Kömür yakacağı atarak arazileri ateşe verdi

Kömür yakacağı atarak arazileri ateşe verdi

Serdarlı köyünde geçtiğimiz pazar günü 3 farklı noktada kasıtlı olarak yangın çıkardığı tespit edilen Osman Billuroğlu dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
22 Mayıs 2020 - 02:10

Gamze PİR BAYKURSerdarlı köyünde geçtiğimiz pazar günü 3 farklı noktaya yaktığı kömür yakacaklarını atarak ağaçların ve ekinlerin bulunduğu arazileri kasıtlı olarak yaktığı tespit edilen Osman Billuroğlu tutuklandı. “Ekinleri ve büyümekte olan bitkileri ateşe verme” ve “Kasti hasar” suçlarıyla ilgili olarak dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlı Billuroğlu aleyhinde 1 günlük tutukluluk süresi temin edildi. Zanlı mahkemede ise özür dileyerek vicdanen pişman olduğunu ve neden olduğu zararları elinden geldiğince karşılamaya çalışacağını beyan etti.


Kamera kayıtlarından tespit edildi

Meselenin tahkikat memuru Vedat Bilginaylar, zanlı Osman Billuroğlu’nun 17 Mayıs 2020 tarihinde kullanımındaki MS 397 plakalı araçla Gönendere-Serdarlı köyleri arasında anayolda seyir halindeyken aracında bulundurduğu tablet şeklindeki kömür yakacaklarından yakıp Serdarlı bölgesinde 3 farklı noktaya atarak yangına sebebiyet verdiğini açıkladı. Bilginaylar, çıkan yangınlar neticesinde Salih Eray’a ait 14 zeytin ağacının kısmen, 4 top damlama borusunun tamamen, 3 dönüm biçilmemiş buğday ekinin tamamen, Halil Bayraktar’a ait 3 dönüm biçilmemiş arpa ekinin tamamen, Hasan Güvercin’e ait 3 dönüm anızın tamamen ve KKTC Devletine ait 6 metrekarelik kuru otların tamamen yandığını açıkladı. Zanlının 20 Mayıs 2020 tarihinde kamera görüntülerinden tespit edilerek tutuklandığını söyleyen Bilginaylar, zanlının gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini belirtti. Bilginaylar, zanlının ifadesinde 1 tarlada daha önce köpeklerinin zehirlendiğini ve tarlada zehir olduğu gerekçesiyle yaktığını, diğer 2 tarlayı ise kendisinin de neden yaktığını bilmediğini beyan ettiğini açıkladı. Zanlının aracında arama yapıldığını söyleyen Bilginaylar, yapılan aramada çamak ve kömür yakacağı parçası olduğuna inanılan küçük parça tespit edilerek emare alındığını belirtti. Bilginaylar, çeşitli bölglerde şüpheli benzer yangınların meydana geldiğini ve zanlının bu yangınlarla bağlantısı olup olmadığının araştırılması gerektiğini kaydetti. Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın yeni başladığını ifade eden Bilginaylar, zanlının 1 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.


Bugün yeniden mahkemeye çıkarılacak

Mağusa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler, zanlı Osman Billuroğlu’nun tahkikat maksatları bakımından 1 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kooperatiflerin ipi çekiliyor
Kooperatiflerin ipi çekiliyor
Geçişler Cumhurbaşkanlığında konuşuldu
Geçişler Cumhurbaşkanlığında konuşuldu