MURAT EDİLEN NE?

MURAT EDİLEN NE?

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın “müjde” diyerek, Derinya’da TOKİ ile birlikte sosyal konut projesi başlatılacağını açıklamasının ardından inşaat sektörü alınan bu karardan pek memnun olmadı. Akıllarda soru işareti olduğunu ifade eden İnşaat Mühendisleri Odası, İnşaat Taşeronları Birliği ve İnşaat Müteahhitleri Birliği, yöneticilerin toplumu aydınlatmasını istedi

Editor: Süperadmin
19 Ocak 2023 - 09:51
Reklam

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu: Türkiye’de TOKİ’nin yapmış olduğu binaları biliyorum. Dev gibi, 30-40 kat civarıdır. Bizim orada İmar Yasamız neyi emreder? Bunların çalışması yapıldı mı? Hiç bunlar ortada yokken bir anda Derinya’da TOKİ yapı yapacak deniliyor. Peki bizim müteahhitlerimiz ne yapacak? Bu müjde değildir. Yok oluş projesinin tıkır tıkır işlemeye başladı

 

 

İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca: Gerekirse sokaklara dökülürüz ama izin vermeyiz. Bizlerin 10 yılda yapacağı binayı TOKİ buraya gelerek bir anda yapacak. Sektörü tamamen bitirecekler. Biz ne yapacağız? Diyelim ki TOKİ geldi bir anda 2 bin tane bina yaptı. Bugün bunları kim alacak? İç piyasa alacaksa bizim yaptıklarımız yabancılara endeksli olacak. Yabancıya da birer tane verebiliriz. Sektör anında batacak

 

 

İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer: Türkiye’deki gibi TOKİ buraya gelecek ve burada konutlar yapıp, hak sahiplerini de kendileri belirleyerek ev dağıtacakları bir proje ise biz bunun karşısındayız. Bu projenin içeriği bilinmelidir. İçişleri Bakanlığı ve Başbakan ile temasa geçeceğiz. Türkiye’de değerlendirmelere göre, TOKİ amacını aştı, neredeyse yap-kaç bir kuruma dönüştü. Bu bir ihtiyaçsa doğrusu yapılmalıdır

 

 

 

Yeni Bakış Özel

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Derinya’da TOKİ ile birlikte sosyal konut projesi başlatılacağını açıklamasının ardından inşaat sektörü alınan bu karardan pek memnun olmadı. Akıllarda soru işareti olduğunu ifade eden İnşaat Mühendisleri Odası, İnşaat Taşeronları Birliği ve İnşaat Müteahhitleri Birliği, yöneticilerin toplumu aydınlatmasını istedi.

 

 

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu:

Yok oluş projesinin tıkır tıkır işlemeye başladı

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, bu işlerin bu raddeye geleceğini yaklaşık bir iki yıl önce öngördüklerini belirterek, çeşitli açıklamalar da yaptıklarını, ancak birçok çirkin yakıştırmaya maruz kaldıklarını söyledi. Yağcıoğlu, topluma hizmet adı altında yapılan bu davranışların aslında topluma hizmet olmadığını, Kıbrıs Türk toplumunun yok oluş projesinin başlangıcı olduğunu belirtti. Yağcıoğlu, bugün yok oluş projesinin tıkır tıkır işlemeye başladığını belirterek, bunun bir müjde olmadığını kaydetti. Yağcıoğlu, bugün Kıbrıs Türk toplumu içinde neyin nereye yapılacağı noktasında ihtiyacı kimin belirlediğini sorarak, yapılacak olan binaların Kıbrıs Türk toplumunun kültürüne sahip olup olmayacağının önemli olduğuna vurgu yaptı. Yağcıoğlu, “Türkiye’de TOKİ’nin yapmış olduğu binaları biliyorum. Dev gibi, 30-40 civarıdır. Bizim orada İmar Yasamız neyi emreder? Bunların çalışması yapıldı mı? hiç bunlar ortada yokken bir anda Derinya’da TOKİ yapı yapacak deniliyor” diyerek, “peki bizim yerli müteahhitlerimiz, mimarlarımız, kalıpçımız burada ne yapacak?” diye sordu.

Yağcıoğlu, “Türkiye adına kaynak yaratmaysa bu başka bir meseledir ama direkt gelerek burada inşaat yapılacaksa bunu Kıbrıs Türk toplumu kabul etmez” dedi. Bunun böyle olması durumunda sektörün yarısından fazlasının aç kalacak anlamına geleceğini belirten Yağcıoğlu, “bugün Derinya olur, yarın Lefkoşa olur” diye konuştu.

 

“Bu müjde değil”

Yağcıoğlu, sözlerin şöyle sürdürdü, “Bu müjde değil. Bu evlerin satışı kimlere yapılacak? Hangi araştırmaya dayanarak bu proje Derinya’da yapılıyor? O bölgede bu kadar eve ihtiyaç var mı? Bilim ışığında bir çalışma yapıldığını düşünmüyorum. Tamamen TOKİ’nin buraya girmesi için yapılacak olan bir hamledir. Burada bizlerin sorgulaması gereken bizi yönetenlerin tutumudur. İçişleri Bakanımız buna onay mı verdi? Bizler yöneticiler olarak hiç mi bu işin içinde yokuz? Hatırlarsanız Pandemi Hastanesi ile ilgili de çok uyarımız oldu, bir baktık hastane çatladı. O zaman da sormuştuk. Burası yeri mi diye. Bu konuda Başbakan açıklama yapmalıdır. Yöneticiler bizi aydınlatmalıdır.”

 

 

İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca:

Biz ne yapacağız? Biz bu sektörde geçinenler, evine ekmeğini bu sektörle götürenler ne yapacak?

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, Derinya’da TOKİ ile birlikte sosyal konut projesine başlanılacağını öğrendiklerinden beri istişarelere başladıklarını belirterek, bu konunun henüz paydaşlarla tartışılmadığını, ancak böyle bir şeye kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi. Amca, bizlerin 10 yılda yapacağı binayı TOKİ’nin buraya gelerek bir anda yapmasının sektörü bitireceğini belirterek, “Biz ne yapacağız? Biz bu sektörde geçinenler, evine ekmeğini bu sektörle götürenler ne yapacak?” diye sordu. Amca, bu konunun çok basit bir konu olmadığını, buna müsaade eden bir hükümetin de görevde daha fazla kalmaması gerektiğini kaydetti. Osman Amca, “Gerekirse sokaklara dökülürüz ama izin vermeyiz” diyerek, bunu engellemek için her şeyi yapacaklarını söyledi. Amca, şu anda özel sektörün can çekişmekte olduğuna vurgu yaparak, bir şeyler yaparak sektörü canlı tutmaya çalıştıklarını, böyle bir projenin konuşulmasının bile sektörü batıracağını kaydetti. Amca, yılda birkaç bina yapıp da geçimini sağlayan müteahhitlerin olduğunu ifade ederek, “diyelim ki TOKİ geldi bir anda 2 bin tane bina yaptı. Bugün bunları kim alacak? İç piyasa alacaksa bizim yaptıklarımız yabancılara endeksli olacak. Yabancıya da birer tane verebiliriz. Sektör anında batacak” diye konuştu.

Amca, “Dere geldiğinde yalnız olmayacağız, bizimle birlikte hükümet de batacak, her beraber batacağız” diyerek, “hükümetin o koltuklarda oturması için evet demesi gerekiyor. O nedenle mutlaka boyun eğecekler” dedi. Amca, “Devlet bizi engellemeye çalışsa da biz ayaklarımız üzerinde durmak için bir şeyler yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.  

 

 

 

İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer:

İçeriğin ne olduğu konusunda ilgililerin açıklama yapması gerekir

K.T. İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Derinya’da TOKİ ile birlikte sosyal konut projesine başlanılacağı haberini aldıklarını, bunun içeriğinin bilinmesi gerektiğini söyledi. Gürcafer, ilgili bakanlık ile temasa geçeceklerini ifade ederek, Başbakan ile görüşeceklerini belirterek, yapılmak istenenin ne olduğu konusunda görüş talep edeceklerini söyledi. Gürcafer, müteahhitler birliği olarak bir kooperatif kurduklarını belirtti. Gürcafer, kar amacı gütmeden barınma ihtiyacı olan insanların bu ihtiyacını karşılamak için bu kooperatifi kurduklarını söyledi. Gürcafer, devletin vergisinden muafiyet kullandırmak suretiyle rakamları minimize ederek böyle bir çalışmalarının olduğunu kaydetti. Gürcafer, bu noktada çok kapsamlı araştırmalar yaptıklarını belirterek, bunu yaparken kırsalda köy dokusunu bozmayacak şekilde yerleşimi teşvik edecek çalışma olduğunu ifade etti. Gürcafer, bir fon oluşturarak inşaat sektöründen gelecek kaynakla kredi kullanacak olanların bir kısmının bu fondan karşılanmasını hedeflediklerini söyledi. Cafer Gürcafer, “Başbakanın geçtiğimiz günkü ziyaretinde konuşulan bu çalışmaya kaynak vermek içinse önlerine şapka çıkartırız, ancak bu böyle değil de tamamen Türkiye’deki gibi TOKİ buraya gelecek ve burada konutlar yapıp, hak sahiplerini de belirleyerek ev dağıtacakları bir proje ise biz bunun karşısındayız” dedi. Gürcafer, öncelikle içeriğin ne olduğu konusunda ilgililerin açıklama yapması gerektiğini belirterek, “paydaşlarla bir araya geleceğiz ve çok kapsamlı bir açıklama yapacağız” dedi.

 

“Türkiye’de TOKİ amacını aştı”

Gürcafer, şöyle devam etti, “Ayşegül Baybars’ın İçişleri Bakanı olduğu dönemde Derinya Bölgesinde bir sosyal konut projesi yapıldığı açıklanmıştı. Bunun duyurusu yapılmıştı. Projesi de hazırlanmıştı. Derinya diye açıklanmış olmasının nedeni budur diye düşünüyorum.”

Gürcafer, Türkiye’de değerlendirmelere göre, TOKİ’nin amacını aşmış, neredeyse yap-kaççılık yapan bir kuruma dönüştüğünü belirterek, böyle bir yaklaşımın karşısında olacaklarını kaydetti. Gürcafer, projelendirme, hak sahiplerinin belirlenmesinin önemli olduğunu, ihtiyaçla birlikte suistimale de açık bir konu olduğunu söyledi. Geçmişte sosyal konut projesinin suistimal edildiğini belirten Gürcafer, “benden değilsen alma gibi yaklaşımları geçmişte çok yaşadık. Sonra da bu birim battı. Bu bir ihtiyaçsa bunu doğrusu yapılmalıdır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor