MANDIRA KÖYLÜYÜ BEZDİRDİ

MANDIRA KÖYLÜYÜ BEZDİRDİ

Tepebaşı halkı, köyün yanı başına kurulan ve kaçak olduğu iddia edilen mandıradan şikayetçi

Editor: YeniBakış Editör
23 Haziran 2021 - 09:16
Reklam

Gamze PİR BAYKUR

 Tepebaşı halkı, köyün yanı başına kurulan ve kaçak olduğu iddia edilen devasa mandıradan şikayetçi. İleriye dönük imara açılma planı bulunan bölgeye tanınmış bir et pazarı sahibi tarafından ruhsatsız ve kaçak bir şekilde yapıldığı ileri sürülen mandırada binlerce büyük baş hayvan bulunduğunu söyleyen Tepebaşı halkı, mandıradan dolayı ciddi şekilde rahatsızlık duyduklarını dile getirdiler. Konu kaçak olduğu iddia edilen mandıranın çevresinde ise bulunan tarlaların sahipleri, birçok kez gerekli mercilere şikayetlerde bulunduklarını ancak yetkililerin bu mandıranın yapımına göz yumduklarını ileri sürdü.

 

Mühürlenmesine rağmen mandıra yapımı devam etti

Köye, ciddi anlamda rahatsızlık veren mandıra için birçok kez gerekli yerlere şikayette bulunan Tepebaşı halkı, kaçak olduğu iddia edilen mandıranın mühürlenmesini sağladıklarını ancak mandıra sahibinin mühürleri kırıp akşamdan akşama inşasına devam ederek mandırayı tamamladığını kaydetti. Konu mandıranın çevresinde bulunan tarla sahipleri, mandıra hakkında Şehircilik Planlama Dairesine şikayete gittiklerinde aldıkları cevabın “İhmal ettik, gözden kaçtı” şeklinde olduğunu söyledi.

 

Mandıra ile ilgili birçok iddia var

Yeni Bakış’a konuşan Tepebaşı sakinleri, konu kaçak olduğuna iddia edilen mandıra ile ilgili birçok iddialarda bulundu. Tepebaşı sakinleri, “Kaçak mandıra” konusunun gerek Girne Kaymakamı, gerek Lapta Belediyesi ve gerekse Çamlıbel Polis Karakolunun bilgisinde olmasına rağmen kaçak olduğu iddia edilen mandıranın faaliyetlerine devam ettiğini belirtti. Kaçak olduğu iddia edilen mandırada kuyu elektriği adı altında trafo kurulduğunu ve Elektrik Kurumu tarafından soğuk hava zinciri odalarına elektrik verildiğini ileri süren köy sakinleri, yine konu mandıraya Lapta Belediyesi tarafından da su verildiğini iddia etti. “Hayvanların ve İşletmelerin Kaydı Yasası” tahtında ruhsatsız bir mandırada hayvan bulundurulmasının suç olduğunu ve ruhsatsız olan mandırada bulunan hayvanlara kulak numarası verilemeyeceğini, teşvik ödenemeyeceğini ifade eden Tepebaşı sakinleri, kaçak olduğu iddia edilen mandırada bulunan hayvanlar için teşvik ödendiğini iddia etti.

 

“Bu inşaatı oldu bittiye getirme gayreti içerisindeler”

Yeni Bakış’a konuşan Tepebaşı sakinleri, Şehircilik Planlama Dairesi yetkililerinin konu kaçak olduğu iddia edilen mandırayı geçtiğimiz yıl yerinde görmesine rağmen mandıra sahibine yaptırım bildirimi göndermediğini ileri sürdü. Tepebaşı sakinleri ayrıca Şehircilik Planlama Dairesinin köylüler tarafından kendilerine yapılan yazılı şikayeti değerlendirmediğini ve Ombudsman raporunu beklemek yerine kaçak yapının projesini apar topar Çevre ve Hayvancılık Dairesine gönderdiğini ileri sürdü. Tepebaşı sakinleri “Hiçbir mülke ön izin olmadan ve ÇED raporu olmadan bir çivi bile çakılamaz. Başta Şehircilik Planlama Dairesi olmak üzere Lapta Belediyesi ve Girne Kaymakamlığı bu inşaatı oldu bittiye getirme gayreti içerisindeler” ifadelerini kullandı.

 

Ne dediler?

 

Ayhan Türe: “Mandıra ile ilgili birçok yasa dışı olay var”

“Tepebaşı’nda çevre felaketi yaşanıyor. Köye kaçak mandıra yapıldı. Bu mandırayı defalarca şikayet ettik. İlgili makamların bu mandırayı mühürlemesine rağmen yasa dışı olarak mandırayı akşamdan akşama yaparak bir şekilde bitirdiler. Şehircilik Planlama Dairesine şikayet ettiğimizde bize verilen cevap “İhmal ettik, gözden kaçtı” şeklinde oldu. Köy halkı olarak huzursuzuz. Sinekten ve kokudan köyde duramıyoruz. Normal bir mandıra olsa insanları bu kadar çok rahatsız etmez. Ama bu mandıra çok büyük ve içerisinde binlerce inek var. Yasaya göre mandıra anayola ve köye belli bir uzaklıkta olması lazım. Mandıraya soğuk hava zinciri de yapıldı. AB’den destek aldılar. Bu desteği kaçak mandıraya nasıl aldılar? Hayvancılık Dairesinden teşvik de alıyorlar. Bu mandıra ile ilgili birçok yasa dışı olay var. Köyde herkes şikayetçi. Bu mandıra köye ciddi anlamda rahatsızlık veriyor.”

 

Ahmet Şahin: “Mandıra 2 metre tarlama geçti”

“Asıl mağdur olan benim. Bu kaçak yapılan mandıra benim tarlamın içinde. Kaçak mandıra 2 metre benim tarlama geçti. Mandıranın etrafındaki yaklaşık 30 dönümlük tarla olduğu gibi benim ve kardeşlerimindir. Tarla sınırlarını yıktılar ve mandırayı yaptılar. Bu mandıra izinsiz ve kaçak yapıldı. Herkes göz yumuyor bu kaçak mandıraya. Bu mandıra mühürlendi ama mandıra sahibi mühürleri kırıp mandırasını bitirdi.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından duyuru!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından duyuru!