Müdür yetkisini aştı!

Müdür yetkisini aştı!

Yeni Bakış’ın yayınladığı “Telefon Dairesi’nde Torpilin Daniskası”haberi nedeniyle bulunduğu mevkiyi kullanarak gazeteye “Bilişim Suçları Yasası” adı altından dava açacağını içeren yazı gönderen Telekomünikasyon Dairesi Müdürü Eniz Elagöz, görevini kötüye kullanmak yanında Kamu Görevlileri Yasası’nda “renk körü” olan biri görev yapamaz diye bir madde olmamasına rağmen keyfi ve hukuk dışı davranarak bir kişinin sınavdaki başarısına gölge düşürdü

Editor: Süperadmin
21 Temmuz 2020 - 11:59 - Güncelleme: 21 Temmuz 2020 - 23:42

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan: Daire Müdürü’nün bu yaklaşımı doğru değildir. Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan görüşünü bir açıklama ile ifade etti. Görüşünü bu şekilde kullanmasa daha iyi olurdu. Bakanlığın Yeni Bakış Gazetesi’ni iddialarla ilgili iyi bir şekilde bilgilendirmesi gerekirdi

 

KTAMS Başkanı Güven Bengihan: Daire Müdürü’nün Yeni Bakış’a Bilişim Suçları Yasası adı altında dava açılacağı yönünde bir yazı göndermesi abes ve iştigal bir durumdur. Daire Müdürü’nün bu yöndedava açacağı yönünde yazı göndermesi yasal değildir

 

Yeni Bakış’ın görüşüne başvurduğu TEL-SEN Başkanı Tamay Soysan ise bu konuda görüş belirtmek istemediğini söyledi

 

Yeni Bakış

 

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, Yeni Bakış’ta yayınlanan Telefon Dairesi’nde yaşanan torpil iddiasında kamu hizmetinin hiçbir suçu olmadığını söyledi. Atan, “Telefon Dairesi için yapılan sınavda sınava giren arkadaş sınavı geçti. Ancak geçtikten sonra renk körü olduğunu söylediler”diyerek, renk körü hastalığının çoğu meslek için sıkıntı yaratmadığına vurgu yaptı. Atan, “Renk körü hastalığı cezaevinde tanıdığım çalışanlardan bazılarında da vardı, ancak  bir süre sonra  geçti”diye konuştu.

 

“Görevini etkileyip etkileyemeceği ile ilgili kararı verecek olan bakanlıktır”

Atan,  böyle bir hastalığı olan kişinin görevini etkileyip etkileyemeceği ile ilgili karar vermesi gerekenin sağlık kurulu değil bakanlık  olduğunu ifade ederek, “daire müdürü ve bakanlığın yazmış olduğu yazıda renk körlüğü bizim teknisyenlik sınıfında sıkıntıya yol açar diye bir açıklamaları oldu”dedi. Atan, “Sınava girip de alınmayan kişinin teknisyenlik işinde uğraşacağı kablo işlerinde kabloların içinde küçük küçük renklerin olduğunu ve bu kablolarnan uğraşacağı için de sıkıntı olacağını söylediler”ifadelerini kullandı. Atan, bu tip hastalığı olan birçok insan olduğunu belirterek, “arkadaşımız sınava girererek başarılı oldu bence bu durum gözardı edilebilirdi”dedi.

 

“Daire müdürü sadece kendi şahsı altında bir durum talep edebilir”

Atan, Bilişim Suçları Yasası’nın gazetede bu konu ile ilgili yayınlanan haberle hiçbir alakasının  olmadığını belirtti. Atan, daire müdürünün kendi şahsı yada dairesi ile ilgili basın yasası altında  bir durum talep edebileceğini, ancak  bilişim yasası altında talep edeceği bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti.

 

“Daire müdürünün bu yaklaşımı doğru değil”

Atan, basın ve yayıncılık özgürlüğünün en doğal şekilde yapılması gerektiğini dile getirerek, daire müdürünün bu yaklaşımının doğru olmadığını söyledi.  Atan, “Neyimiz doğru ki  bunu da  doğru bir şekilde çözüme ulaştıralım”dedi.

 

“Ulaştırma Bakanı Atakan görüşünü bu şekilde kullanmasa daha iyi olurdu”

Atan, “Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın açıklamasını okudum. Görüşünü bu şekilde kullanmasa daha iyi olurdu. Atan, “Medyada çıkan haberlerin karşılığı bu olmamalı”diye konuştu. Atan, “Yapılan haber ile ilgili  yanlış bir şey olması durumunda Bakanlık bu yönde açıklama yapmak yerine konuya açıklık getirerek düşüncelerini dile getirmelidir”dedi.

 

“Bakanlığın  bu konu ile ilgili kamuoyunu  bilgilendirmesi gerekiyordu”

Atan, “Bakanlık Yeni Bakış Gazetesini bu konu ile ilgili iyi bir şekilde bilgilendirmesi lazımdı”ifadelerini kullanarak, “bu ülkede basın olmazsa biz hiçbirşeyi duyamayız, göremeyiz. O nedenle basına daha saygılı olunması gerekiyor”şeklinde konuştu.

 

KTAMS Başkanı Bengihan:

Daire Müdürü yasanın amacını bilmiyor

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Telefon Dairesi’ne yapılan istihdam ile ilgili gözü renk körü olan ancak sınavda başarılı olan birinin elenmesi ve yerine başkasının alınmasının o kişinin sınavdaki başarısına gölge düşürülmesi anlamına geldiğini söyledi. Bengihan, “Daire müdürünün Bilişim Suçları adı altında yazı göndermesi kendisinin yasanın amacını bilmediğini gösterir”diyerek,  daire müdürünün Yeni Bakış’a Bilişim Suçları Yasası adı altında dava açılacağı yönünde bir yazı göndermesinin  abes ve iştigal olduğunu söyledi. Bengihan, “Bilişim Suçları Yasası sosyal medya üzerinde olan suçlar ile ilgili uygulanan bir yasadır”dedi.

 

“Daire Müdürü’nün Yeni Bakış’a böyle bir yazı göndermesi yasal değildir”

Bengihan, daire müdürünün bilişim suçları yasası altında dava açacağı yönünde gazeteye bir yazı göndermesinin yasal olmadığını vurguladı. Daire müdürünün gazeteye bilişim yasası adı altında yazı göndermesinin bilgi eksikliğinden kaynaklı olduğunu da belirtti.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Cem kem
    4 ay önce
    Telefon dairesinde teknisyenler sadece kablo isi ile ugraşmıyor..sebeke proje altyapi santral transmisyon enerji isleri de yapıyorlar..bu bolumlerden birine verilebilirdi..ama niyet başka idi..yemeyin bizi...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mağusa'nın vampiri Halil Kartal
Mağusa'nın vampiri Halil Kartal
Nöbetçi Eczaneler
Nöbetçi Eczaneler