Çavuşoğlu: Rum tarafı hiçbir şeyi türk tarafıyla paylaşmak...

Çavuşoğlu: Rum tarafı hiçbir şeyi türk tarafıyla paylaşmak istemiyor

Editor: YeniBakış Editör
26 Şubat 2021 - 18:23
Reklam

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da dün yaptığı açıklamada, 5+1 formattaki gayriresmi toplantının düzenlenmesinin Türkiye'nin önerisi olduğuna işaret ederek, 50 yıldan fazla bir süredir federasyon için müzakere edildiğini, değişik planların ortaya çıktığını, Türkiye ve Kıbrıs tarafının desteklediğini ancak Rum tarafı istemediği için bu planlar ve girişimlerin başarısız olduğunu anlattı.

Bunun nedenin, Rum tarafının hiçbir şeyi Türk tarafıyla paylaşmak istememesi olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin enerji konusu dahil Doğu Akdeniz'de daima hakça paylaşımdan yana olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu, Rumlar ile Türkler arasında da hakça paylaşımdan yana olduklarını, bunu prensipte herkesin kabul ettiğini fakat uygulamada göremediklerini kaydetti.

Rum tarafının hükümeti ya da gücü de paylaşmak istemediğini dile getiren Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"O zaman federasyon için müzakereler başarısız olduysa, neyi müzakere edeceğimizi önce kendi aramızda görüşmemiz lazım. Bu konuda karar vermemiz lazım. Ondan sonra müzakerelere başlayalım ki sonuç alıcı olsun, ucu açık olmasın. Bir müzakere başlasın ve kalıcı bir çözüm olsun istiyoruz. Bizim tek arzumuz bu. Bunu Türkiye olarak biz önermiştik ve herkes kabul etti. 27-29 Nisan tarihlerinde düzenlenecek toplantıya hem Türkiye hem de KKTC olarak katılacağız ve bu konulardaki görüşlerimizi açık ve samimi şekilde gündeme getireceğiz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MANDIRA KÖYLÜYÜ BEZDİRDİ
MANDIRA KÖYLÜYÜ BEZDİRDİ
“UYANIN VE BİRLEŞİN”
“UYANIN VE BİRLEŞİN”