"Keşmekeş yaşıyoruz"

"Keşmekeş yaşıyoruz"

Uzman Sosyolog Nihal Salman, toplum olarak yaşanmakta olan sıkıntılı günlere dikkat çekerek, halkın korku, kaygı, gelecek belirsizliği ve güvensizlik gibi duyguların hepsini aynı anda yaşadığını söyledi

Editor: Süperadmin
21 Eylül 2020 - 11:58 - Güncelleme: 21 Eylül 2020 - 14:08

Uzman Sosyolog Salman, son günlerde ani patlak veren iç bulaş ve sağlık hizmetindeki yetersizliklerin halk üzerinde bir korkuyu tetiklediğini söyleyerek, “ölümden çok yetersiz sağlık hizmeti alma korkusu yaşıyoruz” diye konuştu.

Salman, toplumun keşmekeş ruh halinin mimarının hükümet olduğunu söyleyerek, “Sağlıkta yaşanan kaosun en büyük sebebinin sağlık hizmetinin yetersizliği, altyapı ve sağlık personelinin yetersizliğidir. Bu sorunu çözebilmek yöneticilerimizin görevi iken maalesef çözemediler” dedi.

Salman, yöneticilerin yönetemediğinin sadece sağlık ve eğitim olmadığını belirterek, bunun bir başka yönünün ekonomi olduğunu söyledi.  Salman, “Aylarca evine ekmek götüremeyen pek çok kişi, kapanan iş yeri yeni bir krizle karşı karşıya. Ne olacağı bilinmiyor.  En önemlisi toplumu yönetemeyenler bile ne olacağını bilmiyorlar” diye konuştu.

 

Şükrü IRKIM

Uzman Sosyolog Nihal Salman, toplum olarak sıkıntılı günler yaşanılmakta  olunduğunu belirterek, halkın korku, kaygı, gelecek belirsizliği ve güvensizlik gibi duyguların hepsini birden yaşadığını söyledi. Salman, pandemi döneminden çıkıp 2 ay evlerimize kapanmanın yaşattığı depresyonu atlatamadan bugünlerde yerel vakaların artması ile birlikte tekrardan bir kriz ortamı ile karşı karşıya kalındığını söyledi.

“Hastalar arasında seçim yapılması toplumun kaygısını artırmıştır”

Salman, son günlerde ani patlak veren virüs salgını, iç bulaş ve sağlık hizmetindeki yetersizliklerden dolayı bu durumların halk üzerinde atlatılamayan bir korkuyu tetiklediğini söyleyerek, “Şu anda yaşanan korku ölümden çok kapanma ve yetersiz sağlık hizmeti alma korkusudur. Çünkü pozitif vakaların hastalığı daha kolay atlatması, yoğun bakımda yatan hastaların az olması, ölüm korkusunu hafifletmiştir. Buna karşılık, pozitif vakaların fazlalığı karşısında, hastanede yetersiz alt yapı eksikliği sonucu, hastalar arasında seçim yapılması toplumun kaygısını artırmıştır” ifadelerini kullandı.

“Okula gidemeyen çocukların yaşadığı depresyon aileleri farklı bir boyutta etkiliyor”

Salman, sağlıkta yaşanan bu yetersizliğin okulların açılmasına engel olduğunu ifade ederek, aylardır okula gitmeyen çocuk ve ergenlerin yaşadığı depresyonun aileyi farklı bir boyutta etkilediğini ifade etti. Salman, okulun tek işlevi derslerin öğrenilmesi olmadığını belirterek, “Okul çocukların ve ergenlerin sosyalleşmesini sağlayan bir kurumdur” dedi.

“Geleceğin toplumu başarısız bir şekilde inşa ediliyor”

Salman, insanların biyopsikososyal bir varlık olduklarını belirterek, “İnsanın sosyal yönü onun psikolojisini ve biyolojisini çok etkiler. Çocuk ve gençler sosyalliği okulda yaşar ve okulda öğrenir. Arkadaşlarıyla, akranlarıyla ilişkileri, iletişimi öğrenir, sevmeyi, paylaşmayı öğrenir. Okulların aylardır kapalı olması, çocuk ve gençlerin okula gidememesi ve evlere kapanması onların ruh sağlığını çok olumsuz etkilemektedir. Unutulmamalıdır ki bugünün çocuk ve gençleri, yarının yetişkinleri anne-babaları ve geleceğin toplumu olacaklardır. Fakat yöneticilerimiz her şeyde olduğu gibi geleceğin toplumunu da başarısız bir şekilde inşa ediyorlar” şeklinde konuştu.

“Toplumun şu anki ruh halinin mimarı hükümettir”

Salman, toplumun keşmekeş ruh halinin mimarının hükümet olduğunu söyleyerek, “Sağlıkta yaşanan kaosun en büyük sebebinin sağlık hizmetinin yetersizliği, altyapı ve sağlık personelinin yetersizliğidir. Bu sorunu çözebilmek yöneticilerimizin görevi iken maalesef çözememiştirler” diye konuştu.

“Uzaktan eğitim pek çok ailenin çocuklarına yeni teknoloji alma zorunluluğunu sağladı”

Salman, uzaktan eğitimin pek çok ailenin çocuklarına yeni teknoloji alma zorunluluğunu sağladığını belirterek, teknolojisi olmayan pek çok çocuğun mağdur olduğunu ve en acısı da bunu düşünen ve buna çözüm üreten hiçbir devlet kurumunun olmadığını belirtti. 

“Aylardır evlerine ekmek götüremeyen pek çok insan ekonomik bakımdan yeni bir kriz ile karşı karşıya kaldı”

Salman, yöneticilerin yönetemediği sadece sağlık ve eğitimin olmadığını belirterek, “bunun bir başka yönü daha var bu da maalesef ekonomidir” dedi. Salman, aylarca evine ekmek götüremeyen pek çok iş yeri, pek çok insan ve pek çok aile yeni bir krizle karşı karşıya. Ne olacağı bilinmeyen, krizi yönetemeyen, sorunlara çözüm üretemeyen ve en önemlisi toplumu yönetemeyenler bile ne olacağını bilmiyorlar” diye konuştu. Salman, “Sağlıkta yaşanan sorunlar ekonomiyi ve eğitimi etkilerken tabi ki tüm bunların yanında da bu durumlar  aileleri de çok olumsuz bir şekilde etkilemiştir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Resmi gazetede yayımlanmaması hukuka aykırı”
“Resmi gazetede yayımlanmaması hukuka aykırı”
Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlanıyor
Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlanıyor