“UBP siyaseti itibarsızlaştırdı”

“UBP siyaseti itibarsızlaştırdı”

Ulusal Birlik Partisi başta olmak üzere hükümet ortakları ile birlikte siyasetin itibarını erozyona uğratmaya devam ettiğinden söz eden CTP Milletvekili Erkut Şahali, topluma bir soru yönelterek ülkedeki en itibarsız alan hangisi denildiğinde herkesin cevabının siyaset olacağını söyledi

Editor: Süperadmin
06 Ocak 2021 - 08:54
Reklam

Ulusal Birlik Partisi’nin uygulamış olduğu siyaset politikasının vatandaş tarafından çok ciddi bir öfke patlamasına yol açtığını anlatan Şahali, tüm siyasi partilerin aynı olmadığını siyasi partililer arasında çok ciddi farklar olduğundan söz etti.

Pazartesi günü yaşanan meclis toplantısında bir onay prosedürünün olduğunu anlatan Şahali, “Muhalefetin gereği bu onayı Sayın Resmiye Canaltay’a vermedik. Canaltay’ın kendi partisi de dahil olmak üzere hükümeti oluşturan unsurlar da desteklemedi. Sayın Resmiye Canaltay meclisten onay alamayarak adaylığı ret edildi. Bu sık karşılanacak bir olay değildir” dedi.

Perşembe günü CTP olarak bir aday çıkıp çıkmayacağı konusunda hala belirsizliğin hakim olduğunu söyleyen Şahali, “Ülkede her an her şey olabiliyor. Pazartesi günü yaşanan durumu parti içerisinde değerlendirerek Perşembe gününe kadar bir yol haritası çizeceğiz” diye konuştu.

 

Esengül AYKAÇ

Ulusal Birlik Partisi başta olmak üzere hükümet ortakları ile birlikte siyasetin itibarını erozyona uğratmaya devam ettiğinden söz eden CTP Milletvekili Erkut Şahali, ülkede yaşayan kişilere bir soru yönelterek ülkedeki en itibarsız alan hangisi denildiğinde herkesin cevabının siyaset olacağını söyledi. Demokratik ve hukuk temelleri olan bir ülkenin varlığından bahseden Erkut Şahali, demokrasinin ise olmazsa olmasının siyasi partiler olduğunu ve siyasetçiler olduğunu belirterek, Ulusal Birlik Partisi’nin yol açtığı ardışık siyasi felaketler ile birlikte ülkede siyasetin çok ciddi bir şekilde itibar kaybetmesine yol açtığına dikkat çekti.

“Vatandaşta öfke patlamasına yol açtı”

Ulusal Birlik Partisi’nin uygulamış olduğu siyaset politikasının vatandaş tarafından çok ciddi bir öfke patlamasına yol açtığını anlatan Şahali, tüm siyasi partilerin aynı olmadığını siyasi partililer arasında çok ciddi farklar olduğundan söz ederek, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin Ulusal Birlik Partisi ile hiçbir benzerliğinin olmadığını ifade etti.

“Kendi partisinden destek alamaması sık karşılaşılacak bir olay değildir”

Ülkede hükümetin oluşumundan bu yana hükümetin oluşum sonrasında ise siyasi felaket yaşandığından söz eden Şahali, Pazartesi günü toplanan mecliste sadece meclis başkanlığı seçiminin olmadığını, seçimin en az iki seçenek arasından birisinin tercih edilmesi anlamına gelebileceğini kaydetti. Pazartesi günü yaşanan meclis toplantısında bir onay prosedürünün olduğunu anlatan Şahali, “Muhalefetin gereği bu onayı Sayın Resmiye Canaltay’a vermedik. Canaltay’ın kendi partisi de dahil olmak üzere hükümeti oluşturan unsurlar da desteklemedi. Sayın Resmiye Canaltay meclisten onay alamayarak adaylığı ret edildi” diyerek Resmiye Canlatay’ın meclisten ret oy alarak kendi partisinden destek alamamasının sık karşılanacak bir olay olmadığını söyledi.

“UBP iyi yönetilemiyor”

Resmiye Canaltay’ın kendi partisinin desteklememesini değerlendiren Şahali, mecliste yaşanılan durum ile birlikte Ulusal Birlik Partisi’nin iyi yönetilmediğini anlatarak Ulusal Birlik Partisi’nin yönetilemeyen kadroların ülkeyi çok iyi yönetemeyeceğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

“Kendi içlerinde kırılma var”

Ulusal Birlik Partisi içerisinde bir kırılma yaşandığını belirten Şahali, Ulusal Birlik Partisi’nin kendi içerisinde bir kırılma yaşarken akabinde de kırdıklarını ifade etti. Ulusal Birlik Partisi’nin ülke demokrasinin, ülke ekonomisini, yurttaşın moralini kırdığından söz eden Şahali, Ulusal Birlik Partisi’nin içinde bulunduğu yönetilemez halden dolayı pek çok değerin hasar görüldüğüne dikkat çekti.

“Tahammüllere uygun hareket ediyoruz”

Meclis Başkanlığı konusunda mecliste tavırlarını demokrasiye ve tahammüllere uygun olarak Cumhuriyetçi Türk Partisi olarak çok net belli ettiklerini söyleyen Şahali, “Pazartesi günü mecliste yaşanacak durumları ön görerek herhangi bir aday çıkarmadık. Çünkü mecliste tahammüllere uygun olarak en büyük parti Meclis Başkanlığı’nı yürütürken Meclis Başkan Yardımcılığı’nı ise ana muhalefet partisi üstlenir. O yüzden biz Meclis Başkan Yardımcımızı belirledik ama Meclis Başkanlığı için bir aday göstermedik. O yüzden Pazartesi günü yaşanan olay bir seçim değil bir onay prosedürüydü” dedi. Şahali, pazartesi günü yaşanan durumu parti içerisinde değerlendirerek Perşembe gününe kadar bir yol haritası izleyeceklerini belirtti.

“Her an her şey olabilir”

Perşembe günü CTP olarak bir aday çıkıp çıkmayacağı konusunda hala belirsizliğin hakim olduğunu söyleyen Şahali, “Ülkede her an her şey olabiliyor. Hayal edebileceğimiz her şey aşılmış bir vaziyette. Ülkede hayaldir, bu olmaz dediğimiz pek çok şey yaşadık. Örneğin, Ulusal Birlik Partisi’nin kurultayının yarıda kalacağını kim hesap edebilirdi? Yarıda kaldı. Ülkede azınlık hükümetinin kurulabileceğini kim hayal edebilirdi? Ülkede azınlık hükümeti kuruldu. Halkın Partisi’nin kurucularından olan bir Milletvekili ile iki arkadaşının Halkın Partisi’nden istifa ettirilebileceğini kim hayal edebilirdi?” diyerek ülkede her an her şeyin olabileceğine işaret etti. Şahali, hayal ötesi bir durumla karşı kaşıya kalındığından söz ederek en yakın zamanda gerçeklere geri dönüş yapılması temennisinde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tutuklu sayısı 5'e çıktı
Tutuklu sayısı 5'e çıktı
Bahar Saner boşanma haberini yalanladı
Bahar Saner boşanma haberini yalanladı