"Kiralar ve kurlar sabitlenmeli"

"Kiralar ve kurlar sabitlenmeli"

Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, ülkede derinleşen ekonomik krize karşı tedbir almaktan aciz, irade ortaya koyamayan ve tüm yaşanılanları görmezden gelen bir hükümetle karşı karşıya olduğumuzu söyledi

Editor: Süperadmin
10 Ağustos 2020 - 11:45 - Güncelleme: 11 Ağustos 2020 - 19:32

Kanber, yaşananları görmezden gelen hükümetin başka bir ülkeden bahseder gibi davranmasının  kabul edilebilir olmadığını belirterek,  “her gün çarşıda onlarca dükkan,  işyeri kapanıyor, bu durum görmezden geliniyor. Kapanan işyerlerindeki çalışanların  nereye gittiği merak edilmiyor. Turizm sektöründe çalışan turizm emekçilerinin durumunun ne olduğu somut şekilde ortaya konmuyor. İşsizlik çığ gibi büyümekte” dedi.

 

“1 pound 10 Türk lirasına doğru giderken ülkemizde kiraların büyük bir kısmı döviz cinsinden kiralanırken bu konuda kulaklarını tıkayan gözlerini kapatan hükümet hiçbir yaklaşım göstermeden özel mülk sahipleri ile işletmeleri karşı karşıya bırakarak esnafa sırtını dönmüştür. Bir an önce kiraların Türk parasına dönmesi ile birlikte kurların sabitlenmesi gündeme gelmelidir.”

Kazım DENİZCİ

Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Mahmut Kanber,Türk parasının döviz karşısında değer kaybı karşısında küçük ve orta boy işletmelerin  çaresizlik içinde çırpınmaya devam ettiğini belirterek, ancak bu mücadelenin bu hükümetle sonunun  belli olduğunu söyledi. Kanber, ülkemizde pandemi süreci ile başlayan ekonomik krizin daralan ekonomide %50 gelir kaybını beklerken bunun daha da artabileceğinin göründüğünü söyledi.

“Toplumun güven duyacağı hiçbir modelleme ortada yoktur”

Kanber, “Bu sonuçları öngördüğümüz apaçık ortadaydı tüm toplumsal mücadele biçimlerini hükümete anlatmaya çalışsak da eylem yapsak da karşımızda duran statüko kendi doğrularından vazgeçmiyor” diyerek, “ bu süreçte somut süreci idare etmek için bir model bir yöntem net bir şekilde ortaya koymamıştır. Toplumun toplumsal talepleri noktasındaki taleplerini cevap vermeyen bir anlayış ülkemizi olduğundan daha da kötüye götürüyor.  Bilinmesini isterim ki açıkçası geldiğimiz bu noktada ülkemizde pandemi riskinin oldukça yükseldiğini görüyoruz. Sağlığı ve ekonomiyi birbirinden ayırmadan toplumun güven duyacağı hiçbir modelleme ortada yoktur” diye konuştu.

“Her gün çarşıda onlarca dükkan,  işyeri kapanıyor, bu durum görmezden geliniyor”

Kanber, yaşananları görmezden gelen hükümetin başka bir ülkeden bahseder gibi davranmasının  kabul edilebilir olmadığını belirterek,  “her gün çarşıda onlarca dükkan,  işyeri kapanıyor, bu durum görmezden geliniyor. Kapanan işyerlerindeki çalışanların  nereye gittiği merak edilmiyor. Turizm sektöründe çalışan turizm emekçilerinin durumunun ne olduğu somut şekilde ortaya konmuyor. İşsizlik çığ gibi büyümekte. Ama ortada sadece ve sadece turizm çalışanlarına 1500 TL katkı borcu olmayan esnafa sigorta katkısı işletmeye 2000 lira destek vererek ülkede ekonominin uçtuğunu zanneden hayalperestler vardır” şeklinde konuştu.

“Gelir kaybının %50’yi  geçeceği ortada”

Kanber, şöyle devam etti, “Bu durumu hala popülizm üzerinden okuyup ve sürdürmeye çalışanlar seçim derdinden kurtulamayanlar pandemi döneminde sağlık ve ekonomiyi yönetemeyenlere bu ülkeyi yönetme fırsatı bu toplum tarafından bir daha verilmeyecektir. 1 pound 10 Türk lirasına doğru giderken ülkemizde kiraların büyük bir kısmı döviz cinsinden kiralanırken bu konuda kulaklarını tıkayan gözlerini kapatan hükümet hiçbir yaklaşım göstermeden özel mülk sahipleri ile işletmeleri karşı karşıya bırakarak esnafa sırtını dönmüştür. Bir an önce kiraların Türk parasına dönmesi ile birlikte kurların sabitlenmesi gündeme gelmelidir.Pandemi süresince biriken elektrik borçlarının  faizi silinmeden, hatta taksitlendirme yaparak üzerine faiz koyarak elektriklerini keserek esnafı zorlayarak tahsilat yapılmıştır. Gelir kaybının %50’yi  geçeceği ortadayken eskiden kalan kredi borçları veya kesilen çeklerin hangi gelire göre ödeneceğinin ortaya konması ve bu çerçevede bankaların taksitleri yeniden değerlendirmesi gerekmektedir.  Bu durumda hükümet,  taksit uzatmalarında oluşabilecek faizlere de sübansiye yapmalıdır.”

“Hükümetle ve vakıflarla yaptığımız görüşmelere istediğimiz sonucu alamadık”

Kanber, “Yüz bin  liraya kadar kredi olanağının  esnafa sağlandığını, ancak özel bankalar  bu kaynağı zorda olan esnafa değil, parası olana vermeyi tercih etmiştir” diyerek,  “hükümet burada gene kaynağın doğru yere ulaşması ile ilgili bir otorite oluşturmamıştır. Bu süreci böyle yönetmeyi seçenler karşılığını mutlaka görmelidir. Kara kapılarında gelir kaybının %100’ün üzerinde olduğu esnafının zor durumda olduğu iflasların oluştuğu buna bağlı olarak çalışanların işten çıkarıldığını  görüyoruz” dedi. Kanber, kiracıların çoğunluğunun vakıf kiracısı olduğunu belirterek, “bu konuda hükümetle ve vakıflarla yaptığımız görüşmelere rağmen henüz istediğimiz sonucu alamadığımızı belirtmek isterim. Bugüne kadar oluşan tüm taleplerin hiçbiri doğru takvimlendirme ile yapılmadı” diye konuştu.

“Sorunlara kollektif çözüm bulacak bir irade şart”

Kanber, şöyle devam etti, “On yıllardır sermaye gruplarına yapılan teşviklerin  ülkeye ne kadar fayda sağladığını bu dönemde görmüş olduk.  Yanlış politikalar sonucunda bulunduğumuz durumu analiz etmeden yaşananların tamamını unutarak önümüzü görmemiz mümkün değildir. Bu çerçevede yürüttüğümüz tüm temasların sonuç odaklı olması noktasında ortaya koyduğumuz taleplerin toplumsal talep olması noktasında gösterdiğimiz mücadelenin evrilerek devam edeceğini belirtmek isterim. Tekrar söylemek isterim ki ülkemizdeki koşulların ülkenin tüm bileşenleri ile birlikte kabul edilebilir, adil sosyal adalete dayalı bir çerçevede ortaya konacak sağlıklı ve ekonomide modelle hep beraber bu durumu düzeltebiliriz.Sorunlara kollektif çözüm bulacak birarada tutabilecek toplumsal mücadeleyi teşvik edecek irade ve tavrı ortaya koymak gerekmektedir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Federasyon" Türk tarafinin tezidir
Tavan başlarına yıkılıyor
Tavan başlarına yıkılıyor