"Ortada hükümet yok, HP istifa verse ne olacak?"

"Ortada hükümet yok, HP istifa verse ne olacak?"

HP Milletvekili Sanver Manavoğlu, “Hükümetten neden hala çekilmediniz?” gibi tartışmaların abesle iştigal olduğunu belirterek, “Olmayan hükümetin nesini konuşuyoruz?” diye sordu. Manavoğlu, normal şartlarda koalisyon ortağı hükümetten çekildiğinde Başbakanın gidip istifasını Cumhurbaşkanına vermesi gerektiğine vurgu yaparak, 4’lü koalisyon hükümetinin nasıl sonlandığını anımsattı. Şu anda bir hükümetin olmadığından bahseden Manavoğlu, istifa verme gibi bir ihtiyacın da olmadığını söyledi

Editor: Süperadmin
27 Ekim 2020 - 11:57 - Güncelleme: 27 Ekim 2020 - 21:46

Esengül AYKAÇ

HP Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, “Geçen hükümet nasıl bitmişti? Bir önceki hükümet nasıl bitmişti. Biz çekilmiştik. Başbakan gidip istifasını sunmuştu” dedi. Şu anda Başkanın olmadığını, hükümetin de olmadığını söyleyen Gülşah Sanver Manavoğlu, hala daha çekilme konusunun ‘Niçin çekilmediniz?’ gibi tartışmalarının abesle iştigal olduğunu kaydetti. Manavoğlu, “Olmayan hükümetin nesini konuşuyoruz?” diye sordu.

“Bakanların şu anki tek görevi günlük işlemleri yapmaktır”

Ersin Tatar’ın Başbakan iken seçimi kazanarak cumhurbaşkanı olduğunu, mazbatayı alarak göreve başladığını söyleyen Manavoğlu, Tatar’ın Başbakan iken vekaleti herhangi birine vermediğini söyledi. Manavoğlu, ortada zaten Bakanlar Kurulu’nun bir başı olmadığını, dolayısıyla Bakanlar Kurulu’nun karar alabileceği bir mekanizmanın da olmadığını belirterek, bakanların şu anki tek görevinin günlük işlemleri yapmak olduğunu kaydetti.

“Her zamankinden daha farklı bir şey varmış havası yaratılmaya çalışılıyor”

Bir önceki hükümette olduğu gibi yeni hükümet kurulana kadar ve Bakanlıklarını devredene kadar, senelerdir hükümet bozulurken veya kurulurken neler yapılıyorsa onun yapıldığından söz eden Manavoğlu, her zamankinden daha farklı bir şey varmış havasının yaratılmaya çalışıldığını söyledi.  Normal şartlarda koalisyon ortağı hükümetten çekildiğinde Başbakanın gidip istifasını Cumhurbaşkanına verdiğini belirten Manavoğlu, yeni hükümet kurma çalışmaları içinde Cumhurbaşkanının uygun gördüğü bir vekili veya bir parti başkanını ya da en çok Milletvekili olan parti başkanının değerlendirip yeni hükümetin kurulduğunu daha sonra da yeni hükümetin de kurulmasıyla bir önceki hükümetin Bakanlarından Bakanlıklarını devraldıklarını anlattı.

“Ben bugün istifa versem ne olacak?”
Geçmişten farklı bir işlemin olmadığından söz eden Manavoğlu, “ Zaman zaman farklı işlemler oldu. Onlar da daha farklı amaçlarlaydı. Hükümetten çekilme şekilleri veya istifalar veya sayılar oldu. Zamanında beş Bakan olan bir hükümetten beş Bakan çekilmiş olup beş başka Bakan atanmıştır” dedi. ‘Siz hükümetten çekildiniz ama istifa vermediniz?’ şeklinde konuşmaların olduğunu söyleyen Manavoğlu, “Ben bugün istifa versem ne olacak? Normal şartlarda o istifa verme hikayeleri zamanında başka amaçlarla ilerletilmiş bir olaydır” ifadelerine yer verdi.

“İstifa verme gibi bir ihtiyaç yoktur”

Şu anda bir hükümetin olmadığından bahseden Manavoğlu, istifa verme gibi bir ihtiyacın da olmadığını vurguladı. Bundan sonraki olacak süreci değerlendiren Manavoğlu, Cumhurbaşkanının hükümeti kuracağına inandığı bir Milletvekiline veya bir partinin başkanı olan birisini seçip o kişide hükümet kurma çalışmaları için çalışmalara başladığını vurguladı. Manavoğlu, sonrasında da yeni hükümetin kurulacağını mevcut Bakanların da Bakanlıkların da yeni hükümetin Bakanlıklarına devir edeceklerini söyledi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bir gecede üç kaza yaptı
Bir gecede üç kaza yaptı
 “Cahilce konuşuyorlar”
“Cahilce konuşuyorlar”