MUHALEFET SESİNİ YÜKSELTMELİ

MUHALEFET SESİNİ YÜKSELTMELİ

Kooperatif Görevlileri Sendikası Başkanı (KOOP-SEN) Başkanı Mehmet Ali Güröz, hükümetin iş yasasındaki değişiklik ile çalışma hayatına sendikasız hayatı empoze etmek istediklerini belirterek, Türkiye’de de birçok kesimin sendikasız çalıştırıldığına dikkat çekti

Editor: YeniBakış Editör
06 Mayıs 2021 - 09:37
Reklam

“Türkiye’de ne varsa burada da olacak” diyen Türkiye ve destekçisi KKTC hükümeti, İş (Değişiklik) Yasası’nın 30’ncu maddesinde değişikliğe gitmeye çalışarak bu kez sendikaları hedef aldı.

 Yeni Bakış web TV’de Vizyon programında değerlendirmelerde bulunan KOOP-SEN Başkanı  Mehmet Ali Güröz, özel sektör çalışanları içerisinde asgari ücretin altında çalışan kesimin olduğuna dikkat çekerek, özel sektör çalışanlarının yaşam kalitesini yükseltmek ve sendikalı yaşamı desteklemeleri gerekirken aksine sendikalı çalışanların haklarını aşağıya çekmek için yasanın gündeme getirildiğini söyledi.

 Güröz, Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan protokollerde sürekli gündeme getirilen İş Yasası ve Toplu İş Sözleşmesi, Toplu Grev ve Referandum Yasaları ile bazı değişikliklerin yapılmak istendiğine vurgu yaptı.

 Güröz, kararların geri çekilmediği takdirde gerekirse tüm yasaklara rağmen süresiz greve gideceklerini belirtti. Yasanın geçeceği zaman muhalefete büyük bir oranda iş düşeceğini söyleyen Güröz, bir yılın sonunda görüşmeler sağlanamadığı takdirde bütün hakların silineceği uyarısında bulundu.

 

Esengül AYKAÇ

Gündemin konusu olan iş yasasındaki değişiklik hakkında açıklama yapan Kooperatif Görevlileri Sendikası Başkanı (KOOP-SEN) Mehmet Ali Güröz, iş yasasındaki değişiklik ile sendikalar ve sendikalı çalışanlara darbe vurulacağına işaret etti. 24 sendika ile toplantı yaptıklarını anlatan Mehmet Ali Güröz, bu bağlamda toplu sözleşme yapan sendikaların bir araya gelerek iş yasasındaki değişiklik hakkında görüş alışverişi yaptıklarından söz etti. Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan protokollerde dahil olmak üzeri sürekli gündeme getirilen iş yasası ve toplu iş sözleşmesi ile ilgili toplu grev ve referandum yasaları ile ilgili bazı değişikliklerin olduğunu anlatan Güröz, iş yasasında yapılmak istenen değişikliğin toplu iş sözleşmelerinin son bulmasını istediklerini kaydetti.

“Bir yılın sonunda görüşmeler sağlanamadığı takdirde bütün haklar da silinecektir”

Toplu iş sözleşmesinin 2 yıllığına imzalandığını söyleyen Güröz, toplu iş sözleşmesinin çalışanlara güvence sağlayan bir güvence olduğunu belirtti. Güröz, Toplu İş Sözleşmesinin süresinin 2 yıl olup 2 yılın tam dolmaması ile birlikte bitimine 60 gün kala tekrardan uzatılması yönünde görüşmeler yapıldığını söyledi. Tarafların mevcut toplu sözleşme ile görüşme sırasında tarafların anlaşamaması durumunda mevcut sözleşmenin 1 yıl daha uzayacağını ifade eden Güröz, bir yılın sonunda görüşmeler sağlanamadığı takdirde bütün hakların silineceğini kaydetti.

“Sendikasız hayatı empoze etmeye çalıyorlar”

Yasasının geçmesini isteyenlerin çalışma hayatına sendikasız hayatı empoze etmek için bir adım atıldığından söz eden Güröz, Türkiye’de de birçok kesimin sendikasız çalıştığına dikkat çekti. Özel sektör çalışanları içerisinde asgari ücretin altında çalışan kesimin olduğuna dikkat çeken Güröz, özel sektör çalışanlarının yaşam kalitesini yükseltmek ve sendikalı yaşamı desteklemeleri gerekirken  aksine sendikalı çalışanların haklarını aşağıya çekmek için yasanın gündeme getirildiğini kaydetti.

“Sendikalı mücadelelerde çalışanların hakları daha fazla korunur”

Ülkemizde kamuda çalışanların, kooperatiflerde ve özel sektör çalışanlarının çok az bir kısmının ise sendikalı olduğunu anlatan Güröz, asıl hedefin çalışma hayatında olan kişilerin sendikalı hayattan koparılmak istenildiğinin altını çizdi. Sendika ile mücadele edildiği müddetçe çalışanların daha fazla hak elde edeceğinin söz konusu olduğunu anlatan Güröz, çalışanların sendikalardan koparılıp güçsüz kılınması istenildiği için bu yönde karar alındığını kaydetti.

“Gerekirse tüm yasaklara rağmen süresiz greve gideceğiz”

Kamu çalışanları ve özel sektör çalışanlarının son zamanlarda birbirine kırdırıldığını anlatan Güröz, gelinen noktada özel sektör çalışanlarını hayat standartlarını yukarı çekmek yerine özel sektör çalışanlarını toplu iş sözleşmesine dahil edilerek sendikalı yapılması beklenirken sendikalı olup haklarının daha iyi olduğu kesimlerin haklarını geri çekmeye çalıştıklarına dikkat çekti. Güröz, kararların geri çekilmediği takdirde gerekirse tüm yasaklara rağmen süresiz greve gideceklerini söyledi.

“Yasanın geçmesi istenildiği zaman muhalefete büyük bir iş düşüyor”

Yasanın geçeceği zaman muhalefete de büyük bir oranda iş düşeceğini anlatan Güröz, yasanın geçeceği komitede 3 UBP, 2 CTP ve 1 de HP’li milletvekilinin olduğunu kaydetti. Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin bu yasaya karşı olduğunu ifade eden Güröz, Halkın Partisi ile daha temasa geçmedikleri yakın zamanda onlarla da temasa geçeceklerini belirtti. Birçok konunun Bakanlar Kurulu kararı ile yönetilmeye başlandığını söyleyen Güröz, özel sektör için bir günlük eylem yaptıklarında ise patronun umurunda olmadığını söyledi.

“Özel sektör çalışanlarının haklarının gasp edilmemesi için sendikalı olmaları gerekiyor”

Mağdur olan kesimin özel sektör kesimi olduğunu anlatan Güröz, özel sektör çalışanlarının ve sosyal hak ve menfaatlerine dayalı maaşlarının düzeltilmesi yönünde hiçbir izlenim olmadığını ifade etti. Özel sektörün haklarının gasp edildiği noktalarda örgütlü olunduğu takdirde bu gibi durumların önüne geçilebileceğini söyleyen Güröz,  örgütlü olmadığı yerlerde ters giden durumların önüne geçilmesinin oldukça zor olduğunun altını çizdi. Günün şartlarına göre Esnaf ve Zanaatkarlara üye olmayan kesimlerin bakkal dahi açamayacaklarını anlatarak, “Bugün mimarsanız Mimar ve Mühendislere üye olmadan mimarlık işini yapamazsınız. Bugün fabrika kurup üretim yapacaksanız sanayi odasına üye olmanız gerekirken ticaret yapacaksanız da ticaret odasına üye olmanız gerekir. İşçiysen sendikalara üye olman gerekiyor. Bu noktada bir yasal düzenleme olması gerekiyor” şeklinde konuştu. Birçok kesimin sosyal sigortalara yatırımlarının yapılmadığını anlatan Güröz, yatırımları yapılmayan kişilerin emekli olamadıklarını söyleyerek, kendi yatırımlarına ceplerinden para ödeyerek emekli olduklarına dikkat çekti.

“Memlekette kaç kişi kaldık ki bu yüzden bizi birbirimize kırdırmayın”

Sendikalar ne kadar doğru yaparsa insanların %50’sinin överken %50’sinin de bravo dediğini belirten Güröz, “En azıdan ben çalışanlarımın hakkını alırım. Bu yüzden sendikalar önemlidir, sendikalarımızı korumamız lazım, çalışanların da sendikalı olması gerekir. Bu anlamda bizi birbirimize kırmayın. Bu memlekette kaç kişi kaldık ki o yüzden haklarımızı korumaya devem edelim” dedi. Sosyal Sigortalardan ve kamudan maaş çeken aşağı yukarı Bin kişi olduğunu söyleyen Güröz, 36 Bin kişinin de çalışma izinli sayısının olduğunu kaydetti. Tüm sendikaların sadece tek bir hedef için birleştiğini söyleyen Güröz, tüm sendikaların almış olduğu karara göre İş Değişikliği Yasası’nın geçirilmeyeceğine dikkat çekti. Protokollerin kendilerini bağlamayacağını belirten Güröz, kendilerini bağlayan kısmın çalışanlar ve çalışanların haklarından ibaret olduğunun altını çizdi.

“Pandemi dönemi içerisinde bizi kendi silahımız ile vuruyorlar”

Pandemi döneminde ekonomik sorunların olduğu dönemin içerisinde kendi silahımız ile bizleri vurmaya çalıştıklarını anlatan Güröz, evine ekmek götüremeyen bir ortamda yaşadığımıza dikkat çekerek “Dünya kadar özel sektörün işsiz kaldığı bir ortamda birçok insan varken devletin de yardım etmediğini herkes görüyor. Bizler sendikalar olarak hayat pahalılığını özel sektör çalışanı ve kamu çalışanı olarak dengeyi daha yapamadık. Şu anda birinci hedefimiz toplu iş sözleşmesi olurken daha sonra hayat pahalılığı kısmına da geleceğiz” şeklinde konuştu.

“Kooperatifler orta sınıfın can damarıdır”

Kooperatiflerin orta sınıfın can damarı olduğunu ifade eden Güröz, asıl hedefin memur kesiminin temizlenmesi yönünde olduğunu kaydetti. Orta sınıf gücünün sendikalaşma ve kooperatifleşmede olduğundan söz eden Güröz, kooperatiflere ve sendikalara sahip çıkılması ile birlikte orta sınıfa kimsenin müdahale etmeye gücünün olmayacağına işaret etti. Kıbrıslıların çoğunun Kooperatiflere üye olurken sendikaları da savunduğunu anlatan Güröz, büyük bir ekonomik güce sahip olan kooperatiflerin korunması gerektiğinin altını çizdi. Kooperatifçilik desteklediği ve iyi de denetlendiği zaman kooperatifçilik anlamında hiçbir sorunun olmayacağına işaret eden Güröz, hedeflenenin kooperatifleri kötülemek ve kooperatiflerin sahip olduğu 6,5-7 Milyarın özel bankalara gitmesi olduğunu kaydetti.

“Türkiye’nin alt yönetimi olduğumuzu her daim Türkiye tarafından bizlere dikte ettiriliyor”

Cenevre görüşmeleri hakkında görüşlerini ifade eden Güröz, Cenvere görüşmelerinde sunulan altı maddenin kabul edilmeyeceğinin iki kesim tarafından da bilindiğini söyledi. İlk maddede geçen egemenlik kısmını değerlendiren Güröz, ülke içerisinde egemen olmadığımızı fakat kağıt üzerinde egemen olduğumuzu söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’yi tanıdığına dair karar alınmadığına dikkat çeken Güröz, egemenlik anlayışı kazanıldığı takdirde görüşmelerde egemenlik hakkının istenebileceğine işaret etti. Ülke içerisinde kendi kendimizi yönetemediğimizi söyleyen Güröz, aksine ülke içerisinde her türlü faal durumlara karışıldığının altını çizdi. İlhak politikasına zor geçileceğini belirten Güröz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Türkiye’nin bir alt yönetimi olduğuna dair Türkiye’den sürekli olarak ülke içerisinde alınan kararların değiştirilmesi üzerine kararlar alınarak bu alt yönetimi söylemlerinin açık bir şekilde göstergesi olduğunu söyledi.

“Erken seçim tarihinde ortak bir karar alacaklarını düşünüyorum”

Anayasa göre erken seçim tarihinin belirlenmemesi ile anayasaya göre 1 milletvekilliği seçimi için Haziran ayında seçime girilmesi gerektiğinden söz eden Güröz, erken seçim kararı alacakları inancında olduğunu kaydetti. Sadece 1 milletvekili için masraf yapılmayacağını anlatan Güröz, Ulusal Birlik Partisi’nin Nisan ayında erken seçim tarihi konusunda ısrarcı olurken muhalefetin de Haziran ayında olması yönde açıklama yaptığını anımsattı. Güröz, bir şekilde orta yolu bulacaklarını söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KASTEN YAKTIKLARI İDDİA EDİLİYOR
KASTEN YAKTIKLARI İDDİA EDİLİYOR
İKİSİNİ DE KAPATINIZ!
İKİSİNİ DE KAPATINIZ!