Mağusa belediyesi "Yıkım kararını değiştirme...

Mağusa belediyesi "Yıkım kararını değiştirme çabasında"

Ekonomist Mertkan Hamit, Mağusa Suriçi'ndeki Mardo'nun Mağusa belediyesini göz yumduğu üç katlı bir binanın üzerinde kaçak olarak eklediği yapıya tepki gösterdi

Editor: Süperadmin
13 Ocak 2021 - 08:53
Reklam

Kazım DENİZCİ

Ekonomist Mertkan Hamit Bardo'nun Mağusa kentine karşı işlediği suçu düzeltmemekteki ısrarının kazandıracağı para; markanın, "bizden biri" imajını "kibirli", "duyarsız" imajıyla değiştirmekten başka bir işe yaramamış olabilir dedi.

Mağusa kentine Mardo işletmeleri tarafından geçen Perşembe günü itibari ile 3. kat yapının belediye tarafından mühürlendiğini ve bu kaçak yapılan bölümün kullanımının yasaklandığını. Ayrıca belediye tarafından yapılan mühürleme işleminin kırılması durumunda suç işleneceği uyarısında bulunmuştu.

Mağusa belediyesi tarafından Mardo işletmeleri yetkililerine yapılan ilk  uyarıda geçtiğimiz Cumartesi günü kaçak yapıyı kaldırmak için vinç gelip kaldıracaktı. Ama bir türlü gelmedi neden?

"Yıkım kararını değiştirme çabasındalar"

Ekonomist Mertkan Hamit konu hakkında açıklama yaparken, Mağusa belediyesi yetkililerinin Cuma akşam üzeri, Cumartesi işlemin yapılamayacağını ve pazartesiye aktarıldığı söylemesine rağmen Pazartesi günü de herhangi  bir işlem gerçekleşmedi. Mağusa'da kaçak yapının olduğu bölgeden alınan duyumlara göre, ilgili firma siyasileri gezerek, Eski Eserler Dairesi ve diğer yetkili merciler üzerinde baskı oluşturarak yıkım kararını değiştirme çabası içinde olduğunu vurguladı...                                           

"Bu git yarın gel!"

Mertkan Hamit, Mağusa sakinlerinden biri olarak aktardığına göre, pazartesi de hiç bir şey olmadığını ifade ederek, dün salı günü olmasına rağmen henüz bir şey olmadığını dile getirdi. Polisin hala gerçekleşen suçu sonlandırmak için sorumlu olduğunu ve hemen hareket etmesi gerektiğini kavramadığını belirten Metkan Hamit,  "Son bilgiye göre, bugün git yarın gel yaklaşımı devam ediyor. Son iddia Çarşamba günü işlemin gerçekleşeceği" dedi.  

"Birkaç saat bekleyelim bekli çeker"

Arabanızı yanlış bir yere park etseniz, cezayı yemiştiniz diyen Hamit, "Bir kaç saat bekleyelim belki çeker" diyen polis gördünüz mü hiç siz? Herhangi bir şahsın malına zarar verdiyseniz, tepenize binmişlerdi. Suç gerçekleştikten sonra, birkaç ay beklemek suçu yok eder mi hiç?" şeklinde konuştu.

"Suçlar görmezden geliniyor"

"Zararlı kitap" okusanız çoktan içeriye atmış olurlardı şeklinde konuşan Hamit, "Kimse okuduğunuz kitabı bitirmenize bile izin vermezdi"dedi. Hamit, 2300 yaşındaki kente değer vermekten taraf olan kent sakinleri ile sermaye karşı karşıya kalınca polisin suçun işlendiği açık olmasına rağmen, bekleyebildiğini söyleyerek,kente karşı işlenen suçlar görmezden gelinebildiğini, zaman kazandırmak için kurumların idare edebildiğinden söz etti

"Kurumsal saygınlığa zarar veriyor"

Özellikle, tarihe ve doğaya karşı işlenen suçlarda, ensesi kalınlardan ilişkili birinin suçlarının görmezden gelinmesi ile birlikte tepenize binen bir görevlinin olmaması adalet meselesini de derinden yaraladığından bahseden Hamit, polisin süreci bekletmeyi tercih etmesinin de bir işe yaramadığını belirterek sadece kurumsal saygınlığına zarar verdiğine dikkat çekti. Başından beri Mardo meselesini takip etmeye çalışan Hamit, Eski eserler, belediye, sivil toplum örgütlerinden birçok kişinin de konuyu takip ettiğini belirtti. Hamit, "Ancak bir türlü, yapılması gereken işlem gerçekleştirilmiyor. Bir yerlerde takılıyor. Şimdi ne yapalım?Polisi, suçu görmezden geliyor diye polise mi verelim?" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Bir kez daha hatırlatıyoruz üst kurulun kararlarına uyun"
Polisten sokağa çıkma yasağı uyarısı!
Polisten sokağa çıkma yasağı uyarısı!