“Kesinti Anayasa’ya aykırıdır”

“Kesinti Anayasa’ya aykırıdır”

Hükümetin açıkladığı ekonomik tedbir paketi tepki topladı. Bazı sendika temsilcileri, hükümetin patronlara sözünü geçiremediğini belirterek, herkesin elini adaletli bir şekilde taşın altına koydurmadığına vurgu yaptı

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
26 Mart 2020 - 04:55

KAMU-SEN Başkanı Atan: Başbakan bankalardan rica etmiş. Rica diye bir şey yoktur. Yaptıracaksınız. Böyle bir şey olamaz. Maalesef sermaye ile hükümet kol koladır


KAMU-İŞ Başkanı Serdaroğlu: Bana göre bu adaletli bir paket olmadı. Hükümetten beklentimiz bu yönde değildi. Hükümet bankalara sözünü geçiremedi 


KTAMS Başkanı Bengihan: Kesinti Anayasa’ya aykırıdır. Özel sektör çalışanları zaten geçinmekte büyük zorluk çekiyorlar, bin 500 TL kime yetecek? Çalışanla dalga geçiliyor


Özgür KIYAK 


Yeni Bakış’a konuşan bazı sendika temsilcileri, hükümetin dün açıkladığı ekonomik tedbir paketinin adaletli bir paket olmadığını ifade ederek, “hükümet ile sermaye kol kola. Dağ fare doğurdu. Hükümet patronlara sözünü geçiremiyor” şeklinde konuştu. 


KAMU-SEN Başkanı Metin Atan: Dağ fare doğurdu 

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, sendikalar olarak herkes elini taşın altına koysun derken bankalarda ise 3 aylık kesintide faizlerin ödenmesi konusunda yaptırımlar yapılması gerektiğini söylediklerini, ancak faizler konusunda tatmin edici bir tedbirin olmadığının görüldüğünü söyledi. Atan, hükümetin kredi faizlerini öteleyeceklerini söylediğini belirterek, “dağ fare doğurdu” dedi. Atan, sendikalar olarak bu durumu değerlendireceklerini, iyi olanın 13’üncü maaşların ödenmeyecek olmasının gündeme gelmemesi olduğunu kaydetti. Partilerden kesilecek olan paranın ise neden hepsini kesmediğini soran Atan, “görülen odur ki bütün olan kamuda çalışanlaradır. Hayat pahalılığı durdu, maaşlardan kesinti olacak. Üzüldüğüm şudur ki başbakan bankalardan rica etmiş. Rica diye bir şey yoktur. Yaptıracaksınız. Böyle bir şey olamaz. Bankalara böyle bir dönemde yapmak zorundasınız denilmelidir, rica değil. Maalesef sermaye ile hükümet kol koladır.” şeklinde konuştu. 


KAMU-İŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu: Hükümet yine patronlara sözünü geçiremedi

KAMU-İŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Başbakanın ne demek istediğini net anlamakta güçlük çektiğini belirterek, “hükümet yine patronlara sözünü geçiremedi” dedi. Serdaroğlu, hükümetin taşın altına adaletli bir şekilde herkesin elini koydurmadığını ifade ederek, ülkede bugüne kadar ciddi kazanç elde edenler olduğunu, GSM şirketlerinin ne şekilde elini taşın altına koyacağı konusunda net bir açıklamanın olmadığını kaydetti. 

Serdaroğlu, en önemlisi hükümetin bankalara sözünü geçiremediğini belirterek, başbakanın 6 bin TL alanlardan yüzde 16 kesinti yapacağını söylediğini, ancak 6 bin TL alanın bankadan gidip kredi borçlandığını, kredi taksitini de ona göre ayarladığını söyledi. Serdaroğlu, böyle bir durumda çalışanın maaşından kesinti yapıldığında kalan rakamla nasıl geçineceğinin hesaplanmadığını söyledi. 


“Adaletli bir paket olmadı”

Serdaroğlu, bu durumun kaos yaratacağını belirterek, “başbakan konuşur konuşmaz telefonlarım hiç durmadı. Çalışanlar arıyorlar ve biz taksitlerimizi nasıl ödeyeceğiz diye soruyor. Kesinti olacağını çalışanlar anlayışla karşılamışlardı, ancak borçlarının da öteleneceği söylenmişti. Ancak bugün ötelenmeyi bir kenara bırakalım ertelenmedi bile. Burada bankalar ki ülkede zenginler arasındadırlar, hiçbir şekilde ellerini taşın altına koymadılar. Bana göre bu adaletli bir paket olmadı. Hükümetten beklentimiz bu yönde değildi. Herkeste bir şok yarattı ama aslında bekliyorduk.

 Hükümetin yine sermayeye hiçbir şekilde bir yaptırım yaptıramayacağını tahmin ediyorduk” diye konuştu. 

Serdaroğlu, “Başbakan Yardımcısının bakanlar kurulu toplantısını terk ettiği yönünde duyumlar aldık” diyerek, “bir fikir ayrılığı olmuşsa da Kudret Bey’in bunu çıkıp kamuoyuna açıklaması gerekir” dedi. 


KTAMS Başkanı Güven Bengihan: Bu ırkçılıktır

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, “Başbakan yapmış olduğu bu açıklama ile maalesef bordro mahkumu olan kamu görevlisi ve emeklilerin maaşlarından kesinti olacağını söyledi. Bu bizim açımızdan kabul edilebilir bir durum değildir” diyerek, bu süreçte özel sektör çalışanlarına da maddi destek anlamında bin 500 TL’lik katkı yapılacağını söylediğini kaydetti. 

Bengihan, bundan KKTC ve TC yurttaşlarının yararlanacağını ifade ederek, üçüncü dünya ülkesi vatandaşların bundan yararlanamayacağını, bunun ırkçılık olduğunu söyledi. Bengihan, bunun büyük bir yanlış olduğunu belirterek, hukuka aykırı bir düzenleme olduğunu kaydetti. 


“Anayasaya aykırı bir düzenleme”

Bengihan, kimsenin rızası olmadan maaşından kesinti yapılamayacağını belirterek, şöyle devam etti, “2010 yılında emeklilerden yapılan bir kesinti söz konusu olmuştu. Biz sendika olarak Anayasa Mahkemesine dava açmıştık.

 Mahkeme kesinlikle emeklilerden herhangi bir kesinti yapılamayacağı kararını üretmişti. Bugün de Anayasaya aykırı bir düzenlemeye gidilmiştir. 

Bununla birlikte herkes elini taşın altına koymalı diyoruz, ancak burada market sahipleri bu durumdan en çok fayda elde eden kesim, hiçbir ek vergi veya harç anlamında bir durum getirilmemiştir. Nerden buldun yasası altında bir düzenleme de yapılmadı. Zenginlerin, bu kadar mal varlığını nasıl yaptıklarını açıklamaları gerekir. Otellerden,  gazinolardan ve bet ofislerden yüzde 10’luk bir vergi kesintisine gidiliyor. Gelirlerin en çok olduğu yerler artırılması gerekirken, hükümetin 2021 yılında 2020’deki gelirlerden vergi kesintisine gitmeleri gerekirdi. Bu çok yanlış ve taraflı yapılan bir uygulamadır.”

Bengihan, ülkede 32 milyar mevduat olduğunu, bu mevduatın 22 milyarının kredi olarak dağıtıldığını, 10 milyar mevduatın bankalarda durmakta olduğuna vurgu yaptı. 


“Devlet olarak otoritenizi ve gücünüzü ortaya koyamıyorsunuz”

Bengihan, şunları söyledi, “Bu mevduatın tamamını hükümet iç borçlanmaya giderek 5 ve 7 yıl içinde geri ödemesi koşuluyla bir ekonomik tedbire başvurmuş olsaydı bugün ne çalışandan ne de emeklilerden herhangi bir kesintiye gidilmezdi. Bunun yanında bir de özel sektör çalışanları zaten geçinmekte büyük zorluk çekiyorlar, ben buradan soruyorum bin 500 TL kime yetecek? 

Çalışanla dalga mı geçerler. İnsanlara evde oturun ve dışarı çıkmayın diyorsunuz. Siz devlet olarak otoritenizi ve gücünüzü ortaya koyamıyorsunuz. Bu nedenle bizleri çok önemli sorunlar daha beklemektedir. Ekonominin canlanması için piyasaya para aktarmaları gerekirdi. Tüm çalışanlara ve dar gelirlilere ek maaş artışı yapılmalıydı. Ancak hükümet durağan olan piyasayı daha da durağanlaşması için ücretlerden kesintiye gidiyor. Aklımızla dalga geçiyorlar. Ne ekonomik krizi yönetebiliyorlar ne de sağlık krizini.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Baybars’tan kesinti açıklaması
Baybars’tan kesinti açıklaması