“Önümüzü göremiyoruz”

“Önümüzü göremiyoruz”

Yeni Bakış’a konuşan Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, “Önümüz kış belli ki turizm bitti ve sektörün ne zaman açılacağını maalesef ön göremiyoruz” diye konuştu

Editor: Süperadmin
15 Eylül 2020 - 11:57

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, ülkedeki otellerin %60’ının kapanadığını belirterek, önümüzdeki haftalarda ise bu kapanmaların daha çok artacağını belirtti.

Çağıner, şu an için 14 tane otelin ise karantina oteli olarak kullanıldığını ifade ederek, “Ekim ayının başında tüm oteller kapanabilir” dedi.

 

Şükrü IRKIM

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, iç turizmin çok önemli olduğunu belirterek,  iç turizm ile otelleri ayakta tutmanın mümkün olmadığını belirtti. Çağıner, “Turizm sektörü zorda, durum iç açıcı değil. Turizmin kontrollü olarak başlaması gerekirdi” dedi. Çağıner, hükümetin yıl sonuna kadar bin 500 TL desteği olduğunu belirterek, onun dışında sosyal sigortlara destek verdiğini ama bunların kapanma sürecinden önceki olan kararlar ve destekler olduğunu belirtti.

“Kış döneminde otellerin sermaye ihtiyacını karşılamamız gerekiyor”

Çağıner, “Önümüz kış belli ki turizm bitti ve sektörün ne zaman açılacağını maalesef ön göremiyoruz. Dolayısıyla bu kış döneminde otellerin sermaye ihtiyacını karşılamak gerekiyor” diye konuştu. Çağıner, bu yılın çok kolay geçmeyeceğini ifade ederek, küresel salgının ülkemizdeki seyri yanında özellikle Türkiye’deki seyrinin de bizim için önemli olduğunu ifade etti. Çağıner, ülkenin  gerekli sağlık alt yapılarına en kısa sürede ulaşması gerektiğini belirterek,  “açma noktasına gelmek arzusundayız” ifadelerini kullandı.

“Otellerin %60’ı kapandı”

Çağıner, ülkedeki otellerin %60’ının kapanadığını belirterek, önümüzdeki haftalarda ise bu kapanmaların daha çok artacağını belirtti. Çağıner, “Oteller tamamıyla açılsa bile işsizlik olacağını belirterek, “bu ülkeye bu hastalık bir şekilde gelecek, önemli olan süreci duygularla değil rasyonel bir şekilde yönetmektir” diye konuştu. Çağıner, şu an için 14 tane otelin ise karantina otel olarak kullanıldığını ifade ederek, “ilerleyen zamanlarda vaka sayıları azalacağı için karantina otel sayısı da azalacaktır” dedi. Çağıner, eğer karantinalar kalkmazsa da Ekim ayının başında tüm otellerin kapanabileceğini söyledi.

“Yaşanılanların bedelini çok daha ağır bir şekilde ödeyeceğiz”

Çağıner, “İlerleyen dönemler için önümüzü göremiyoruz” diyerek, ülke olarak bir çözüm istiyorsak herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. Çağıner, sağlık önde tutularak ama ekonomiyi de unutmayarak bir yönetim modelinin yürütülmesi gerektiğini söyleyerek, “maalesef bunu şu ana kadar yapamadık ve 2021 yılında halk olarak bu yaşanılanların bedelini çok daha ağır bir şekilde ödeyeceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Federasyon" Türk tarafinin tezidir
Tavan başlarına yıkılıyor
Tavan başlarına yıkılıyor