“Kaynak heba edilebilir”

“Kaynak heba edilebilir”

Yeni Bakış’a konuşan CTP Milletvekili Erkut Şahali ve DP Milletvekili Fikri Ataoğlu, İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması gereği Türkiye’den gelecek olan kaynağın doğru bir biçimde kullanılması gerektiğinin altını çizerek, kaynağın hayatımıza kalıcı değişiklik ve etki yaratması gerektiğine vurgu yaptı

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
29 Mayıs 2020 - 02:00

CTP Milletvekili Erkut Şahali, Türkiye’den gelecek olan 2 milyar lira civarındaki kaynağın kontrolsüz, har vurup harman savurur bir şekilde harcanması durumunda  çok kolay bir şekilde heba edilebileceğini söyledi


Şahali, protokolün özünde iki ülkenin ilişkilerinin devamı bakımından olumlu bir durum olduğunu belirterek, bu dönemin ciddiyetle çalışılması gereken bir dönem olduğunu kaydetti 


DP Milletvekili Fikri Ataoğlu, hükümetin Türkiye’den gelecek olan kaynağı hayata geçmesi gereken projelerde kullanması gerektiğini belirterek, “anlaşma imzalanmadan önce siyasi partilerin de görüşü alınması gerekirdi. Protokolün içeriğini basından öğrendik” diye konuştu 


Ataoğlu, “Protokolün imzalanmasına yönelik ciddiyetten uzak tutumları tartışmak yerine, gönül arzu ederdi ki protokolün içeriğine yönelik maddeleri ve eylem planına ilişkin görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşabilelim”dediŞükrü IRKIM 


Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Erkut Şahali, KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmanın 3 yılda bir yapılan anlaşmalardan biri olduğunu söyleyerek, “en son 2016-2018 yıllarını içeren 3 yıllık anlaşma imzalandı daha sonra 2019 yılında bir senelik bir anlaşma ve geçtiğimiz gün yapılan anlaşmada 1 yıllık olmak üzere imzalandı” dedi. 

Şahali, yapılan anlaşmanın özünde KKTC’de yapılacak olan belli başlı mevzuat değişiklikleriyle ve icraatların karşılığında Türkiye’nin sağlayacağı destekleri içerdiğini söyledi. 

Şahali, bu defa biraz farklı olarak, hibe olarak alındığını ve Covid-19 nedeniyle cari bütçe kaygısının da öngörüldüğünü söyledi.


 “Kontrolsüz bir şekilde kullanılırsa kaynak heba edilecek”

Şahali, Türkiye’den gelecek olan kaynağın doğru bir biçimde kullanılması gerektiğinin altını çizerek, ihtiyaç olanın yapısal dönüşümün ve kalıcı etkilerin sağlanması olduğunu belirtti.Şahali, sağlanan kaynak kontrolsüz ve har vurup harman savurur bir şekilde harcama yapılırsa bu kaynağın çok kolay şekilde heba edilebileceğini söyledi. 

Şahali, “Hükümetin biran önce hangi program ve proje dahilinde bu kaynağı değerlendireceğini bizlere ve kamuoyuna açıklaması gerekiyor”dedi. 

Şahali, protokolün özünde iki ülkenin ilişkilerinin devamı bakımından olumlu bir durum olduğunu belirterek, ancak bu olumlu durumun  hayatımıza kalıcı değişiklik ve etki yaratması gerektiğine vurgu yaptı. Şahali, bu dönemin ciddiyetle çalışılması gereken bir dönem olduğunu söyledi. 


DP Milletvekili Ataoğlu:  Siyasi partilerin görüşleri alınmalıydı

Demokrat Parti (DP) Milletvekili ve DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, hükümetin Türkiye’den gelecek olan kaynağı hayata geçmesi gereken projelerde kullanması gerektiğinin altını çizdi. Ataoğlu, “Anlaşma imzalanmadan önce siyasi partilerinde görüşü alınması gerekirdi”diyerek, “protokolün içeriğini basından ve sosyal medyadan öğrendiğimiz kadarıyla yorum yapmaya çalışıyoruz”dedi.Ataoğlu, gelecek olan paranın kullanım şeklini en iyi şekilde kontrol ederek ve projeleri hayata geçirmek gerektiğini söyleyerek,“bu pandemi süreci içerisinde oluşan mali eksikliği hibe maksatlı yapılan katkıların yerinde kullanılması gerekiyor”dedi.Ataoğlu, toplamda hibe ve kredi destekleri ile 2019 yılından tahakkuk edenlerle birlikte 2.288.000.000 TL tutarındaki bu protokolun imzalanmasına yönelik yanlışlıklar hükümet edenlerin ve devlet ciddiyetinin de sorgulanmasının gerektiğini söyledi.


“Yangından mal kaçırır gibi imzalandı”

Ataoğlu, protokolün yangından mal kaçırır gibi imzalandığını beliterek, hepsinin yanında muhalefete konuya ilişkin tek bir bilginin bile ulaştırılmadığnı söyledi.Ataoğlu, turizm ,eğitim,tarım ve inşaat sektörünün ayakta kalması,alt yapı eksikliklerinin giderilmesi ve ekonominin ayakta durmasını sağlayacak şekilde bu kaynağı kullanmamız gerektiğinin altını çizerek, “KKTC tüm kurum ve kuruluşları ile bir devlettir ve devleti yönetenlerin de bu ciddiyet içinde olması şarttır. Bunu Başbakan’a hatırlatmak isterim ”diye konuştu. 


“Halkın menfaatine uygun bir protokol”

Ataoğlu, imzalanan protokolün halkın menfaatine uygun bir protokol olduğunu söyleyerek, “protokolün imzalanmasına yönelik ciddiyetten uzak tutumları tartışmak yerine, gönül arzu ederdi ki protokolün içeriğine yönelik maddeleri ve eylem planına ilişkin görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşabilelim”dedi.Ataoğlu, “Bununla birlikte, ileriki günlerde protokole dair resmi bilgilere ulaşabilmemiz halinde özellikle eylem planı ile ilgili görüşlerimizi DP olarak tüm kamuoyuna aktarmaya devam edeceğiz”dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KKTC vatandaşı bir kişinin Covid-19 testi pozitif!
KKTC vatandaşı bir kişinin Covid-19 testi pozitif!
Pegasustan Kıbrıs uçuşları ile ilgili açıklama
Pegasustan Kıbrıs uçuşları ile ilgili açıklama