“Korunaksız bir toplum olduğumuzu unutmayalım”

“Korunaksız bir toplum olduğumuzu unutmayalım”

Kıbrıs Türk Tabipleri BirliğiBaşkanı Dr. Özlem Gürkut, Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda dün plajların açıldığını belirterek, bir takım uyarılarda bulundu. Gürkut, koronavirüsün denizden veya havuzdan bulaşabildiği yönünde bir bulgu olmadığını, ancak esas tehlikenin deniz suyu değil, virüsü taşıyıp taşımadığı bilinmeyen birçok insanın bir arada bulunması olduğunu söyledi

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
21 Mayıs 2020 - 04:55

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, sıcak hava nedeniyle herkesin plajlara akın etmeye başlayacağını belirterek, “plajlarda veya havuzlarda hastalığın bulaşma riskini azaltıcı tedbirlerin alınması gerekir” dedi. Gürkut, toplum olarak korunaksız durumda olduğumuzu unutmamamız gerektiğinin altını çizdi 


Gürkut, her ortamda etrafta bilmediğimiz virüs taşıyıcısı birisi varmış ya da biz virüs taşıyormuşuz gibi davranmamız gerektiğini vurgulayarak, bireysel tedbirlerimizi bulunduğumuz her yerde almamız gerektiğini kaydetti Gamze PİR BAYKUR


Ülkemizde Mart ayından beri mücadele edilen Covid-19 pandemisinin son bir ay içerisinde görülmemesi üzerine, Bakanlar Kurulu tarafından alınan tedbirler azaltıldı, 4 Mayıs’tan itibaren ise normal hayata dönüş amacıyla kademe kademe açılımlar başladı. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ise açılım sürecini değerlendirerek bir takım hatırlatma ve uyarılarda bulundu. Yeni Bakış’a konuşan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, ilk vakanın görülmesinden 2 ay sonra ülkemizde hastalık yayılımının kontrol altına alındığını ve alınan tedbirlerin kaldırılmaya başlandığını belirterek “Bu başarı hepimizindir” şeklinde konuştu. Toplum olarak korunaksız durumda olduğumuzu unutmamamız gerektiğinin altını çizen Gürkut, yeni yaşamımızda da virüsten korunmak için gerekli bireysel tedbirlerimizi uygulamamız gerektiğini dile getirdi. Gürkut, hastalığın aktif olarak saptanmadığı bu dönemde de hem ikinci dalga ihtimaline karşı hem de ülkemizde görülebilecek başka bulaşıcı hastalıklara karşı hazırlıklarımızı tamamlamamız ve eksikliklerimizi gidermemiz gerektiğini belirtti.  Yaz ayının gelmesiyle ve halkın plajlara akın etmesiyle birlikte “Covid-19 deniz suyundan veya havuzdan bulaşır mı” sorusuna açıklık getiren Gürkut, Covid-19 ile ilgili edinilen bilgilere göre virüsün denizden veya havuzdan bulaşabildiği yönünde bir bulgu olmadığını ifade etti. Gürkut, “Esas tehlike deniz suyu değil, virüsü taşıyıp taşımadığını bilmediğimiz birçok insanın bir arada bulunmasıdır. Bu nedenle plajlarda veya havuzlarda hastalığın bulaşma riskini azaltıcı tedbirlerin alınması gerekir” şeklinde konuştu.


Gürkut: “Hastalık yayılımı kontrol altına alındı”

Dr. Özlem Gürkut, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak COVID-19 Pandemisi nedeniyle toplum sağlığını korumak için alınması gereken önlemler, toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla Ocak 2020’den beri aralıksız olarak çalıştıklarını ve sağlık çalışanları ile olduğu kadar yöneticilerle de sürekli iletişim ve işbirliği içinde olduklarını belirtti. Bundan 2 ay önce “Bu salgının ülkemizde nasıl gideceğini bizden çok toplumdaki bireylerin ne yapacağı belirleyecek” dediğini anımsatan Gürkut, bugün ilk vakanın görülmesinden 2 ay sonra ülkemizde hastalık yayılımının kontrol altına alındığını ve alınan tedbirlerin kaldırılmaya başlandığını kaydetti. Gürkut, “Bu başarı hepimizindir. Ama ben toplumumuza pandemi mücadelesi boyunca gösterilen uyum ve özveri için özel bir teşekkür göndermek istiyorum” şeklinde konuştu. Son 1 aydır hastanelerimize COVID-19 tanısı alan hastanın başvurmadığının altını çizen Gürkut, ayrıca tüm diğer göstergelerin de enfeksiyon bulaşma hızının kontrol altına alındığını gösterdiğini dile getirdi.


“Etkili bir aşı bulunana kadar bu virüs bizim için tehlike oluşturmaya devam edecek”

 Gürkut, “Şu an için ülkemizde hastalık kontrol altında olsa bile dünyada ve yakın coğrafyamızda devam ettiği sürece tehlikenin geçtiğini söylemek ve hiçbir önlem almadan eski normal günlerimizdeki yaşama dönmek mümkün değildir” şeklinde konuştu. Gürkut, ayrıca bilindiği üzere COVID 19 hastalığına sebep olan SARS CoV-2 virüsünün bulaşma hızının oldukça yüksek olduğunu ve toplumun %67’sinin hastalığı geçirip iyileşerek veya etkili bir aşı bulunarak aşılanıp bağışık hale gelene kadar bu virüsün bizim için tehlike oluşturmaya devam edeceğini vurguladı. “Şu anda ülkemizde virüsü taşıyan kimse kalmadığını düşünürsek o zaman da sınırlarımızdan girecek her kişi bize virüsü yeniden getirebilir ve yeniden hastalık yayılabilir diye düşünmeli ve ona göre tedbir almalıyız” diyen Gürkut, ayrıca toplumda bilimsel metotlarla hastalığı ne oranda geçirmiş olduğumuzu saptamaya yönelik bir tarama çalışmasının da yapılmadığını kaydetti. 


“Toplum olarak korunaksız durumda olduğumuzu unutmayalım”

Dr. Özlem Gürkut, toplum olarak korunaksız durumda olduğumuzu unutmamamız gerektiğini dile getirerek, 4 Mayıs’ta gerçekleşen açılma sonrası yeni yaşamımızda da virüsten korunmak için gerekli bireysel tedbirleri uygulamamız gerektiğini vurguladı. Günümüzde neredeyse tüm iş yerlerinin açıldığını belirten Gürkut, 4 Mayıs’tan beri ülkede yaşayan herkesin istisnasız sokağa çıkmasında bir sakınca görülmemişken plajların da açılmasının vaktinin geldiğini kaydetti. Gürkut, sosyal ve kamusal yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi plajlarda da diğer insanlarla aramıza en az 2 metrelik bir mesafe koymaya, maske takmaya ve el hijyenine dikkat etmeye devam etmemiz gerektiğine işaret etti. 


“Risk grubundakiler elzem olmadıkça dışarıya çıkmaması çok önemli”

Dr. Özlem Gürkut, her ortamda etrafta bilmediğimiz virüs taşıyıcısı birisi varmış ya da biz virüs taşıyormuşuz gibi davranmamız gerektiğini vurgulayarak, bireysel olarak hastalıktan korunmak için yapmamız gerekenlerin dışarıya çıkarken maske takmak, insanlarla aramıza 2 metre mesafe koymak ve ellerimizi sık sık sabunlu su veya alkol içeren bir antiseptik ile temizlemek olduğunu anımsattı. Tüm bunların hastalık kapma riskimizi ciddi şekilde azaltmasına rağmen yine de sıfıra indirmediğinin altını çizen Gürkut, bu nedenle COVID 19 enfeksiyonu geçirmeleri durumunda çok daha ağır bir tabloda ve yüksek ölüm oranları ile geçirme tehlikesi bulunan risk grubundaki bireylerin bu dönemde bile çok elzem olmadıkça dışarıya çıkmaması ve kalabalık ortamlarda bulunmamasının çok önemli olduğunu vurguladı.


“Denizden ve havuzdan virüs bulaşmaz”

Dr. Özlem Gürkut, denizden veya havuzdan virüs bulaşır mı sorusuna ilişkin bugüne kadar SARS CoV-2 virüsü ve neden olduğu enfeksiyon hastalığı COVID 19 ile ilgili edinilen bilgilere göre deniz suyundan ve havuzlardan virüsün bulaşabildiğinin gösterilemediğini kaydetti. 

Esas tehlikenin deniz suyu değil, virüs taşıyıp taşımadığını bilmediğimiz birçok insanın bir arada bulunması olduğuna dikkatleri çeken Gürkut, bu nedenle plajlarda veya havuzlarda da hastalığın bulaşma ihtimalini azaltıcı tedbirlerin sağlanmasının gerekli olduğunu açıkladı.

 

“İkinci dalga ihtimaline karşı hazırlıklı olmalıyız”

Hükümetin ilk başta olduğu gibi açılma sürecinde de aldığı kararları ve uygulamalarını, bilim insanları, sağlık uzmanları, Dünya Sağlık Örgütü gibi sağlık otoritelerinin önerileri ve deneyimleri doğrultusunda şekillendirmesi gerektiğini ifade eden Dr. Özlem Gürkut, 

hastalığın aktif olarak saptanmadığı bu dönemde de hem ikinci dalga ihtimaline karşı hem de ülkemizde görülebilecek başka bulaşıcı hastalıklara karşı hazırlıklarımızı tamamlamamız ve eksikliklerimizi gidermemiz gerektiğini belirtti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kooperatiflerin ipi çekiliyor
Kooperatiflerin ipi çekiliyor
Geçişler Cumhurbaşkanlığında konuşuldu
Geçişler Cumhurbaşkanlığında konuşuldu