"Koruma bölgeleri işgal ediliyor"

"Koruma bölgeleri işgal ediliyor"

Yeni Bakış’a konuşan Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Üyesi Merve Buba, başka ülkelerden rüzgar yoluyla gelen atıkların sahillerimize vurduğunu ve kaplumbağalar için hazırlanan özel çevre koruma bolgelerini işgal ettiklerini belirtti

Editor: Süperadmin
28 Temmuz 2020 - 14:09 - Güncelleme: 28 Temmuz 2020 - 16:12

Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Üyesi Merve Buba, bu yıl için şu ana kadar binden fazla yuvayı koruma altına aldıklarını belirterek,  sezonun ilk yavrularının geçtiğimiz hafta itibariyle yumurtalarından çıkmaya başladığını belirtti.

Buba, deniz kaplumbağası yumurtlama alanlarında yapılan ilk çalışmaların Özel Çevre Koruma Bölgeleri oluşturulmasında belirleyici olduğunu söyleyerek, Özel Çevre Koruma Bölgelerinin deniz kaplumbağası yuvalarının korunabilmesi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Şükrü IRKIM

Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti üyesi Merve Buba, kaplumbağaları koruma cemiyetinin 1992 yılından bu yana Deniz Kaplumbağalarını Koruma Projesi kapsamında sürdürdüğü çalışmalarla her yıl binden fazla yuva koruyarak on binlerce yavru kaplumpbağanın denize güvenle ulaşmasını sağladığını söyledi.


“Türleri tehlike altında olan caretta-carettalar ve yeşil kaplumbağalar yumurtlamaya başladılar”

Buba, Kıbrıs sahillerinde türleri tehlike altında olan deniz kaplumbağalarından caretta carettalar ve yeşil kaplumbağalar yumurtlamaya başladıklarını belirterek, “yıllardır sürdürülen çalışmalar neticesinde özellikle Yeşil Kaplumbağa’ların sayılarında çok iyi bir artış gözlemlendi. Şu anda ülkede Akdeniz Köyü, Karpaz ve Alagadi’deki üç istasyonumuzdaki ekiplerle, tüm ana yumurtlama alanlarında koruma çalışmaları yürütüyoruz”diye konuştu.

 

“Kaplumbağalar için özel çevre koruma bölgelerinin oluşturulması yuvaların korunabilmesi açısından önemlidir”

Buba, deniz kaplumbağası yumurtlama alanlarında yapılan ilk çalışmaların Özel Çevre Koruma Bölgeleri oluşturulmasında belirleyici olduğunu söyleyerek, “Özel Çevre Koruma Bölgeleri deniz kaplumbağası yuvalarının korunabilmesi açısından çok önemli olduğunu ve şu anda Özel Çevre Koruma Bölgeleri içerisinde bulunan yumurtlama sahillerinde gece saat sekiz ile sabah saat sekiz arasında bulunulmasının, geceleyin kamp yapılmasının, bu sahillerde köpek bulundurulmasının ve en başta ise bu sahilleri kullanan deniz kaplumbağaları olmak üzere, doğal yaşamı kötü etkileyecek aktivitelerin yasak olması, Özel Çevre Koruma Bölgelerini, paha biçilemez kılıyor”ifadelerini kullandı. Buba, Deniz Kaplumbağalarını Koruma Projesi’nin her yıl yayınlanan bilimsel makaleleri ve yürütülen çalışmaları nedeniyle dünyaca tanınmakta olduğunu vurguladı. Buba, “Her yıl yeni konu başlıklarında veri toplanarak, farklı araştırmaların yapıldığını ve bu araştırmalar sonucunda ise durumu iyileştirmek için farklı uygulamalara gidiliyor”dedi.

 

“Kaplumbağa yuvalarının içerisinde bulunan plastikler ile ilgili çalışma yapıyoruz”

Buba, bu yıl gerçekleştirilen çalışmalardan birinin ise yuvalar içerisinde bulunan plastiklerle ilgili olduğunu belirterek, İngiltere’de nesli tükenmekte olan hayvanlar üzerine master yaptığını ve kaplumbağa yuvalarindaki makroplastiklerin yavruların yumurtadan çıktıktan  sonra denize ulaşmasındaki etkisini araştırdığını belirtti. Buba, yaptığımız araştırma sonucu büyük etkiye rastlanılsa  daha çok önlem akınması için farklı yollara başvurulacağını ifade etti. Buba, “Bu yapılan proje hem ülkemizin bilimsel yayın alanında duyulmasına hem de dünyanın farklı yerlerinden turistleri ekoturizm amaçlı ülkemize çekmektedir”dedi.

 

“Başka ülkelerden rüzgar yoluyla gelen atıklar sahillerimize gelerek özel çevre koruma bölgelerini işgal ediyor”

Buba, “Bilindiği üzere ülkemize başka ülkelerden rüzgar yoluyla gelen atıklar sahillerimize vuruyor ve çoğu özel çevre koruma bölgelerini işgal ediyor. Bu nedenle, sahillerimize yumurtlama amaçlı  gelen kaplumbağalar plastiklerin içine yumurtlamak zorunda kalıyor. Her sene yüksek oranda yavrular plastiklere takılarak denize ulaşamıyor veya yüzgeçlerinde kalıcı yaralara sebep oluyor”ifadelerini kullandı.

 

“İnsanların canlılar için daha duyarlı olup sahil temizliği için katkılarını artırmaları lazım”

Buba, “Şu anda alınan önlemlerden biri olan sahil temizliği için yapılan bir kaçetkiliğin daha da artmasıyla, insanların duyarlılığını  artırarak bu özel ve nesli tükenmekte olan canlıların adamızda hayatlarını  surdürmelerine devam etmelerini sağlamalıyız”diye konuştu.

 

“Yok olma tehlikesi altındaki canlılar için her sene oluşturulan gönüllü grupları bu sene pandemiden dolayı oluşturulamadı”

Buba, her yıl dünyanın her yerinden onlarca gönüllünün oluşturduğu gönüllü gruplarının bu yıl covid-19 sebebi ile oluşturulamadığını belirterek, “Fakat yerli gönüllülerimiz elinden gelen tüm desteği sağlayıp, gece-gündüz demeden, yok olma tehlikesi altındaki bu türleri korumak için çalışıyorlar. Bu yıl şu ana kadar binden fazla yuvayı koruma altına aldık ve sezonun ilk yavruları geçtiğimiz hafta itibarı ile yumurtalarından çıkmaya başladı. Eğer özverili gönüllülerimiz olmasaydı, bu mümkün olmazdı. Tüm gönüllülerimize içtenlikle teşekkür ederiz”şeklinde konuştu. Buba, eğer yaralı ya da ölü bir kaplumbağa bulunursa ise kaplumbağaları koruma cemiyeti sayfasına derhal bildirilmesi gerektiğini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kriz var hükümet yok!
Kriz var hükümet yok!
Narkotikten “Balyoz” operasyonu
Narkotikten “Balyoz” operasyonu