“Kimse panik yapmasın, Türkiye’yi makarnaya boğarız”

“Kimse panik yapmasın, Türkiye'yi makarnaya boğarız”

Makarna Üreticileri Sanayicileri Derneği Başkanı ve Nuhun Ankara Genel Müdürü Uysallı, ihracatı durdurduklarını belirterek, kaos planı yapılmasına gerek olmadığını söyledi

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
16 Mart 2020 - 05:00

Koronavirüs salgınının Türkiye’de de görülmesinin ardından vatandaşlar, marketlerdeki rafları boşaltırken, e-ticaret sitelerinden 17 TL’ye varan fiyatlarla satılan makarna, ülkenin gündemine oturdu. Makarna üreticileri ise, “İç piyasa tüketimi yıllık 650 bin ton. Üretim kapasitesi ise 2.9 milyon ton. Kimse panik yapmasın. Her ev makarnaya boğulur” açıklaması yaptı. 

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Makarna Üreticileri Sanayicileri Derneği Başkanı ve Nuhun Ankara Genel Müdürü Nihat Uysallı, makarna tartışmalarıyla ilgili gelişmeleri aktardı.

Uysallı, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bugüne kadar rafta makarnanın fiyatı belliydi. Kargo ve komisyon ücretlerini bunun üzerine ekleyen e-ticaret sitelerinde de raf fiyatının biraz üzerinde fiyatla satılıyordu. Çok basit bir ticaret kuralı işliyordu ve rafta 3 TL’ye makarna varken kimse buralardan makarna almayacağı için sorun olmuyordu. E-ticaret sitelerin makarna satışındaki hacmi o kadar düşük ki. Kimse bugüne kadar kaça sattığıyla ilgilenmiyordu. İnsanlar ne zaman raftaki makarnaya hücum etti, kaotik bir ortam oluştu. E-ticaret siteleri de 17 TL’ye varan fiyatlarla makarna satmaya başladı.”


Kimse panik yapmasın, ihracatı durdurduk

“Bu süreçte biz hiçbir zaman makarnaya zam yapmadık” diyen Uysallı, “Vatandaşlar rahat olsun, panik yapmasın. Türkiye’de şu anda 800-900 bin tonluk atıl durum var. Yıllık ihracatımız 1,3 milyon ton, iç piyasa tüketimimiz 650 bin ton. Yıllık üretim kapasitemiz de 2,9 milyon ton. Geçici olarak ihracatı durdurduk. Tutup da kaos planı yapmamıza gerek yok. Gerekirse 15 gün daha ihracatı durdururuz, Türkiye’de her ev makarnaya boğulur” şeklinde konuştu.

Geçen hafta tüketicilerin koronavirüs endişesiyle erzak depolamak istemesi 3 liralık makarnayı bazı internet sitelerinde beş katına çıkardı. Bu siteler, “Fiyatları biz belirlemiyoruz” derken, markalar da hukuki sürece hazırlandıklarını açıklamıştı. 

Konuyla ilgili en fazla tepkiyi ise Trendyol sitesi aldı. 1950’lerden bu yana Türkiye pazarında olan Nuhun Ankara markasının 3,05 lira olarak açıkladığı perakende fiyatı Trendyol’da 15,25 liraydı. Üstelik firma bu fiyata da 45 liradan yüzde 66 indirim yaparak düştüğünü söylüyordu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güney'de toplam 26 yeni vaka !
Güney'de toplam 26 yeni vaka !
Pilli: 1531 test yapıldı, 5 yeni pozitif vaka
Pilli: 1531 test yapıldı, 5 yeni pozitif vaka