“Koop Süt UBP’nin çiftliği oldu”

“Koop Süt UBP’nin çiftliği oldu”

KOOP-SEN Başkanı Mehmetali Güröz, KOOP-SÜT’ün UBP bürokratlarının yönettiği bir yer haline geldiğini iddia ederek, bugün kurumda 1 günlük uyarı grevine gideceklerini, alınan kararlarda geri adım atılmaması durumunda ise süresiz grev kararı alacaklarını belirtti

Editor: Süperadmin
21 Eylül 2020 - 11:59

KOOP-SEN Başkanı Mehmetali Güröz, KOOP SÜT genel kuruluna siyasetin karıştığını belirterek, “Geldikleri günden beri oraya yönetici atamak istediler, orasının personelini suçladılar, yolsuzluk aradılar ama hiçbir hata bulamadılar. Müdürü, müdür muavinini ve oradaki herkesi görevden alarak oralara UBP’lileri koyacaklar çünkü tek çabaları budur” dedi.

“Biz çalışanlar ile birlikte fedakarlıkta bulunarak geçen dönemde %40 oranında maaşımızı geri çektik, siyasetten arındırdık ve kendi kendimizi yönetir hale geldik” diyen Güröz, “bu kadar fedakarlığın karşılığı bu mu?  KOOP-SÜT UBP’nin çiftliği oldu” dedi.

“6 senede batmakta olan bir fabrikayı ayağa kaldıran bir müdürü ve yönetim kadrosunu görevden almak, suçlamak doğru bir şey değil. UBP siyasi atamayla birlikte genel kurula insan koydu” diyen Güröz, “başkan atadıkları kişiye KOOP -SÜT’te oda açtılar, çekleri imzalama yetkisini dahi verdiler. Eski Turizm Bakanı Müsteşarı kendi makamıymış gibi geldi oturdu ve işçiler ile odacıları sorgulamaya başladı. Bu artık bardağı taşıran son damla oldu” diye konuştu.

 

Şükrü IRKIM

KOOP-SEN Başkanı Mehmetali Güröz, KOOP- SÜT’ ün 2013 öncesinde batmış durumda olduğunu söyleyerek, süt işleyemez durumda olduğunu ve hatta o dönem yabancı bir şirkete satılma konusunda pazarlık halinde olduğunu söyledi. Güröz, “2013 yılında sendika olarak yola çıktık ve zamanın Başbakanı İrsen Küçük ile birlikte pazarlığa oturduk ve burasının satılmasını engelledik” diyerek, “İrsen Küçük’ün bize yardımcı olmasını ve ortak bulmasını istedik” diye konuştu. Güröz, “O zamanın kooperatifler mukaveti ve sendika olarak biz köy köy gezerek 13 tane kooperatifi bulup ortaklığa kabul ettirdik” diyerek, büyük ortak Kooperatif Merkez Bankası ve küçük ortak da Koop Levaz’ın ortaklığı ile siyasetten uzak toplamda 15 tane kooperatifle yola çıktık” dedi. Güröz, o dönem siyasetten arınmış bir şekilde genel kurulu da yaptıktan sonra yöneticileri seçtiklerini kaydetti.  

“2013 yılında KOOP -SÜT’ün banka ve iç borcunun toplamı 23 milyon TL idi”

Güröz, “2013 yılında aldığımızda banka ve iç borcun toplamı 23 milyon TL olduğunu, 12 milyon birikmiş zararı olduğunu ve 10 ton günde süt işleyen, işçilerini ödeyemez durumda olduğunu kaydetti.

“6 yılın sonunda 1 milyon 600 bin TL ile devleti kara geçirdik”

Güröz, o zamanlar 15 tane kooperatif olarak 6 tane yönetici seçtiklerini ve 1 tane de kooperatif merkez bankasından temsilcinin geldiğini söyledi. Güröz, bu yönetimle 3 yıl boyunca başarılı bir şekilde gittiklerini daha sonra diğer bir 3 yıl daha devam ederek aynı yönetimle yine başarılı bir şekilde gittiklerini belirtti. Güröz, toplamda aynı yönetim kurulu 6 yıl başarılı bir şekilde orayı idare ettiğini ve 6 yılın sonunda genel kurula gittiklerini bilançolarında  birikmiş iç piyasaya borçları olmadığını söyledi. Bankaya borçlarının  23 milyondan 7 buçuk milyona düştüğünü,  birikmiş 12 milyon zararı kapattıklarını, 6 sene içinde 7 milyonluk yatırım yaptıklarını  ve 1 milyon 600 bin TL ile de devleti kara geçirdiklerini kaydetti.  Güröz, KOOP SÜTÜ’ü devlete ilk defa kariyerinde vergi verecek konuma getirdiklerini ifade etti.

“KOOP -SÜT UBP bürokratlarının yönettiği bir yer oldu”

Güröz, 6 yılın sonunda genel kurula gidildiğinde genel kurula siyasetin karıştığını belirterek, UBP’nin genel kurula karışmasından sonra hayvancılar birliği temsilcisi hariç tüm eski yöneticilerin seçimi kaybettiğini belirtti. Güröz, seçimi ise UBP’nin 2 tane bürokratının kazandığını söyleyerek, özel sektörde süt imalatçıları birliği Başkanı ve ayrıca fabrikası olan birinin yönetime girdiğini söyledi. Güröz, başka bir şirketin pazarlama işlerini yapan bir kişinin ise KOOP -SÜT’te yönetici olduğunu ifade ederek, “düşünün 2 tane bürokrat, 2 tane özel sektörde fabrikalarda sorumluluk sahibi ve fabrikası olan insanın Koop Süt’e yönetici olarak geliyor ve şu anda yönetim kurulundaki 7 kişinin 4’ünün bu şekilde. 2019’un Aralık ayından bugüne KOOP -SÜT, UBP bürokratlarının yönettiği bir yer oldu.”

“Tek amaçları herkesi görevden alarak oralara UBP’lileri koymaktır”

Güröz, “Geldikleri günden beri oraya yönetici atamak istediler, orasının personelini suçladılar, eski yönetimi suçladılar ve orada yolsuzluk aradılar ama hiçbir hata bulamadılar” diye konuştu. Güröz, “Müdürü, müdür muavinini ve oradaki herkesi görevden alarak oralara UBP’lileri koyacaklar çünkü tek çabaları budur” dedi.

“Geçen dönemde %40 oranında maaşımızı geri çektik, karşılığı bu mu?”

Güröz, fabrika batmasın ve topluma hizmet devam etsin diye 137 tane süt fabrikası personelinin özveride bulunduğunu, maaşlarını geri çektiklerini, haklarından feragat ettiklerini, yaşam kalitelerini düşürdüklerini belirterek, “bu insanların alması gereken karşılık bu mu?” diye sordu.  “Biz çalışanlar ile birlikte fedakarlıkta bulunarak geçen dönemde %40 oranında maaşımızı geri çektik, siyasetten arındırdık ve kendi kendimizi yönetir hale geldik” diyen  Güröz, “bu kadar fedakarlıkları ve uğraşları yaptıktan sonra KOOP-SÜT UBP’nin çiftliği oldu” dedi.

“Eski Turizm Bakanı Müsteşarlıktan atıldıktan sonra KOOP -SÜT’te kendisine oda açtı”

Güröz, şöyle devam etti, “6 senede batmakta olan bir fabrikayı ayağa kaldıran bir müdürü ve yönetim kadrosunu görevden almak, suçlamak doğru bir şey değil. UBP siyasi atamayla birlikte genel kurula insan koydu. Eski turizm bakanı müsteşarını Koop Süt yönetim kurulu başkanı olarak göreve koydular ve müsteşarlıktan atıldıktan sonra kendisine KOOP -SÜT’te oda açtılar. Kooperatiflerin tarihinde yönetim kurulu başkanları hiçbir zaman kendilerine oda açtırmadı.  Turizm bakanı müsteşarı çekleri imzalama yetkisini dahi aldı. Yönetim kurulu başkanları ve yönetim kurulu üyeleri insanlara emir veremez. Eski turizm bakanı müsteşarı kendi makamıymış gibi geldi oturdu ve işçiler ile odacıları sorgulamaya başladı.”

“Gerekirse süresiz greve gideceğiz”

Güröz, son yapılanların artık bardağı taşırması ile birlikte bugün 1 günlük uyarı grevine gideceklerini, alınan kararlarda geri adım atılmaması durumunda süresiz greve gideceklerini söyledi.

YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Gürültü Kirliliği, İnsan ve Çevre Sağlığı Açısından Önemli Bir Tehlike”
“Gürültü Kirliliği, İnsan ve Çevre Sağlığı Açısından...
Bir Grup Kadının Kurduğu KÖDER, Kadın Öykülerini Belgesele Taşıyacak
Bir Grup Kadının Kurduğu KÖDER, Kadın Öykülerini Belgesele...