Mağusa esnafı sıkıntılı

Mağusa esnafı sıkıntılı

Mağusa’da bar ve restoran işletmecisi olan Nurettin Kelebek pandemi döneminde yaşadıklarını anlattı

Editor: Süperadmin
12 Eylül 2021 - 13:14
Reklam

Ceynur Pehlivan

Balkon Cafe Bar ve Restoran İşletmecisi Sayın Nurettin Kelebek ile Mağusa esnafının yaşadığı zorlukları konuşup, pandemiyi değerlendirdik.

Balkon Cafe Bar ve Restoran olarak ne zamandan beri faaliyettesiniz? Burayı Şubat 2018 yılında açtık. İlk başlarda işlerimiz gayet iyiydi. Müşteri kesimi daha çok öğrenci ağırlıklıydı. Mekanımız özellikle Afrikalı öğrencilerin uğrak yeri idi. Ancak, 2021 Mart ayında Dünyayı saran Covit-19 virusü ile işlerimizde çok düşüş oldu.

“Bölgede 8-9 işyeri kapandı”

Pandemi sürecinde ne gibi sıkıntılar yaşadınız? Burası Salamis Caddesi ve Mağusa’nın en işlek caddesidir. Pandemiden önce buralar cıvıl cıvıldı, her yer öğrenci kaynıyordu. Ancak, şu sıralar durağın bir dönem yaşıyoruz. Eski verimli günler çok geride kaldı. Sizin de bildiğiniz gibi ilk başlarda pandemide 2 ay kapalı kaldık. O dönemde birçok öğrenci ülkesine geri dönüş yaptı. Dolayısı ile yeniden açıldığımız zaman işlerimizde çok düşüş oldu. Bölgede en az 8-9 işyeri kapandı. Yerli halkın yaşadığı ekonomik sıkıntılar işlerin daha da düşmesine neden oldu. Bu süreçte biz devletten tek bir sefer 1,500 lira yardım alabildik. Yeniden müşteri kazanmak için menüde değişiklik yapıp international menü gündeme getirdik. Bu sayede biraz dikkat çektik ve bir nebze de olsa işlerde biraz kıpırdanma oldu. Fakat, bu yeterli değil. Çünkü, gelirlerimiz giderlerimizi karşılamıyor. Kısıtlamalar da işlerimizi baltalıyor.

“Bizi ayakta tutan öğrencilerdi”

Özkaynaklarımızla nereye kadar idare edeceğiz bilemiyorum. Devlet akşam saat 24-00 ten sonra sokağa çıkma yasağı getirdi. Oysa bizim işlerimiz saat 23.00’ten sonra başlar ve paket servisimiz çok yoğun olur. Bizi ayakta tutan öğrenci kesimidir. Bunlar daha çok gündüz istirahat edip, akşam belli bir saatten sonra ders çalışmaya oturan ve o saatte yemek siparişi verenlerdir. Devlet bu konuda en azından saat 24.00’ten 02.00’ye kadar sadece paket servislerin çalışmasına izin verebilirdi. Ancak esnafın derdini soran veya sıkıntılarını dinleyen yok ki. Bir başka sorunumuz dükkan kiralarıdır. Biz türk lirası kazanıp, döviz ile kira ödüyoruz. Mal sahipleri diledikleri gibi döviz üzerinden fiyat biçiyorlar. Devletin bu konuda bir yasası olması gerekiyor. Ayrıca, Salamis Caddesinin tarafik akışı çok yoğun ve bu yönde buranın genişletilmesi için bir projesi vardı. Gördüğünüz gibi cadde çok işlek ve sağlı sollu arabalar park ediyor. Bu yolun genişletilmesi için TC’den gerekli destek verilmiş, fakat halen daha proje hayata geçirilmemiştir.

“Çalışanlar İran kökenli”

Çalışan elemanlarınızı nereden buluyorsunuz? Genelde kendileri müracaat ediyorlar. Benim şu anda çalışan elemanlarım İran asıllıdır. Dürüstlük ve çalışkanlık yönleri diğer yabancı uyruklulara nazaran çok daha ağır basıyor. Ben elemanlarımdan çok memnunum. Kaliteli ürünlerle çok lezzetli yemekler çıkarmaktadırlar. Onlar olmasaydı eğer, ben dükkanımı çoktan kapatmış olurdum. Zaten şu anda müşteri kitlemiz daha çok İran asıllı ve Afrika kökenli öğrencilerdir.

“Geçen yıl da ayni şeyler söylenmişti”

Eğitim Bakanımız üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlayacağı müjdesini verdi. Dolayısı ile sizin de işleriniz açılmış olacak. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Geçen yıl da ayni şeyler söylenmişti. Ancak, vaka sayılarındaki artıştan dolayı yüz yüze eğitimden, online eğitime geçilmişti. Bu yüzden birçok öğrenci ülkesine dönüş yapmıştı. Bu geri giden öğrencilerin hepsi geri dönecek mi? muamma. Yeniden sonbahar aylarında bulaş hızla yayılırsa yüz yüze eğitim yine online olmayacak mı? Bunu şimdiden kestirmek zor. Yani önümüzü göremiyoruz, esnafta gelecek kaygısı var. Devletin bu zorlu süreçte esnafa yaptığı katkı maalesef Sosyal Devlet anlayışına göre değil.

“Devlet gereken önlemleri zamanında almadı”

Adapass indirimi ile ilgili görüşleriniz nelerdir? Devlet zamanında gerekli olan sıkı tedbirleri almış olsa ve sıkı bir denetim yapmış olsa idi, bugün bu sisteme gerek duyulmazdı diye düşünüyorum. Bizim zaten şu an için gelirimiz giderimizi karşılamıyor. Bir de bu sistem için kapıya bir çalışan görevlendirip gelenden aşı kartı sorgulamasını isteyeceğiz. Bu da bizim için extra bir personel daha çalıştırmayı gerektiriyor. Son olarak bir esnaf, bir işletmeci sıfatıyla yetkililerden beklentileriniz neler? Bizlere, yani küçük ölçekli işletmelere bu süreçte destek olmalarını bekliyoruz. Destekten kastım, elektrik faturalarımızda, sosyal sigorta yatırımlarımızda ve vergilerimizde pandemiyi göz önünde bulundurarak bu gibi ödemelerde bizlere bir miktar indirim yapılmasıdır. Çünkü, zaten pandemi dolayısı ile işler çok düşük. Vergi ya da borç ödemelerimizde, öteleme yerine, bir miktar indirim yapılması kanımca biz küçük ölçekli işletmeler için can suyu olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Figen Karahan yaşamını yitirdi
Figen Karahan yaşamını yitirdi
PINARDAN CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ
PINARDAN CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ