“Mücadeleyi yükseltmek gerekiyor”

“Mücadeleyi yükseltmek gerekiyor”

Yeni Bakış’a konuşan eski sendikacılardan Mehmet Seyis gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Seyis, toplum için değil de sadece koltuk için kavga veren hükümetler sayesinde iyi olmayan ekonominin daha da dibe vurduğunu, sağlığın da hatta canımızın da tehdit altında olduğunu belirtti

Editor: Süperadmin
11 Eylül 2020 - 11:59

Eski Sendikacılardan Mehmet Seyis, hükümetin  toplum sağlığı yerine, kumarhanelerin, tüccarların kar etmesini sağladığını belirterek,  “ekonomiyi ve pandemiyi yönetmek yerine birbirlerine rakip olan hükümet ortaklarının  cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası hükümeti sürdürmeleri imkansız görünüyor” şeklinde konuştu.

 

Şükrü IRKIM

Eski Sendikacılardan Mehmet Seyis, toplum için değil de sadece koltuk için kavga veren hükümetler sayesinde  iyi olmayan ekonominin daha da dibe vurduğunu,  sağlığın da hatta canımızın da  tehdit altında olduğunu belirtti.

 

“Türk Lirası’nın değer kaybı alım gücünü düşürdü”

Seyis, “İki yıl önce TL’nin değer kaybı sonucu hatırlanacağı üzere sterlin kısa süre de olsa 9 TL değerine gelmişti. O dönem tüccarlarımız tüm ürünlerin fiyatlarını sterline veya diğer döviz türlerine göre, hatta olandan da yukarılara ayarlamıştı. O dönem %100’lere varan pahalılık yanında insanlarımızın alım gücü zaten erimişti. Sonra döviz yine aşağılara inmiş ama fiyatlarda hiçbir indirim yaşanmamıştı. Bazı tüccarlar tepkiler karşısında koydukları zammın belki %10’u civarını geri çekseler bile bu da aklımızla dalga geçmekten öte olmamıştı. Daha sonraları her TL düştüğünde fiyatlar arttı, her yükseldiğinde ise fiyatlar geri çekilmedi. Bu son zamanlardaki TL  değer kaybına kadar devam etti ve gerçekten insanların alım gücü çok düşürüldü” diye konuştu.

 

“Hükümet toplum sağlığı yerine kumarhanelerin ve tüccarların kar elde etmesini sağladı”

Seyis, bu yılın başından itibaren yaşanan kovid -19 pandemisi ile birlikte mevcut hükümetin başarısızlığı ve vurdumduymazlığı sayesinde bu günlerin bir faciaya dönüştüğünü söyledi. Seyis, hergün değişen tedbir kararlarının maalesef seçim kaygısı ile beraber tutarsız bir durum meydana getirdiğini ifade ederek, “sonunda ilk 3 ayda yaşanan 108 vaka toplumun gayreti sayesinde sıfırlanırken,  kontrolsüzce alt yapı hazırlanmadan ve iş çevrelerinin baskısı ile yurt dışına açılıp 500 civarı vakaya ulaşıldı ve bunun sonucunda ise Hükümet toplum sağlığı yerine kumarhanelerin, tüccarların kar etmesini sağladı” ifadelerini kullandı.

 

“Halk sağlığını da tehlike altına soktular”

Seyis, vakaların sıfırlandığı dönemde ise iç piyasada yaşanan canlılığı yeniden vaka patlamasına neden olarak sıfırladıklarını belirtti. Seyis, “Maalesef gelinen aşama göstermiştir ki UBP-HP hükümeti yalnız ekonomide başarısız olmakla kalmayıp halk sağlığını da tehlike altına soktu” dedi.

 

“Hükümetin Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası devam etmesi imkansız”

Seyis, yaklaşık 1 ay sonra Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise hükümet ortaklarının ikisinin de bu seçimde aday olduğunu vurgulayarak, “sürekli birbirlerine üstünlük sağlamak adına inceden inceye birbirlerini  suçluyorlar” diye konuştu. Seyis, “Ekonomiyi ve pandemiyi yönetmek yerine birbirlerine rakip olan bu ortakların cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası hükümeti sürdürmeleri imkansız gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

 

“Pandemiden dolayı sivil toplum örgütlerinin hareket kabiliyetleri kısıtlanmış durumdadır”

Seyis, sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin bu dönemde pandeminin etkisi ile kısmen hareketlenmekte zorlandıklarını söyleyerek, zaman zaman kendi üyeleri ile alakalı hareketlenmeler olsa da toplumsal sorunlar açısından hareket kabiliyetlerinin kısıtlanmış durumda olduuğunu söyledi.

 

“Pandemi gereği uygulanması gereken kurallara uymamız gerekiyor”

Seyis, “Pandemi gereği uygulanması gereken izole, mesafe, maske ve dezenfekte kuralları varken gerçekten hareketlenme zor. Ancak bazı eylemlerin bu kurallara da uyarak yapılması kaçınılmazdır. Bu dönemde zaman zaman temsili eylemler ve açıklamalar  olsa da mücadeleyi yükseltmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Federasyon" Türk tarafinin tezidir
Tavan başlarına yıkılıyor
Tavan başlarına yıkılıyor