gelmesi gerektiğine vurgu yaptı

Editor: Süperadmin
26 Ocak 2021 - 08:55
Reklam

Dr. Bülent Dizdarlı, yerel vakaların artması ile birlikte vakaların geometrik olarak düşünüldüğünde daha fazla artabileceğinin mümkün olduğunu söyledi.

Vakaların artması ile birlikte işin kötü boyutu olan temaslıların artık kendilerini gizlediklerini belirten Bülent Dizdarlı, sağlık çalışanlarının ve toplumun  yorulduğunu,  her kesimin  ekonomik ve sosyo ekonomik bazı sıkıntılar yaşadığını kaydetti.

‘İp bir yerden kaçıyor’ diyen Dizdarlı, artan yerel vakalarda kontrolün ele alınması adına 15 günlük tam kapanmaya ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Dizdarlı, “Kapanarak ve izolasyonu sağlayarak her şeye tekrardan başlama şansına sahip olabiliriz. Tekrardan vakaları 1, 2 veya sıfıra indirmemiz mümkündür. Şu aşamada sağlık, birçok sektörün dağılmasına neden oluyor” dedi.

 

Esengül AYKAÇ

Her şeyden önce yerel vakalarda ciddi bir oranda artış yaşandığını söyleyen Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimi Bülent Dizdarlı, yerel vakaların artması ile birlikte vakaların geometrik olarak düşünüldüğünde daha fazla artabileceğinin gözle görüldüğüne dikkat çekti. Vakaların artması ile birlikte işin kötü boyutu olan temaslıların artık kendilerini gizlediklerini belirten Bülent Dizdarlı, insanların yorulduklarını,  insanların ekonomik ve sosyo ekonomik bazı sıkıntılar yaşadığını kaydetti. Temas grubunun oldukça yorulduğunu ve yıprandığını anlatan Dizdarlı, temaslıları tespit eden ve bulaşmanın yayılmasını engelleyen grupların da yaklaşık olarak 11 aydır gece gündüz demeden çok sıkı bir şekilde çalıştıklarını belitti.

“İp bir yerden kaçıyor”

‘İp bir yerden kaçıyor’ diyen Dizdarlı, artan yerel vakalarda kontrolün ele alınması adına bu aralar 15 günlük tam kapanmaya ihtiyaç olduğunu düşündüğünü ifade etti. 15 günlük tam kapanma ile birlikte hem temas grubunun dinlendirilmesi adına hem de vakaların toparlanmasını sağlamak adına ülkedeki en son yaşanan gidişatlara göre doğru bir karar olduğunu düşündüğünü kaydeden Dizdarlı, “Bugün aldığınız bir tedbir 15 gün sonrayı etkiler” dedi.

“15 günlük kapanmaya ihtiyacımız var”

Şu anda vakaların artmasının sebebinin  son 15-20 gün önce yaşanılanların göstergesi olduğunu söyleyen Dizdarlı, “Kişisel olarak düşüncem ise kısım kısım kapanmanın çok faydalı olacağını düşünmüyorum. Kuzey Kıbrıs çok küçük bir coğrafya olduğu için bulaşın bir yerden bir yere bulaşması çok kolaydır” dedi. Dizdarlı, hem sağlık çalışanlarının dinlendirilmesi adına hem de 15 gün içerisinde etrafta olan hastaları toplamak adına 15 günlük bir kapanmanın gerekliliğinden söz etti.

“Tam kapanma gündeme geldiği vakit, okullar da kapanabilir”

Tam kapanmanın tekrardan gündeme geldiği vakit okulların tekrardan kapanabileceğine işaret eden Dizdarlı, okulların açılması için birçok koşulların söz konusu olduğunu söyledi. Dizdarlı,  bu koşulların yerine getirilip getirilmediği ile ilgili kısmı bilmediğini kaydetti. Dizdarlı, “Sınıflarda öğrenci sayısının azaltılması, ders saatlerinin azaltılması, sınıfların dezenfekte edilmesi, bu havada pencerelerin açık olması, klimanın bu dönemde kesinlikle kullanımından kaçınılarak bahçe sobalarının kullanılması gerekiyor” diyerek okullarda yerine getirilmesi gereken bir takım koşulları sıraladı.

“Tekrardan başlama şansına sahip olabiliriz”

Dizdarlı, “Her şeyden önce şu anda kapanarak ve izolasyonu sağlayarak her şeye tekrardan başlama şansına sahip olabiliriz. Tekrardan vakaları 1,2 veya sıfıra indirmemiz gerekiyor. Şu aşamada sağlık, birçok sektörün dağılmasına neden oluyor” diyerek,  her şeyden önce sağlığın sağlam tutulması gerektiğini kaydetti. Planlı bir kapanma ile vakaların tekrardan sıfırlanması ile birlikte kapanma sürecinin iyi değerlendirilmesi gerektiğinden bahseden Dizdarlı, karşımıza çıkan ilk kapanma sürecinin kötü kullanıldığını belirtti. İlk kapanma sürecinde sosyal, ekonomi ve eğitim adına hiçbir şeyin düşünülüp  planlanmadığını ifade eden Dizdarlı, 15 günlük kapanma sürecinde hızlıca her şeyin planlanabileceğine işaret ederek, vakaların sıfırlanması ile birlikte atılacak olan her adımın bundan sonra planlı olmasının mümkün olabileceğine dikkat çekti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emine Pilli de görevden alındı
Emine Pilli de görevden alındı
Haspolat'ta 27 vakanın tümü öğrenci yurdunda tespit edildi
Haspolat'ta 27 vakanın tümü öğrenci yurdunda tespit edildi