“Korku ve endişe geri geldi”

“Korku ve endişe geri geldi”

Uzman Sosyolog Nihal Salman, son günlerde yaşanılanlara bakıldığındainsanın ruh sağlığını,duygu ve düşüncelerindeki dengesini bozan bütün faktörlerin birarada olduğunu belirterek, “Devlete düşen en büyük görev bir an önce Pandemi Hastanesi’ni yapmaktır. Sağlık hizmetlerinin yetersizliği toplumu kaygılandırıyor” dedi

Editor: Süperadmin
03 Temmuz 2020 - 12:00

Uzman Sosyolog Nihal Salman, 1 Temmuz’da karantinasız ülkeye girişlerin daha ilk gününde pozitif vaka ile karşılaşmanınkaygı,korku ve endişeyi tekrardan getirdiğine dikkat çekti.

Salman, “Sosyal hayatını yaşamak isteyip de çıkan vakalardan dolayı korku içerisinde olan bir halkla karşı karşıyayız. Bu süreç  öngörülebilir bir süreç değildir.  Hep birlikte yaşayıp görmekten başka çaremiz yok” dedi.

Salman, toplumun en büyük korkusunun  ve kaygısının  ülkedeki sağlık hizmetinin yetersizliği olduğunu söyledi.Salman, devletin halka sunması gereken en önemli unsurun  alt yapısı tam bir sağlık sistemi olduğunu belirterek, yaşlı kesimin bu durumlardan daha çok endişe ve korku içinde olduğunu söyledi.

Salman, bu saatten sonra yapılacak olan tek şeyin  virüse bulaşmadan yaşayabilmeyi öğrenmek olduğunu kaydetti.

Şükrü IRKIM

Uzman Sosyolog Nihal Salman,  yaşadığımız sürecin herkes için zor bir süreç olduğunu belirterek, sağlık,ölüm kaygısı,ekonomik sıkıntılar ve özgürlüklerimizin elimizden alınması gibi insanları mutsuz edebilecek ve şuan bütün insanların belirsizlik içinde olmasının  en büyük sorunlardan biri olduğunu söyledi.Salman, insanın ruh sağlığını,duygu ve düşüncelerindeki dengesini bozan bütün faktörlerin şuan bir arada olduğunu söyledi. Salman, 1 Temmuz’dan karantinasız ülkeye girilir girilmez pozitif  vakayla karşılaşmamız daha önce toplum olarak karşılaşılan kaygı,korku ve endişeyi tekrardan gündeme getirdiğini söyledi.

 

“Korku içerisinde olan bir halk var”

Salman, “Sosyal hayatını yaşamak isteyip de çıkan vakalardan dolayı korku içerisinde olan bir halkla karşı karşıyayız”diyerek,  tek dezavantajımızın dünyada böyle bir virüsün ilk defa görülmesi ve sonuçlarının bilinmemesi olduğunu söyledi.Salman, bu sürecin öngörülebilir bir durum olmadığını belirterek, hep birlikte yaşayıp görmekten başka çarenin olmadığını söyledi.Salman, hükümetin üstüne çok büyük görevlerin düştüğünü belirterek, birçok insanın ekonomik açıdan sıkıntı yaşadığını ve yurt dışından insanların kolay kolay gelememesinden dolayı birçok işyerinin da sorun yaşadığını belirtti.Salman, halka Devlet destekli faizlerin düşük olduğu borç kredilerinin verilmesi gerektiğini söyledi.Salman, insanoğlunun sosyalleşmeye açık bir varlık olmasına rağmen bu dönemde sosyal izolasyonda olduğunu ve bunun da psikolojik sorunlara neden olduğunu belirterek, “Ekonomik olarak sıkıntılar da baş göstermeye başladı ama herkes farkında ki ilk defa bu şekilde zorlu bir dönemden geçiyoruz”diye konuştu.

 

Devletin bu süreçte evine para girmeyen ailelere destek olması gerekiyor”

Salman, evine para girmeyen pek çok aile olduğunu belirterek, devletin bu durumda olan aileleri tespit edip katkı yapması gerektiğini söyledi.Salman, birçok işverenin batmama adına işçi durdurmaya gittiğini ve bu süreçte işsiz kalan tüm insanlara bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti.Salman, bu sürecin iyi bir şekilde aşılması için hem bireylerin hemde devletin üstüne düşen görevlerin olduğunu vurguladı.Salman, “Pozitif vaka ile ilgili çıkan haberlere gerilmek yerine, artık virüsten korunarak hayatımıza devam etmeyi öğrenmeliyiz”ifadelerini kullandı.

 

“Artık tüketimin yaşam tarzı haline geldiği sosyo-ekonomik düzende yaşıyoruz”

Salman, “Buradan yola çıkarak tüketici toplumdan üretici topluma dönüşümden söz etmek yüzeysel bir gözlem olabilir. Zira tüketimin bir yaşam tarzı, varoluş biçimi, ruh hali, ideoloji haline geldiği bir sosyo-ekonomik düzende yaşıyoruz. Dolayısıyla evde kalanların tüketiciliği farklı veya seyrelmiş şekillerde devam ediyor. Fakat evin pek çok farklı faaliyet alanını birleştiren tek alan halini almış oluşunun yarattığı değişiklikler, uzun vadede dönüşümü destekleyecek derecede önemli olabilir. Tüketim odaklı modern toplumun belirgin özelliklerinden biri zamanı bölmek, örgütlemek ve sistemin işleyişini bununla pekiştirmektir. Buna göre, çalışma-iş, eğlence/boş zaman gibi ayrımlar keskinleşir ve bireyin zaman, mekan, yaşam içinde olma algıları mekanikleşir. Modern birey ve toplumların ruhsal ve materyal düzeyde deneyimlediği krizlerde bunun olumsuz sonuçlarını daha net görmek her geçen gün daha da mümkün. Bugün evde kalabilenlerin deneyimlediği bütünlüklü zaman ve toplumsal alanların iç içeliği, mekanikleşmiş, yabancılaşmış bireyin daha doğal, döngüsel, karmaşık fakat üretken bir yaşam biçimine geçişine katkıda bulunuyor olabilir. Sürecin geçiciliği ve sınırlılığı bakımından bunu bir öngörü olarak nitelendirmek geçersiz olur, ancak bunun bizzat deneyimleniyor oluşu kişisel ve kolektif farkındalığa ve belki yapısal dönüşümlere alan açabilir”dedi.

 

“Devletin yapması gereken en büyük görev pandemi hastanesinin yapılmasıdır”

Salman, devletin üstüne düşen çok büyük görevler olduğunu söyleyerek, bunlardan en önemlisinin biran önce pandemi hastanesinin yapılması olduğunu söyledi.Salman, doktor ,hemşire,alt yapı ve hastane yetersizliği olduğunu kaydetti.Salman, “Bu süreç her ne kadar başarılı atlatılmış gibi gözükse de virüsten dolayı yoğun bakıma yatırılan 5 kişiden 4’ünü kaybettik”dedi.Salman, ülkede  solunum cihazının sayılı  olduğunu belirterek, “hasta sayısı solunum cihazı sayısını geçerse  İtalya’da olduğu gibi doktorlar cihaza bağlamak için hasta seçmek mi zorunda kalacaklar?”diye sordu.

 

“Toplumun en büyük korkusu sağlık hizmetinin yetersizliğidir”

Salman, toplumun en büyük korkusunun  ve kaygısının  ülkedeki sağlık hizmetinin yetersizliği olduğunu söyledi.Salman, sadece koronavirüs değil, başka virüslerle de karşı karşıya kalabileceğimizi söyledi.Salman, bu saatten sonra yapılacak olan tek şeyin  virüse bulaşmadan yaşayabilmeyi öğrenmek olduğunu söyledi.Salman, ülke olarak avantajımızın toplu taşımaların çok olmaması  olduğunu söyleyerek, “toplu taşımalara çok binmediğimiz için toplu bulaşma şansımız çok yok”diye konuştu.Salman, “Görüştüğümüz kişilere ,konuştuğumuz kişilere ve temizliğimizebiraz daha dikkat edersek bireysel olarak virüsün bulaşmasını önleyebiliriz”şeklinde konuştu.

 

“Devlet halka düzgün bir sağlık hizmeti sunmalı”

Salman, devletin halka en başta sunması gereken en önemli unsurun  alt yapısı tam bir sağlık sistemi olduğunu belirterek, yaşlı kesimin bu durumlardan daha çok endişe ve korku içinde olduğunu dile getirdi.

Salman, “Üzüntü,korku ve panik gibi duygular stresimizi artırır, stres vücutta bağışıklık sistemini daha da düşürür ve bizi de her türlü hastalığa sürükler”diye konuştu.Salman, “Devletin üstüne düşen en büyük görev biran önce pandemi hastanesinin oluşturulmasıdır”diyerek, virüs tehdidinin dünya genelinde birçok küresel sorunun çözülmesi için önemli bir fırsat oluşturduğunu kaydetti.Salman, salgın günlerinde sosyal mesafeye özel olarak dikkat edilmesine vurgu yaptı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Kiralar ve kurlar sabitlenmeli"
"Müzik yaşam biçimim oldu"