Liberya

Yaklaşık 4,6 milyon nüfusuyla Batı Afrika kıyısında yer alan Liberya, Kuzey Atlas Okyanus’un kıyısında yer alan bir ülkedir. Ülkenin kuzeybatısında Sierra Leone, kuzeyinde Gine, doğusunda Fildişi Sahili ile komşudur

Editor: Süperadmin
18 Aralık 2020 - 14:18
Reklam

Afrika’da sömürgecilik yaşamayan tek ülkedir. Bu nedenle özgürlerin toprağı anlamına gelen Liberya ismini almıştır.  Fakat burada zaman zaman iç çatışmalar yaşanmıştır.

Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Burada gezip görmeniz gereken 10 gözde yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Buchanan

Başkent Monrovia’nın 40 km güneyinde yer alan Buchanan, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir liman kentidir. Başkentten sonra en çok turist uğrayan kentidir. Bu şehri asıl popüler kılan sahil ve plajlarıdır. Özellikle burada yer alan Ce Ce Sahili oldukça popüler bir yerdir. Sahil boyunca Hindistan ağaçlarına şahit olacaksınız. Altın renkli kumsalıyla popüler olan Ce Ce Plajına gelip deniz, kum ve güneşin tadını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Piso Gölü

Ülkenin batısında yer alan Piso Gölü veya diğer adıyla Balıkçı Gölü, 103 km²’lik alanıyla gezilip görülmesi gereken Liberya’nın en büyük gölüdür.  Bu gölün uzunluğu 30,6 km ve genişliği 16,1 km’dir. Gölde; yüzme, kano ve su kayağı gibi su sporlar yanı sıra balıkçılık da yapılmaktadır.

Broad Caddesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Monrovia’da yer alan Broad Caddesi, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Bu cadde şehrin en popüler, en renkli ve en hareketli caddesidir. Cadde üzerinde birçok yapı ve yer bulunmaktadır. Fakat bu cadde daha alışveriş caddesi olarak bilinmektedir. Çünkü ülkenin en popüler olan iki alışveriş merkezi( Waterside Marketi ve Abi Jaoudi mağazaları) bu cadde üzerinde bulunur.

Sapo Ulusal Parkı

Liberya’nın Sinoe ilçesinde yer alan Sapo Ulusal Parkı, 1983 yıllında kurulan ve  1.804 km²’lik alanıyla ülkenin en büyük milli parkıdır. Burada başta  Fil, antilop gibi hayvanlar olmak üzere çok sayıda vahşi hayvan bulunur. Yine birçok bitki türü bulunur. Buraya gelip temiz hava eşliğinde hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

Lutheran Kilisesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Monrovia’da yer alan Lutheran Kilisesi, 1966 yıllında inşa edilen dini bir yapıdır. Protestanlığın en büyük akımı olan Lutheranlığın Afrika’da en çok yayılan ülkelerden biridir. Bu akım ülkeye bir kilise kazandırmıştır. Uzun yıllar hizmet eden bu yapı, 1990 yıllında ülkenin iç savaşından dolayı mültecilere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde iyi durumda olup ibadete açıktır.

Providence adası

Liberya kıyılarında yer alan Providence adası, gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Burada tarih boyunca Amerika ve İngiltere tarafında kullanılmıştır. Hatta İngiliz yerleşimleri burada bulunmaktadır. Günümüzde turistik bir ada olup gelen ziyaretçilerine huzurlu ve keyifli bir tatil sunmaktadır.

Waterside Market

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Monrovia’nın kalbi olarak kabul edilen Broad Caddesi üzerinde yer alan Waterside Market, ülkenin en popüler alışveriş mağazasıdır. Buraya gelip yöreye özgü geleneksel elbiseler satın alabilirsiniz.

Careysburg Bölgesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Monrovia’da yer alan Careysburg Bölgesi, yıl boyunca en çok ziyaret edilen turistik bir bölgedir. Ülkeye geldiğinizde ilk olarak ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. Yani ilk gezi rotanız burası olabilir. Bölgede çok sayıda doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunur.

Özellikle Güney Amerika tarzı evler oldukça dikkat çekmektedir. Bunun dışında yine müze ve kiliseler görülmeye değerdir. Bunun yanında harika fotoğraf kareleri yakalayacağınız yeşil alanlar bulunur.

Liberya Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Monrovia’da yer alan Liberya Ulusal Müzesi, 1958 yıllında ziyarette açılan ülkenin en popüler ve zengin koleksiyona sahip müzesidir. Müzede birçok tarihi eser, geleneksel giysi ve resim sergilenmektedir. Burada ülkenin yerel yaşamı, gelenek ve kültürlerine dair bilmediğimiz birçok bilgiyi öğrenmiş olacağız.

The Centennial Pavilion

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Monrovia’da yer alan The Centennial Pavilion, Liberya ulusal yaşamında önemli bir anıttır. Bu anıt ülke için önemli bir yapıdır. Ülkenin simgesi haline gelmiştir. Buraya yakın tarihte Liberya’yı 27 yıldır yöneten William V.S. Tubman’da gömülmüştür.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor