Onurlu davran, geri çekil Canaltay!

Onurlu davran, geri çekil Canaltay!

Editor: Süperadmin
05 Ocak 2021 - 08:58 - Güncelleme: 05 Ocak 2021 - 22:45
Reklam

Meclis Başkanlığı seçimi dün yapıldı. UBP’nin adayı Resmiye Canaltay 13 kabul, 26 ret oyuyla Meclis Başkanlığına seçilemedi. Sadece 13 kabul oyu alan Canaltay’a muhalefet milletvekilleri yanında bazı UBP’li vekillerin de ret oyu kullandığı görülüyor. Kimsenin Resmiye Canaltay’ı Meclis Başkanı olarak görmek istemediği açıkça ortada. UBP’li milletvekilleri de Canaltay’ın cezasını kesti. Muhalefetin sağlam tutumu yanında UBP’li milletvekilleri de artık Eroğlu ailesinin UBP’nin üzerinden elinin çekmesi gerektiğini gösterdi

 

Yeni Bakış

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Meclis Başkanlığı seçimi yapıldı. Genel Kurul’da Ulusal Birlik Partisi’nin tek adayı Resmiye Canaltay için oylama gerçekleştirildi. Kapalı oy usulü ile gerçekleşen oylamaya 47 milletvekili katıldı. Oylamada; 13 kabul, 26 ret, 3 çekimser ve 5 geçersiz oy kullanıldı. Kabul oyları salt çoğunluğa ulaşamadığı için Resmiye Canaltay, Cumhuriyet Meclisi Başkanlığına seçilemedi. Meclis Başkanlığı seçimi Perşembe Günü yapılacak olan oturumda tekrarlanacak. Kimsenin Resmiye Canaltay’ı Meclis Başkanı olarak görmek istemediği açıkça ortadayken, Derviş Eroğlu’nun da bunu görerek UBP’nin üzerinden elini çekmesi gerekiyor. UBP’liler de artık Eroğlu ailesinden kurtulma peşinde. Bir süre önce Yeni Bakış’ta yayınlanan haber ve görüntüler tepki toplamıştı. Resmiye Canaltay’ın nargile içerken, “Tayyip ön taraftan, Gavur tarafı arka taraftan…Bitti bu iş burada…Arada kaldık biz. Denktaş da kafamıza vura vura pastillamızı çıkardı” dediği konuşmaları herkes tarafından tepkiyle karşılanmıştı. UBP’li milletvekilleri de Canaltay’ın cezasını kesti. Muhalefetin sağlam tutumu yanında UBP’li milletvekilleri de artık Eroğlu ailesinin siyasetten elinin çekmesi gerektiğini gösterdi. İlk yapılacak olan genel seçimde Resmiye Canaltay’ın bu kez milletvekili bile seçilemeyeceği ortada. 47 oylamada sadece 13 oy alan Canaltay’ın biraz olsun onuru varsa   meclis başkanlığından geri çekilmesi bekleniyor.

 

Meclis Başkanlığı UBP’nin, yardımcılığı CTP’nin…

Meclis Başkanlığı’nın dünkü birleşimden UBP’de, Meclis Başkan Yardımcısı’nın CTP’de, Meclis İdare Amirliği’nin HP’de, 2 katibin UBP’de ve 1 katibin de CTP’de olması kararlaştırıldı.

Bütçe komitesinin üyeleri belirlendi

Toplantıda, yakında yapılacak bütçe görüşmeleri nedeniyle Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi’nin üyeleri de belirlendi. Buna göre, komite Sunat Atun (UBP), Özdemir Berova(UBP), Mentes Gündüz(UBP), Yasemi Öztürk(UBP), Fikri Toros (CTP), Salahi Şahiner (CTP), Gülşah Sanver Manavoğlu’ndan (HP) oluştu.

Diğer komiteler ve üyeler şöyle:

Hukuk ve Dışilişkiler Komitesi- 6 üye: “UBP 3, CTP 2, HP 1”

İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi 6 üye: “UBP 3, CTP 2, HP 1”

Avrupa Birliği Uyum Komitesi 6 üye: “UBP 3, CTP 2, HP 1”

Kıb-Tek Araştırma Komitesi 6 üye: “UBP 3, CTP 2, HP 1”

Dilekçe ve Ombudsman Komitesi 7 üye: “UBP 4, CTP 2,HP 2”

Sayıştay Komitesi 6 üye: “UBP 3, CTP 2, HP 1”

İçtüzük Değişiklik Karar Önerisini Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (AD-HOC) Komitesi ise 9 üyeden oluşuyor. Üyelerin partilere göre dağılımı “UBP 3, CTP 2, HP 1, DP 1, TDP 1,YDP 1” olarak belirlendi. Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Cumhuriyet Meclisi bütçe komitesi oluşturulduğunu söyleyerek,  bütçe çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanabileceğini belirtti.

Tezkere tartışma yarattı

Genel Kurul’da daha sonra, Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi Başkanlığı’nın gündeminde bulunan “Davalarda Zaman Aşımına İlişkin Değişiklik Yasa Önerisi’nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi ele alındı.

Meclis Başkanı Uluçay, söz konusu yasa önerisinin, Hukuk ve Siyasi İşler ve Dışilikiler Komitesi’nin gündeminde bulunduğunu ancak, komiteler arası değişme olduğunu söyledi.   

Atun: Bir alacağı tahsil edememe ülkenin gündemi haline geldi

Komite Başkanı Sunat Atun, konu hakkında kürsüden yaptığı açıklamada ülkede pandemi süreçlerinde 2020 yılının başlarında üç aya varan bir ara olduğunu anımsatarak, bu süreçte yaşanan mağduriyetlere dikkat çekti.

Atun, alacaklıların, alacağını tahsil edememe gibi sıkıntıları olduğunu, mahkeme süreçlerinde aksamalar yaşandığını, kendilerinin de gelen şikayetleri inceleyerek, bu süreçleri belirleyen yasanın 1945’te yapıldığını gördüklerini anlattı.

Atun, ülkede bütün bu süreçlerin yavaş çalıştığı dönemlerde alacaklı ve borçlu arasındaki ilişkinin sıkıntıya girdiğini ifade ederek, bu konuda yaşanan sorunlara değindi.

Atun, milletvekillerinin bu konudaki sorularını yanıtlayarak, konunun bir hukuk meselesi olmasına rağmen, ekonomi ve ticaret meselesi olması ve ülke gündemini yakından ilgilendirmesi nedeniyle bir komite değişikliğini uygun gördüklerini söyledi.

“Bir alacağı tahsil edememe ülkenin gündemi haline geldi. Eğer biz demokratik bir ülkeysek, insanların alacaklarının alabilmesinin önü açılması gerekir” diyen Sunat Atun, süreç içinde yeraltı tahsilat şebekelerinin türediğin, değişikliğin de bunun önüne geçilmesi için bir çalışma olduğunu kaydetti.

Bunu bir oldubittiye getirmek gibi bir niyetleri olmadığına işaret eden Atun, davaların zaman aşımını sınırlandıran yasanın 1945’te hazırlandığını, amaçlarının bunu hızlandırmak için bir çalışma olduğunu ifade etti.

Ticaret sektöründe yaşanan sıkıntılara işaret eden Atun, ülkede 2 yılın içinde alacaklısını bulamayan insanlar olduğunu, hukuka taşınma süreci hızlandırılmazsa sıkıntıların daha da büyüyeceğini kaydetti.

Komite değişikliği konusundaki soruyu da yanıtlayan Atun, “Ben bu öneriyi bir milletvekili ve komite başkanı olarak yaptım, ilgili komite başkanını muhatap aldım” dedi.

Atun, alacaklının alacağını 2 sene sonra ortadan kaldıran bir hukuk sisteminin olamayacağını ve adil olmadığını kaydetti.

Atun, yazlı olarak bunu Meclis Başkanlığı’na ilettiğini, Meclis Başkanlığı’nın da süreci değerlendirdiğini, dolayısıyla buna itirazların muhatabının kendisi değil, Meclis Başkanlığı’na yapılması gerektiğini söyledi.

Yapılan düzenlemenin ticareti yakından ilgilendirdiğini ifade eden Atun, yapılan düzenlemede bir çarpıklığın bulunmadığını, kendisinin de herhangi bir usulsüzlük diretme durumu bulunmadığını vurguladı.

HP Milletvekili Ayşegül Baybars, yerinden söz alarak yasa önerisinin başka komitenin gündemine aktarılmak istenmesinin usule aykırı olduğunu belirtti ve konunun bir hafta sonraya ertelenmesini talep etti.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilikiler Komitesi’nin gündeminde bulunan, “Davalarda Zaman Aşımı Değişiklik Yasa Önerisi”nin Ekonomi Bütçe ve Plan Komitesi gündemine aktarılması ve bu komitede ivedilikle ele alınmasına ilişkin tezkere Meclis’te tartışma yarattı.

Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı, UBP Milletvekili Sunat Atun’un ardından söz alan muhalefet milletvekilleri, yasa önerisinin görüşüleceği komitenin değiştirilmek istenmesini eleştirdi; bunun Meclis İç Tüzüğü’ne de aykırı olduğunu belirtti.

Tartışmaların ardından varılan uzlaşmayla yasa önerisinin ivedilik alınmış şekliyle Hukuk Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi gündeminde kalacağı Meclis Genel Kurul kayıtlarına geçirildi.

Tezkere hakkında söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, konuşmasına Meclis’in gecikmeli olarak 11.30’da toplanmasını eleştirerek başladı ve tartışılan konunun da yok hükmünde ve İç Tüzüğe aykırı olduğunu ifade etti.

Halihazırda konuyu ele alan komite toplanmadan, bir yasa değişikliğinin başka bir komite gündemine alınmasına yönelik bir karar alınamayacağını dile getiren Erhürman, itirazlar geldiğinde “O zaman Meclis hata yaptı denildiğini” ancak Meclis’in dönüp gerçekten toplantı yapıldı mı diye sormasının beklenmeyeceğini kaydetti.

Yasa önerisinin hangi komitenin gündeminde olması gerektiğinin belli olduğunu kaydeden Erhürman, yapılana şaşırdığını ifade etti.

Atun’a “Üstelik siz bu kadar tecrübeli bir milletvekilisiniz” diyen Erhürman, Meclis Başkanı seçileceği gün böyle bir ivediliğin istenmesini de eleştirdi.

Bu ivediliğin zaten bütçeyle uğraşacak bir komiteye istendiğini anlatan Erhürman, zaman aşımı gibi bir konuda hak düşürücü meseleleri içeren bu değişiklik görüşülürken, baroların avukatların ve ilgili diğer uzmanların da bu konuya dâhil edilmesi gerektiğini anlattı.

Erhürman konunun daha fazla uzatılmamasını ve önerinin geri çekilmesini isteyerek, komitelerin belirlendiği böyle bir günde bu önerinin gelmesinin, bazı vekillerde şüphe uyandırmasının doğal olduğunu kaydetti.

Komitedeki CTP üyelerinin de asla buna onay vermeyeceğini dile getiren Tufan Erhürman, bu konunun çalakalem ele alınamayacak bir konu olduğunu ifade etti.

Erhürman, eğer öneri geri çekilmezse ona göre tepki vermek durumunda kalacaklarını söyledi, bu konuda oylama yapmanın bile Meclis için zül olduğunu ekledi.

HP Milletvekili Kudret Özersay da önerinin usul olarak uygun olmaması bir yana bu konuda esasa ilişkin de endişeleri olduğunu hükümetle paylaştıklarını ifade etti.

Bütçe görüşmeleri için oluşturulan ve hükümet ağırlıklı olan komitenin bütçe haricindeki konularla yetkisini genişletmeye çalışacağı yönündeki endişesini daha önce paylaştığını ve bazı milletvekillerinin de o görüşmede bulunduğunu anlatan Özersay, bunun bir azıklık hükümeti olduğunu anımsattı.

Her konunun birden fazla komite yetkisine girebileceğini anlatan Özersay, bu değişikliğin yapılmaması gerektiğini kaydetti ve eğer bu bir ihtiyaçsa ilgili konunun Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi‘nde bütçenin hemen ertesinde görüşülebileceğini kaydetti.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de yerinden söz alarak, konunun uzadığını, Sunat Atun’un önerisini yazılı olarak gerekçeleriyle sunmasını ve konunun doğru komitede ele alınmasını istedi.

DP Milletvekili Serdar Denktaş da kürsüye çıkarak öncelikle usul hakkında konuştu. Biraz zorlanırsa her konunun ekonomi, ticaret ve bütçeyle ilgili hale getirilebileceğini söyleyen Denktaş, Hukuk Siyasi İşler Komitesi’nin bir konuyu görüştükten sonra bu konuyu Ekonomi Bütçe ve Plan Komitesi’ne danışabileceğini, son kararın Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde nihai kararın da Meclis’te olduğunu anlattı.

Denktaş, bu bağlamda yasa değişikliğinin Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nden alınıp Ekonomi ve Bütçe Komitesi’ne aktarılmasının doğru olmadığını söyledi.

Bu konunun dava açmakla ilgili zaman aşımını gündeme getirdiğine de işaret eden Denktaş, bankalarla ilgili davalar hakkında daha önce belirli düzenlemeler yapıldığını hatırlattı.

Dava açma açısından zaman aşımını uzatmanın çok doğru bir yaklaşım olmadığını kaydeden Serdar Denktaş, önerinin geri çekilmesi temennisini dile getirdi.

Öneri sahibi Sunat Atun da yeniden söz alarak komiteler arasında yasa tasarılarının aktarılmasının geçmişte de yaşandığını dile getirdi.

Hiçbir noktada usule aykırı bir adım atılmadığını söyleyen Atun, itirazın muhatabının kendisi olmadığını kaydederek itirazların Meclis Başkanlığı’na yapılmasını istedi.

Bir alacağın iki sene içinde hukuka taşınamamasının ciddi bir hukuk zafiyeti olduğunu dile getiren Atun, bunun mafyalaşma ve yeraltı tahsilat şebekelerinin oluşumuna yol açacak bir durum olduğunu anlattı.

Muhalefet partilerine üye komite üyeleriyle de bu konuyu paylaştığını söyleyen Sunat Atun, komitede UBP olarak çoğunluk oldukları için zorlamayla bu öneriyi geçirme gibi bir niyeti olmadığını da kendilerine ifade ettiğini belirtti.

Her tasarı için yargıdan ve savcılıktan görüş almak üzere yetkililer davet ettiklerini anlatan Atun, ivedilik konusunda ısrarcı olmadığını ifade etti.

Sunat Atun, zaten tasarının onaylattırılmaya çalışılmadığını dile getirerek, yapılanın değişikliğin komitede görüşülmesi için ivedilik görüşmesi olduğunu kaydetti.

Ardından CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman yerinden söz alarak, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu’nun ilgili yazısının geçersiz olduğunun, konunun Hukuk Komitesi’nin gündeminde olduğunun kayda geçmesini istedi. 

Bunun üzerine Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu’na bu konuda bir itirazı olup olmadığını sordu. Bu sırada Meclis Başkanlığı, bazı vekiller ve Hasipoğlu arasında usulle ilgili bir tartışma yaşandı.

Ardından yerinden söz alan öneri sahibi Sunat Atun itirazlar sonucu zaten ivedilik talebini geri çektiklerini anlattı, gündemde olmayan bir meselenin zorlanmamasını istedi.

Komite Başkan Yardımcısı CTP Milletvekili Doğuş Derya yerinden söz alarak konunun komite gündemine getirilmediğini söyledi, ortada gayri dürüst bir durum olduğunu kaydetti.

Sunat Atun da konunun başka yerlere çekildiğini söyledi, “Madem böyle iddialar vardır, bunu halkın menfaati, adaletin önünün tıkanmaması ve ülkede yeraltı tahsilat şebekelerinin ürememesi ve çoğalmaması için önermiştim ama konunun kendi komitemde olma talebimden vazgeçebilirim” dedi.

Ardından yasa önerisi sahibinin feragatini bildirmesi neticesinde yasa önerisinin ivedilik alınmamış şekilde Hukuk Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi gündeminde kalacağı Genel Kurul kayıtlarına geçirildi.

Güncel konuşmalar yapıldı

Ardından HP adına Gülşah Sanver Manavoğlu “pandemiyle ilgili ekonomik tedbirler” başlıklı konuşma yaptı. Hükümeti eleştiren Manavoğlu hükümetin bu dönemde esnafa özel sektöre işverenlere ve tüm vatandaşa sahip çıkması gerektiğini, daha koordineli şekilde çalışması gerektiğini kaydetti. 
Her yıl ocak ayında harç zamları olduğunu ancak Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın göreve geldiğinde piyasayı ucuzlatacağız dedikten sonraki beklentilerinin standart harçlarla ilgili hükümeti bu zamların ya yapılmaması ya da çok az zam yapılması konusunda zorlaması yönünde olduğunu söyledi.
Bakanı popülizmle suçlayan Manavoğlu “hükümetin gerekli kararları almamasının özel sektördeki belirsizliği büyüttüğünü” kaydetti, hükümeti belirsizlikleri çözmek için adım atmaya çağırdı. 
İşsizliğin açıklanan rakamlardan yüksek olduğunun aşikar olduğunu söyleyen Manavoğlu, bu konuda ciddi tedbirlere ihtiyaç olduğunu belirtti.
Daha önce alınan kararların yenilenmesine ihtiyaç olduğunu ifade eden Manavoğlu özel sektöre kaynak ayrılması gerektiğini vurguladı. 
Pozitif vakaların artışıyla insanların kendini eve kapatmaya başladığını anımsatan Manavoğlu, bunun ekonomiye olumsuz yansıması olduğunu kaydetti. 
Kış aylarında bu hastalığın tekrar nüksedeceğinin önceden bilindiğini dile getiren Manavoğlu “Keşke Sağlık Bakanlığı çok önceden test yaptırma konusunda en ufak şüphesi olan herkesi teste davet etseydi” dedi. 
Önlemler için hala geç kalınmadığını dile getiren Manavoğlu gerekli önlemler alınırsa bir ay içinde yol kat edilebileceğini kaydetti. 
Bazı önlemler alınırken çifte standarta gidildiğini de söyleyen Manavoğlu “Lütfen artık hükümetin başını sonunu bulsun ve işlemeye başlasın” dedi. Sağlık Bakanı Ali Pilli ise, dünyada Covid-19’un artmakta olduğunu söyleyerek, bu hastalığın kış aylarında artışa geçeceğini söylediklerini ve önlem aldıklarını kaydetti.

 

Pilli: Kurallara uyulması gerekir

Ülkeye 3 günlük gelişlerle ilgili kurallara uyulmadığından dolayı bu kuralı kaldırdıklarını dile getiren Pilli, ekonomi açısından 3 günlük gelişlerle ilgili alınan kararın aslında iyi bir karar olduğunu fakat bu karara uyulmadığından dolayı da uygulamayı kaldırdıklarını anlattı. Kişilerin bireysel olarak kurallara uyması gerektiğini vurgulayan Pilli, her türlü önlemin alındığını fakat uygulamanın yapılmadığını söyleyerek, “herkesin başına da bir kişi koyamazsınız” dedi.
Bir otelde yaşanan yılbaşı etkinliğinden dolayı soruşturmanın devam ettiğini dile getiren Pilli, otellerde çok kişi olmadığını ve kumarhanelere KKTC vatandaşının girmesinin yasak olduğunu anımsatarak, denetimlerin bundan sonra daha sıkı olacağını kaydetti.
Kurallara uyulması halinde vakalarda artış olmayacağını ve bulaşın biteceğini söyleyen Pilli, herkesin kendine düşen görevi yapması gerektiğini, yapılmaması halinde vakaların artacağına dikkat çekti.

“Aşı planlarımız hazırdır”
Aşı planlarını yaptıklarını söyleyen Pilli, Türkiye’den sinovak aşılarının gelerek aşılanmaya başlanacağını ve aşıların ilk önce sağlık çalışanları, huzur evlerinde yaşayanlar, kronik hastalar ve geriye kalan herkesin peyder pey aşılanacağını belirtti.

“AB aşılar konusunda net değil”
Güney’den gelecek aşılarla ilgili de planların yapıldığını ve AB’nin tüm sorularına cevap verildiğini dile getiren Pilli, AB’nin net bir şey söylemediğini, ne zaman hangi aşıların ne kadar miktarda geleceğinin sorulduğunu söyleyerek, kendilerinin tüm planlamayı yaptıklarını kaydetti.
Yeni mutasyonla ilgili ise, KKTC’de var mı yok mu bunun da araştırmasını yaptıklarını dile getiren Pilli, bu virüsün çok hızlı yayıldığını bildiklerini fakat her mutasyona uğrayan virüsün tarih boyunca iyi mutasyona uğradığını, bu virüsün de bu yönde mutasyona uğradığını düşündüğünü ve bu virüse karşı da tedbirlerini aldıklarını söyledi. 
Rum tarafının Ocak ayının 7’sinden sonra tamamen kapanacak olduğu duyumunu aldığını dile getiren Pilli, oradaki sağlık sisteminin çökme durumunda olduğunu söyleyerek, herkesin kendine düşen görevi yapması halinde virüsün daha büyük zarar vermeden kontrolünün sağlanacağını düşündüğünü kaydetti.

Belediyelere ve polise denetleme yetkisi verilecek
Belediyelere ve polise denetleme yetkisi vermek için Bakanlar Kurulu’nda açılımlar yapılacağını dile getiren Pilli, herkese kurallara uyma çağrısı yaptı. 
Covid-19’u kontrol altına almanın kolay olduğunu, bireylerin kendine düşen görevi yapması halinde vakaların 1’e ve 2’ye düşeceği inancını dile getiren Pilli, herkesin kendini bildiğini ve gerekmesi halinde kişilerin kendi kendilerini de izole etmeleri gerektiğini kaydetti.
Aşı konusunda tüm üst kurul ile basın açıklaması yapmayı düşündüklerini dile getiren Pilli, halkın daha iyi bilinçlenmesi için basın toplantısı yapıp açıklama yapacaklarını söyledi.
Denetim yaptıklarını, cezalar kesildiğini dile getiren Pilli, bunları basına aktarmadıklarını fakat artık basına açıklayacaklarını söyledi.

“Aletler kontamine oldu fakat hemen düzeltildi”
Laboratuvarda aletlerin kontamine (aletlerin fazla çalışmasından dolayı yanlış sonuç verme durumu) olduğu söylentileriyle ilgili ise Pilli, aletlerin kontamine olduğunu ve çamaşır suyu ile temizlendikten sonra testlerin tekrardan doğru şekilde yapıldığını söyledi. 
Vakaların bölgelere göre dağılımının da yapılacağı, raporun sonuçlanmak üzere olduğunu dile getiren Pilli, ileriki günlerde raporun en iyi şekilde sunulacağını kaydetti. 
Başhekim Yardımcısı’nın basına açıklama yaptığından dolayı görevden alınmadığını söyleyen Pilli, bazı bulaşların olmasından dolayı hastane yönetiminde bazı sıkıntıların görüldüğünü dile getirerek, ilgili yöneticinin basından önce bakanlığa bildirmesi gerektiğini vurguladı.
Aşıların hangi kronik vakalara ve hastalıklara yapılacağının bilindiğini dile getiren Pilli, aşıların nerede yapılacağını ve bekletileceğinin plan ve programlarının yapıldığını; kendilerinin aşı yapma konusunda başarılı olacaklarına inandığını ve herkesin de rahat olması gerektiğini kaydetti.

Pile Köyü…
Pile köyünde alınan karlar sonucunda bazı mağduriyetler yaşandığını dile getiren Pilli, bugün de üst komitenin toplanarak, Rum tarafında çalışanlar ve orada yaşayanlarla ilgili kararların alınacağını söyledi ve önce sağlık konusuna önem verdiklerini kaydetti.
“Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da kurallara uyması gerektiği” konusuna da değinilen bazı  soruları cevaplayan Pilli, Cumhurbaşkanı’na bu konuyu ileteceğini söyledi.

Arıklı : Gönül isterdi ki bu zamlar yapılmasındı
Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı da, tüp gaza sembolik de olsa 5 TL’lik indirim yaptıklarını ve açıklamalarının eleştirildiğini kaydetti.
Yılın ilk günü harçlara otomatik zam geldiğini ve dörtlü koalisyonda da bunun yapıldığını dile getiren Arıklı, “gönül isterdi ki bu zamlar yapılmasındı” dedi.
Piyasayı denetleyerek, halkın alım gücünü artırmak için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Arıklı, çalışmaları paydaşlarla birlikte yaptıklarını kaydetti.
Etiket tüzüğünü değiştirme çalışmalarını da yaptıklarını dile getiren Arıklı, Belediye görevlilerinin de piyasayı denetleyeceklerini belirtti.
İyi niyetle çalıştıklarını ve muhalefetin de kendilerine destek vereceğini söyleyen Arıklı, denetimli mal kapsamı konusunda da çalışma başlattıklarını kaydetti.
Muhalefette söylediklerini şimdi yapmaya çalıştıklarını dile getiren Arıklı, alım gücünü artırmak için piyasanın denetlenmesi gerektiğini söyleyerek, “derdimiz vurgun varsa bunu önleyeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Cumhuriyet Meclisi Başkanlığına aday olan UBP Milletvekili Resmiye Canaltay’ın adaylığı, Meclis’te yapılan oylama sonucu reddedildi. 
Canaltay  13 kabul, 26 ret oyu alırken, 3 milletvekili çekimser kaldı, 5 oy ise geçersiz sayıldı. 
Oylamanın ardından Cumhuriyet Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısı sona erdi. 
Meclis bir sonraki, oturumunu perşembe günü saat 10.00’da seçim gündemiyle yapacak. 

Saner : Göstereceğiniz iyi niyete teşekkür ederim
Başbakan Ersan Saner,  Meclis Başkanlığı seçimi öncesinde  milletvekillerinin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı. 
Saner, 62. madde tahtında yapılan konuşmaların, güncel konuşma yerini aldığını, konuşma sürelerinin aşıldığını, gelinen noktada ikisi arasında ayırım yapılması gerektiğini söyledi. 
Saner, “Bu bağlamda şimdiden göstereceğiniz iyi niyete teşekkür ederim” dedi. 
HP Milletvekili Gülşah Saner Manavoğlu’nun hükümetle ilgili düşüncelerine teşekkür eden Saner, UBP’nin ülkeyi yöneten bir parti olarak kendi sorunlarına kendi çözüm bulabileceğini, kendi kendilerine yeterli olduklarını söyledi. 
Zamlar konusuna değinen Saner, her yıl aralık ayının son haftalarında Bakanlar Kurulu’nun zamlara yönelik kararı aldığını belirterek, hayat pahalılığını maaşlara yansıtabilmek adına bu tür zamların yapılması gerektiğini, ancak anomaliler varsa bunun gözden geçirilebileceğini söyledi.  
Saner, işçi hakları ve yatırımların ödenmesine yönelik kolaylıklar yapıldığını, bundan sonra da gerekirse ellerinden gelen tüm imkanı kullanarak halka yardım ve destek yapacaklarını kaydetti.  
Genç işsizlik oranlarına değinen Saner, birtakım yeni uygulamalarla, farklı yardımlar yapılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade etti. 
Ülkeye girişler konusunda “charter uçuşlar neden yapılmıyor” diye sorular sorulduğunu aynı zamanda, üç günlük girişlere izin verildiğinde de bulaşın arttığından şikayet edildiğini söyleyen Saner, bu ikisinin arasını tutturmanın önemli olduğunu, henüz hiçbir ülkenin bu noktada olmadığını, çalışmalardan elde edilen verilerle ekonomik daralmayı önleyecek tedbirler almaya çalıştıklarını ifade etti.  
Yüksek öğretimde bahar dönemi başlamadan önce tüm kesimlerin koşulların ne olduğunu bilmesi, gerektiğini dile getiren Saner, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı’nın bu yönde çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. 
Aşılarla ilgili Türkiye ile üst düzey görüşmeler yapıldığını, en kısa zamanda Türkiye’den ülkeye ciddi bir miktar aşı geleceğini söyleyen Saner, öncelikli olarak sağlık çalışanları olmak üzere risk gruplarının aşılanacağını, Sağlık Bakanlığı’nın aşılama faaliyetleri ile ilgili çalışmaları tamamladığını ifade etti. 
Daha sonra Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı seçimi kapalı oy usulüyle  yapıldı. 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, UBP Milletvekili Resmiye Canaltay’ın başkanlığa aday gösterildiğini söyledi ve ardından oylamaya geçildi. 
Başkanlık seçimi sonuçlarını  açıklayan Uluçay, 47 milletvekilinin oy kullandığını, Resmiye Canaltay’ın 13 kabul, 26 ret oyu aldığını, 3 kişinin çekimser kaldığını ve 5 oyun da geçersiz sayıldığını  bildirid.
Uluçay, Resmiye Canaltay’ın üye tam sayısının salt çoğunluğunu alamadığını dolayısıyla adaylığının reddedildiğini belirtti. 
Cumhuriyet Meclisi başkanının seçilemediğini söyleyen Uluçay, Meclis oturumunun seçim gündemiyle perşembe gününe ertelendiğini, seçimlerin perşembe günü tekrarlanacağını kaydetti. 
Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, yarın parti başkanlarını toplantıya çağıracağını söyledi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Bir kez daha hatırlatıyoruz üst kurulun kararlarına uyun"
Polisten sokağa çıkma yasağı uyarısı!
Polisten sokağa çıkma yasağı uyarısı!