Kırmızı Kan Hücrelerini Besleyen 8 Yiyecek

Kırmızı Kan Hücrelerini Besleyen 8 Yiyecek

Alyuvarlar ya da başka bir deyişle kırmızı kan hücreleri birçok canlıda bulunan ve insan başta olmak üzere diğer memeliler ve omurgalı hayvanlar açısından da hayati öneme sahip olan maddelerdir.

Editor: Ekin Saraçoğlu
09 Ağustos 2019 - 09:08
Reklam

Kana kırmızı rengini veren madde olarak bilinen alyuvarlar, kan sisteminde hayati önem taşıyorlar. Kan içerisinde en çok yer alan hücre özelliğine sahip olan kırmızı kan hücreleri insan bedeninde yaklaşık olarak 25 trilyon adet bulunurlar. Bu sayının Samanyolu galaksisindeki yıldız sayısının yüzlerce katı fazla bir değere eşit olduğu söyleniyor.

Vücudumuzda dolaşmakta olan kırmızı kan hücrelerinin standart bir futbol sahasının yarısını kolayca kaplayacağını belirterek bu hücrelerin miktarını daha anlaşılır kılabiliriz. Hücrelerin birbiri ardına peş peşe bağlandığını düşündüğümüz zaman ise 47 bin kilometrelik bir kule oluşturabildikleri belirtiliyor. Bir başka hesaplamayla vücudumuzdaki bütün kırmızı kan hücrelerini yere serme imkanımız olsa 3800 kilometrekare alanında bir yer kapladıklarını görebiliriz. Bu kırmızı kan hücreleri bedenimizde öylesine yoğundur ki her ölen alyuvarın yerini yenisi alması için saniyede 3 milyon kadar yeni kırmızı kan hücresi kana karışıyor.

Alyuvarları, yani kırmızı kan hücrelerini artırmak için ise bazı besinlere ihtiyaç duyabiliriz. İşte o besinler:

1. İstiridye

Gün içerisinde 50 gram kadar istiridye tüketmeniz halinde demir gereksiniminizin yüzde 13’ünü karşılama imkanına sahip olursunuz. Vücudun demir ihtiyacının karşılanması demek, alyuvarların artış göstermesi demektir.

İstiridyenin diğer faydaları arasında içeriğindeki yüksek çinko sayesinde sperm kalitesini artırması, cinsel istek uyandırması gibi maddeler de bulunur.

2. Sığır eti

Gün içerisinde yüz gram sığır eti tüketerek günlük demir ihtiyacının yüzde 10’unu karşılamak mümkün. Kırmızı kan hücrelerini artırmak için sığır eti tüketirken yağ oranına ve kolesterol riskine karşı da dikkatli olmak gerekiyor. Sığır eti tüketimiyle protein ihtiyacı da karşılanır. İçeriğindeki mineraller sayesinde kansızlığı önlemeye yardımcı olan sığır eti zihinsel gelişim konusunda da önemli bir destekçidir. Dikkatli şekilde sığır eti tüketerek daha dinç, daha sağlıklı bir yapıya bürünebilirsiniz.

3. Yulaf

Tıpkı et gibi demir açısından oldukça zengin olan ve kırmızı kan hücrelerini artırıcı bir etkiye sahip olan yulaf aynı zamanda selenyum, fosfor ve magnezyum açısından da önemli bir besin kaynağı. Düzenli yulaf tüketimi halinde cilt sağlığı büyük oranda desteklenir, sivilce sorununun çözümü sağlanır, saç sağlığının korunmasının önü açılır. Uykusuzluğa da iyi gelen yulaf, sinir sistemi sağlığını korumayı destekler, bağımlılığı azaltır, kas ve kemik sağlığına destek olur.

4. Ispanak

Ispanaktaki demir zenginliği “Temel Reis” karakteriyle tüm dünyaya yansıtılan bir gerçek. Zengin demir içeriği sayesinde alyuvarları artırmaya yardımcı olan ıspanak; potasyum, fosfor, A vitamini, E vitamini ve K vitamini açısından da yoğun bir gıda. Kırmızı kan hücrelerini beslemesinin yanı sıra ıspanağın başka birçok faydası da bulunuyor. Kilo vermeyi kolaylaştıran ıspanak, antikanser özelliği sayesinde kansere sebep olan hücrelerin ortadan kaldırılmasını destekliyor.

5. Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri, içeriğinde yer alan B12 vitamini sayesinde alyuvarları besleyip sayısını artırma özelliklerine sahip. Yoğurt, peynir, ayran, süt, kefir gibi ürünleri gün içerisinde düzenli ve yeterli miktarda tüketerek kırmızı kan hücrelerini sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz.

6. Kuru üzüm

Kan yapıcı özelliği ile bilinen en meşhur besinlerden biri de kuru üzüm. Alyuvarları artıran kuru üzüm, her gün düzenli olarak tüketildiğinde gayet iyi sonuçların ortaya çıkmasını sağlıyor. Uzmanlar, ılık suda bir gece beklettiğiniz kuru üzümün kahvaltı esnasında 10 tane yenmesi halinde birçok soruna şifa olacağını belirtiyorlar.

7. Kavun

Yaz sezonunun en sevilen meyveleri arasında bulunan kavun B12 vitamini açısından önemli bir besin kaynağı. İçeriğindeki bu vitamin sayesinde kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesini kolaylaştıran kavun kalp ve damar sağlığını korur, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur, kanser riskini azaltır, stresle mücadelede önemli bir silah olarak kullanılır ve göz ile akciğer sağlığının korunmasını sağlar.

8. Domates

Çekirdeklerindeki içerik sayesinde kan yapıcı bir özelliğe sahip olan domates; alyuvarlarınızı besler, kanser riskini azaltır, kan basıncını düzenler, deri sağlığını korur, kalp ile ilgili problemlerin giderilmesine yardımcı olur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinsiz kazı yaptı, eski eser buldu
İzinsiz kazı yaptı, eski eser buldu
16 Aylık Bebek Boğazına Takılan Ekmek Parçası Nedeniyle Boğularak Hayatını Kaybetti
16 Aylık Bebek Boğazına Takılan Ekmek Parçası Nedeniyle...