Okul otobüsleri Korona Çiftliği gibi

Okul otobüsleri Korona Çiftliği gibi

Pandeminin yüksek rakamlarla devam ettiği ülkemizde, üniversitelere ait otobüslerde “Turşu” gibi seyahat etmek zorunda kalan öğrenciler isyan etti

Editor: YeniBakış Editör
07 Aralık 2021 - 09:29
Reklam

Leyla Nur Çakır

Ülkemizde son dönemlerde Covid 19 vakalarının oldukça yüksek sayılara ulaşması ile birlikte yetkililerin uyarıları da ardı ardına geliyor. Ancak tüm yapılan uyarılara rağmen özellikle üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin gidiş gelişlerinde kullanılan otobüslerin tıkış tıkış olması bir türlü gündeme gelmiyor. Üniversitelerde eğitim gören öğrenciler, seyahatleri sırasında diğer öğrencilerle kucak kucağa seyahat etmek zorunda kaldıklarını, bunun da Covid 19’a davetiye çıkarma anlamına geldiğini söylüyorlar. Bu durumdan şikayetçi birçok öğrenci, bu şekilde seyahat etmenin pandemi döneminde sakıncalı olduğunu birçok kez okul idarelerine aktardıklarını ancak aradan aylar geçmesine rağmen herhangi bir önlem alınmadığını vurguladılar. Şikayetçi öğrenciler, “sanki de covid okul otobüsleri ile anlaşmalı ve buraya uğramaz şeklinde bir mantık var. Ancak bu otobüslere sağlık sorunları olan arkadaşlarımız da biniyor. Bu arkadaşlara kötü bir şey olursa bunun hesabını verecek olan var mı? Şeklinde tepkilerini dile getirdiler. Gazetemize açıklama yapan öğrenciler sorunlarına erken zamanda çözüm bulunmaması halinde gerekirse eylem yaparak bu durumu protesto edeceklerini de belirttiler.  

Üniversitelerin taşıma araçlarıyla ilgili bazı öğrencilerin açıklamaları şu şekilde oldu;

-“Otobüs sorunları adanın başlı başına her yerinde olan genel bir sorun. Senelerdir otobüs alacağız, otobüsleri çoğaltacağız dediler fakat bunların hepsi lafta kaldı; herhangi bir icraat söz konusu olmadı ne yazık ki… Pandemi süreci için önlem aldıklarını sanıyorlar; antijen, Türkiye’ye gelirken PCR testi vs.. fakat otobüsler tıka basa doluyken, insanlar üst üste yolculuk yaparken nerede aldıkları önlemler? Nerede pandemi sürecine ilişkin denetleme? Çok dolduk çok…”

-“Sürekli insanları otobüsler gelecek diye geçiştiriyorlar, Yapılan insan aklıyla alay etmekten başka bir şey değil. İnsanlar paralarıyla rezil olmak zorunda değiller. Buradan yetkililere sesleniyorum: Yıllardır oyalanmak yerine bir adım bekliyoruz artık sizden… Lütfen herkes sesimizi duysun, yeter bu kadar rezillik!”

-“Sağlık bakanlığı; denetim yapıyoruz diyorsunuz, önce okul otobüslerinden başlarsanız bu kadar vaka olmaz. Ne için okul otobüsleri denetlenmiyor.”

-“Öncelikle otobüs girişlerinde herhangi bir dezenfektan vs.. yok, bana göre bu dönemde bunlar olması gereken şeyler. Otobüs içinde maskesini takmayan duyarsız insan da çok, uyardığımız zaman da “sana mı soracağım” ya da “takmak zorunda değilim” gibi tepkilerle karşılaşıyoruz ve bu da sağlığımızı oldukça ciddi bir tehlikeye atıyor. Otobüslerin genel temizlikleri yapılmıyor, direkler yağ içinde, koltuklar pis, yerlerde zaman zaman çöp oluyor. Aynı zamanda en büyük sorunlarımızdan birisi olan “otobüs sayısının yetersizliği” ve “otobüs saatlerinin tutarsızlığı”: Masraftan kısarak sağlığımızla oynuyorlar.”

-“Otobüsler saat başı geçiyor, maalesef insanlar bu saatleri kaçırmamak için izdiham oluşturuyor. Okul servisi seferleri bir zulüm resmen; servisten inmeye çalışırken birden indiğin duraktaki insanlar üzerine hücum ediyorlar. Otobüse iniş ve binişte de ne yazık ki saygı yok. Üniversitelerin alabileceği en basit çözümler: Servis sayısını ve geçiş saatlerini çoğaltmaktır; bir sonraki servis 1 saat sonra değil de 20 dakika sona gelmelidir. Üniversiteler bizleri düşünmeli ve öğrenciye değer vermeli ki öğrenciler de eğitimlerini severek ve rahatlıkla alabilsin.”

-“Otobüs kapasiteleri 127 kişi gösteriyor fakat alınan kişi sayısı 127 katları… Üniversite otobüslerini sadece öğrencilerinin kullanması gerekirken öğrenci olmayanlar da halk otobüsüymüş gibi rahatça kullanabiliyor ve bu da durumu birhayli zorlaştırıyor. Otobüs iniş binişlerinde ezilmemek için dua eder hale geldik çünkü hiçbir şekilde inene ve binene saygı yok. Otobüs saatleri yazanla alakasız, okulda asla beklemiyorlar ve de bazı durakları es geçiyorlar. Birçok kez evden okula giderken otobüs, saatinden ya erken ya da geç geldiği için ya kaçırdım ya da dersime geç kaldım… Hiçbir düzeni yok, tam bir korona çiftliği. Bu Ülkede öğrencileri mülteci kılıfına sokuyorlar.. Sesimizin duyulmasını istiyoruz!”

 

YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meteoroloji Dairesi'nden Günlük Tahmin
Meteoroloji Dairesi'nden Günlük Tahmin
Altun'dan Elektrik Kesintileriyle İlgili Açıklama
Altun'dan Elektrik Kesintileriyle İlgili Açıklama