KKTC daha pahalı

KKTC daha pahalı

Yeni Bakış olarak ülkemizde yaşayan TC. Vatandaşlarına KKTC mi? yoksa Türkiye mi? daha pahalı sorusunu sorduk

Editor: Süperadmin
21 Ocak 2021 - 08:53 - Güncelleme: 22 Ocak 2021 - 00:03
Reklam

Melek ÖZCAN

Kıbrıs Türk Ticaret Odası tarafından geçtiğimiz gün açıklanan, KKTC Piyasa Fiyatları Analiz Raporunda ortaya konan “ortalama fiyatta KKTC Türkiye’ye göre yüzde 2,32 daha ucuzdur” sonucunu Yeni Bakış Gazetesi olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sorduk. Sorduğumuz sorulara cevap veren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları KKTC’nin Türkiye’ye göre çok daha pahalı olduğu yönünde yanıtlar verdiler.

KKTC birçok yönden daha pahalı

Ruşen Mert AMANAT

“KKTC’de yaşamın ucuz olduğu ne kadar anlatılmaya çalışılsa da asıl önemli olan yaşadığınız gerçeklerdir. KKTC’ye eğer öğrenci olarak geldiyseniz ve öğrenci olarak hayatınızı devam ettirmekteyseniz bazı ücretlerinizin sadece Türk Lirası üzerinden değil Euro, Sterlin veya Dolar bazında ücret ödemek durumunda kaldığınız gerçeğidir. KKTC’nin TC’ den daha ucuz olması iddiası belki bazı tüketim malları için geçerli olabilir. Ancak fotoğrafın tamamına baktığımız zaman burasının Türkiye’den daha pahalı olduğunu Kabul etmemiz gerekmektedir.  Örneğin elektirik kilovat ücretinin Türkiye’deki elektirik kilovat ücreti ile kıyaslanması durumunda KKTC daha pahalıdır. Buradaki okul ücretleri dolar üzerinden hesaplanıyor, dolayısı ile eğitime burada ödediğimiz parayı Türkiye ile kıyasladığımız zaman burası daha pahalı kalıyor. Yine buradaki ev kiraları sterlin üzerinden hesaplanıyor, dolayısı ile sürekli değer kaybeden Türk Lirasının etkisini de hesaba kattığımız zaman buradaki ev kiralarının Türkiye’deki kiralara nazaren çok daha yüksek olduğunu görürüz. Ayni şekilde üretimi az olan KKTC’de birçok gıda ürünü Türkiye’den geliyor veya başka ülkelerden ithal ediliyor. Bu ürünlere taşıma, gümrük ve diğer harcamalar da ilave edildiği zaman gıda ürünlerinin Türkiye’den daha ucuz olması kesinlikle düşünülemez. Bu listeye taşıma ücretlerini de ilave edebiliriz. Türkiye’de toplu taşımanın daha yaygın olması nedeniyle ödediğimiz ücretler buraya göre daha ucuzdur. Taksi ücretlerini de karşılaştırdığımız zaman ayni sonuca varırız. Tüm bu örneklere bakıldığı zaman KKTC’de bazı mal ve hizmetler daha ucuz olsa da Türkiye’nin buraya göre daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz”

Ucuz olan tek şey alkoldür

Tuğba AKDENIZ

“Kıbrıs’a yerleşmeden önce mutlaka genel bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Çünkü ekonomik olarak buna hazır mısınız bunu önceden tartmanızda fayda var derim ben. Adada toplu ulaşım çok kötü, sokak ışığı yok denecek kadar az, yollar kötü, kiralar sterlinle, ev ve araç alımı yine sterlinle. ingiliz sterlini oldu 10 tl (şu an itibariyle), turizm dışında iş potansiyeli yok denecek kadar az. Bunları yazdım ama burada yaşamak içinde bir dolu sebep var orasıda ayrı. Sakinliği, denizi, ada hayatı, genel olarak Türkiye'den daha yüksek maaşlar, güvenlik konusunda yine Türkiye'den çok daha iyi oluşu gibi özet olarak geçebileceğimiz etkenlerde var. Benim insanlarda gördüğüm şu bazıları buraya hiç alışamıyor ve ilk fırsatta gitmek istiyor, bazılarıda çok sevip hiç gitmek istemiyor. Ben ortada olup ne bileyim ben fark etmez diyen kişi görmedim. Genel olarak öğrenci ve turizmde çalışan kitleye sahip bir ada ülkesidir ve de standart gelirli bir öğrenci için burada yaşamak bir hayli zor diye düşünüyorum. İthalata ve ticarete dayalı bir ekonomiye sahip olduğu için fiyatlar Türkiye'ye nazaran daha yüksek olabiliyor. Mesela dışarıda karnınızı doyurmak istiyorsanız minimum 10-15 TL’yi gözden çıkarmanız gerekir. Ada genelinde sabitlenmiş fiyatlar vardır. Mesela Girne’de de tavuk şiş yeseniz Lefkede de yeseniz yaklaşık 12-15 TL dir. Kıbrıs genelinde çeşmeden içme suyu akmaz ve 1 damacana su 4-6 TL dir. Lakin Türkiyede bu saydıklarımın birçoğu var. Yani Türkiye daha ucuz bir ülkedir. KKTC ucuz olan tek şey alkoldür başka ucuz olan birşey yok.”

Yasemin AĞAÇHAN

KKTC Pahalı

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye’den daha ucuz olduğunu düşünmüyorum. İstanbul’da yaşayan bir öğrenciyim ve İstanbul’da merkezde 1000 TL’ye olan 2+1 eve aylık 2.200 TL istenmesi, 2 TLlik dolmuşa 4 TL ödemek, taksilerin 30-40 TL civarında bir yere götürüyor olması ve Marketlerde bile İstanbul’un bir tık üstü ücretlerin olması. Bu kadar sıkıntının arasında sadece okul ücretlerinin uygun olmasından dolayı Türkiye’den ucuz demek haksızlık olur.”

Herşey Pahalı Nerde

Sercan BALTRAK

“KKTC’nin Türkiye’den daha ucuz olduğunu düşünmüyorum. Sadece Türkiye’den daha ucuz olan içki ve araçlardır. Ev kiraları yüksek, gıda sektörü daha pahalı, giyimde aynı şekide pahalı. Bizler Türkiye’den gelen çalışanlar olarak zaten değerde görmüyoruz. Asgari ücret olarak bakılırsa Türkiye’ye göre yüksek ama burdaki harcamalarımıza bakarsak KKTC Türkiye’ye göre daha pahalı. KKTC’nin Ticaret Odası bir açıklama yapıyor ve KKTC’nin Türkiye göre daha ucuz olduğunu söylüyor ucuz olan şey nedir? içki mi, araba mı? Tükiye’den aldığımız tavuk dönerler 7 TL ama KKTC de 25 TL nerde burada ucuzluk. Türkiye’de oturduğumuz 1+1 evler 600 TL burada ise 1500 TL bunun neresinde ucuzluk var. Ucuz olan şeyleri söyleyin. Türkiye’ye göre ucuz bir ülke değil.

Türkiye Daha Ucuz”

Hangi ürünler karşılaştırıldı bilmek lazım

Özlem YILDIZ

“Ticaret Odasının böyle bir açıklama yapması normal. Bu açıklama işçiler için geçerli değil. Asgari ücretle çalışan insanlar için 2 bin TL ev kirası, su, elektrik, mutfak giderlerini toplarsak asgari ücretle bu ülkede geçinmek bir hayaldir, dolayısı ile bir evde muhakkak iki kişinin çalışması gerekir. KKTC bana göre Türkiye’ye oranla çok daha pahalı bir ülkedir. Asgari ücreti belki yüksektir ancak bir ailenin temel ihtiyaçlarındaki fiyat farklarına baktığınız zaman Türkiye’de asgari ücret daha düşük olmasına ragmen orada daha rahat geçinebilirsiniz. Bana göre yapılan açıklamanın detaylarının verilmesi gerekir. Hangi fiyatlara bakılmış hangi malzemelerin fiyatlarına bakılmış, bunların bilinmesi gerekir. Eğer sadece alkol ve sigaraya bakılmışsa KKTC daha ucuzdur, bunun haricindeki her şey KKTC’de daha pahalıdır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç muayene listesi yeniden düzenlendi!
Araç muayene listesi yeniden düzenlendi!
‘Hastalıklı hayvan’ alarmı
‘Hastalıklı hayvan’ alarmı