Makbuzlarda oynama yaptığı tespit edildi

Makbuzlarda oynama yaptığı tespit edildi

Mağusa’da faaliyet gösteren Adem Kaner ve Kardeşi Ltd. isimli şirkette çalışan ve şirkete ait makbuzlar üzerinde oynama yaparak 46 bin TL parayı sirkat ettiği öne sürülen zanlı Onur Durur, dün yeniden mahkemeye çıkarıldı

Editor: Yeni Bakış Editör 2
04 Aralık 2019 - 08:44

Gamze PİR BAYKUR

 

Mağusa’da faaliyet gösteren “Adem Kaner ve Kardeşi Ltd.” isimli şirkette çalışan ve şirkete ait makbuzlar üzerinde oynama yaparak 46 bin TL’yi sirkat ettiği öne sürülen zanlı Onur Durur hakkındaki soruşturma devam ediyor. 
“Müstahdem tarafından sirkat”, “Evrak sahteleme” ve “Sahte evrakı tedavüle sürme” suçlarıyla ilgili olarak dün yeniden Mağusa Kaza mahkemesi’ne çıkarılan zanlı Durur’un tutukluluk süresi 3 gün daha uzatıldı.

İlk tespitlere göre 36 bin 71 TL sirkat etti
Meselenin tahkikat memuru Löğmen Yücetürk, 28 Kasım 2019’da, Mağusa’da faaliyet gösteren Tülin Market isimli işyeri sahibi ile zanlı Onur Durur’un müstahdemi olduğu Adem Kaner ve Kardeşi Ltd. yetkililerinin makbuzlardaki farklılıklar nedeni ile zanlı huzurunda görüştükleri sırada zanlının borçlarından dolayı makbuzlarda oynama yaptığını ve şirkete ait paraları zimmetine geçirdiğini itiraf etmesi üzerine olayın polise aktarıldığını belirtti.
 Meselenin polise bildirilmesi üzerine zanlının 29 Kasım 2019 tarihinde tutuklandığını söyleyen Yücetürk, zanlının polise gönüllü ifade vererek borçları olduğunu ve borçlarından dolayı şirkete ait evraklarda oynama yapıp toplamda 46 bin TL civarında bir parayı sirkat ettiğini itiraf ettiğini açıkladı. Yücetürk, yapılan soruşturmada Tülin Market isimli iş yerinin vermiş olduğu siparişler karşılığında zanlının iş yerine verdiği makbuzlarda oynama yaparak paranın bir kısmını şirkete verip 3 bin 826 TL parayı ise sirkat ettiğinin tespit edildiğini açıkladı. 

19  iş yerine verdiği makbuzlar üzerinde oynama yaptığı tespit edildi
Polis Memuru Löğmen Yücetürk, zanlı Onur Durur’un çalışmış olduğu Adem Kaner ve Kardeşi Ltd. yetkilileri ile görüşüp zanlının oynama yaptığı şirketlerin isimleri ve listelerinin talep edildiğini söyleyerek,  temin edilen bu listeden yapılan incelemede zanlının İskele, Mağusa ve Esentepe’de olmak üzere toplam 19 farklı iş yerinde makbuzlarda oynama yaptığının ve para temin ettiğinin tespit edildiğini açıkladı. Yürütülen soruşturmada Mağusa’da 3 farklı iş yerinden soruşturma yapıldığını söyleyen Yücetürk, bazı makbuzlar temin ettiğini belirtti. Yücetürk, zanlının Mağusa’da “FA Kebap” isimli iş yerinde 2 adet makbuz üzerinde oynama yaparak 1500 TL parayı sirkat ettiğini ve konu 2 adet makbuzu ise sahtelediğini tespit ettiğini açıkladı. Yine Mağusa’da faaliyet gösteren “Liman Cafe” isimli iş yerinde 3 adet makbuzu incelediğini söyleyen Yücetürk, yine zanlının konu 3 adet makbuzda da oynama yaparak sahtelediğini ve 2 bin 600 TL parayı sirkat ettiğini tespit ettiğini açıkladı.
 Yücetürk, yine Mağusa’da faaliyet gösteren başka bir iş yerinde de yaptığı incelemede 10 adet makbuzda zanlının yine oynama yaptığını ve 28 bin 145 TL parayı sirkat ettiğini tespit ettiğini açıkladı. Toplamda şu ana kadar tespit ettiği 15 makbuzu şirketteki kök makbuzlarla karşılaştırdığını söyleyen Yücetürk, hepsinde oynama yapıldığını tespit ettiğini ve toplamda 32 bin 245 TL paranın sirkat edildiğini tespit ettiğini belirtti.

Kayıp makbuzlar var
Polis Memuru Löğmen Yücetürk, zanlının 2019 yılı Ekim ve Kasım aylarında “Liman Cafe” isimli iş yerinden belli aralıklarla para aldığının ancak iş yerine makbuz kesmediğinin tespit edildiğini belirtek, aranan kayıp makbuzların olduğunu söyledi. 
Şu ana kadar toplam 19 iş yerinden sadece Mağusa’da bulunan 4 işyerinde inceleme yapıldığını ifade eden Yücetürk, İskele’de 6 iş yeri, 8 iş yeri Mağusa’da ve 1 iş yeri de Esentepe’de olmak üzere 15 iş yerinden daha makbuzlar alınıp zanlının çalıştığı iş yerinde karşılaştırma yapılacağını ve zanlıdan temin edilen 26 sayfalık el yazı ve imza örneklerinin uzmana gönderileceğini söyledi. Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın devam ettiğini ifade eden Yücetürk, zanlının     3 gün süreyle daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Tutuklu kalacak
Mağusa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler, zanlı Onur Durur’un tahkikat maksatları bakımından 3 gün süreyle daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Saltanat  yıkılmadı!”
“Saltanat yıkılmadı!”
Anahtar Kıbrıs sorununun  çözümündedir
Anahtar Kıbrıs sorununun çözümündedir