Oteller “sertifikalı” açılacak

Oteller “sertifikalı” açılacak

Covid-19 pandemisi sonrası normal hayata dönüş için başlatılan kademeli açılımlar çerçevesinde oteller de kapılarını misafirlerine açmaya hazırlanıyor. Bakanlar Kurulu kararıyla 1 Haziran 2020 tarihinde yeniden faaliyete geçecek olan oteller, tedbirler ve kurallar çerçevesinde hazırlıklarını sürdürüyor

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
26 Mayıs 2020 - 05:00

Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner: Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından gerekli eğitimi alan ve encümenin vereceği sertifikayı alan oteller yeniden faaliyete başlayabilecek. Otellerin kendi içerisinde alması gereken bulaşmayı önleyici önlemlerin manifestosu, anayasası ve protokolü hazırlanacak”


Palm Beach Otel Müdürü Cevdet Özalp: Sağlık Bakanlığı’nın verdiği kurallar bizim sağladığımız imkanlardan daha düşüktür. Biz karantina misafirleri otelden ayrıldıktan sonra otelimizi en üst seviyede ULV ve dezenfektanlarla dezenfekte ettik. Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı genelge yazdı. Palm Beach Otel’in standartları yazılan genelgeden daha üstündür


Salamis Bay Conti Otel Müdürü Süleyman Kansu: Misafirlerimizin sanki hastaneye geliyormuş havası yaratılmayacak şekilde ama kişisel hijyen ve misafirlerin sağlığını riske atmayacak şekilde yönetim şekilleri belirledik.Bu yönetim şekliyle hem misafirlerle sağlıklı, huzurlu, güvenli bir tatil geçirmek istiyoruz hem de misafirleri yaşanacak olan herhangi bir sıkıntıdan korumayı amaçlıyoruzGamze PİR BAYKUR


Covid-19 pandemisi sonrası normal hayata dönüş için başlatılan kademeli açılımlar çerçevesinde oteller de kapılarını misafirlerine açmaya hazırlanıyor. Bakanlar Kurulu tarafından 18 Mayıs 2020 tarihinde alınan kararla otellerin açılış tarihi belirlendi. Bakanlar Kurulu kararıyla 1 Haziran 2020 tarihinde yeniden faaliyete geçecek olan oteller ise belirlenen tedbirler ve kurallar çerçevesinde hazırlık yapmaya başladı. Bakanlar Kurulu, yerli turizme yönelik yeniden faaliyete geçecek olan otellerin ve casinoların, Turizm ve Çevre Bakanlığı Encümeni tarafından yapılacak olan kontroller sonrasında verilecek sertifikaya bağlı olarak açılacağı ve bu konuda Turizm ve Çevre Bakanlığının da eğitim vereceğini açıklamıştı. Yeni Bakış, otellerin yeniden açılacak olması ile ilgili olarak Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner ve Mağusa’nın gözde otellerinden Salamis Bay Conti Otel Müdürü Süleyman Kansu ve Palm Beach Otel Müdürü Cevdet Özalp ile konuştu. Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Çağıner, gerekli eğitim ve sertifika alan otellerin faaliyete geçeceğini belirtti. Palm Beach Otel Müdürü Cevdet Özalp ise otelin 1 Haziran tarihinde açılıp açılmayacağının Yönetim Kurulu tarafından verilecek olan kararın ardından belli olacağını açıkladı. Salamis Bay Conti Otel Müdürü Süleyman Kansu ise misafirlerle sağlıklı, huzurlu, güvenli bir tatil geçirmek istediklerini dile getirerek, misafirleri yaşanacak olan herhangi bir sıkıntıdan korumayı amaçladıklarını söyledi.


Çağıner: “Sertifika alan oteller açılacak”

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Yeni Bakış’a yaptığı açıklamada, Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından gerekli eğitim ve yine Turizm ve Çevre Bakanlığına bağlı encümenin vereceği sertifikayı alan otellerin yeniden faaliyete başlayabileceğini kaydetti. Otellerin kendi içerisinde alması gereken bulaşmayı önleyici önlemlerin manifestosunun, anayasasının ve protokolünün hazırlandığını belirten Çağıner, otellerin buna uygun bir şekilde hazırlıklarını yapacaklarını ve yine Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından da bu konuda eğitim vereceğini açıkladı. 


Özalp: “Sağlık Bakanlığı’nın verdiği kurallar bizim sağladığımız imkanlardan daha düşük”

Palm Beach Otel Müdürü Cevdet Özalp, otelin 1 Haziran tarihinde açılmasının Yönetim Kurulu tarafından alınacak karara bağlı olduğunu açıkladı. Karantina oteli olduktan ve karantinada bulunan misafirlerin otelden ayrılmasının ardından oteli çok iyi bir şekilde dezenfekte ettiklerinin altını çizen Özalp, “Sağlık Bakanlığı’nın verdiği kurallar zaten bizim sağladığımız imkanlardan daha düşüktür. Biz karantina misafirleri otelden ayrıldıktan sonra otelimizi en üst seviyede ULV ve dezenfektanlarla dezenfekte etmiştik” şeklinde konuştu. Otellerin açılış prosedürü için Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın genelge yazdığını ifade eden Özalp, Palm Beach Otel’in standartlarının yazılan genelgeden daha üstün olduğunu kaydetti. Özalp, yapılması gereken her şeyi en üst seviyede yaptıklarını dile getirerek, personelin de bu konuda gayet tecrübeli olduğunu vurguladı ve “Covid-19 kurallarının en üst seviyesinde sağlıklı bir şekilde bekliyoruz” açıklamasında bulundu. Bütün sektörlerin Covid-19’dan etkilendiğini dile getiren Özalp, ekonomik durumu devamlı negatif yöne gitmektense bir şekilde durağan ve ondan sonra da pozitif yöne çevirmek gerektiğini söyledi. Özalp, otelin uzun süre kapalı kalmasından dolayı oluşan zararın geçtiğini ifade ederek, şuan zararı telefi etmenin bir anlamı olmadığını belirtti. Arkın Grup bünyesinde oldukları için şanslı olduklarını ifade eden Özalp, “Grubumuz en iyi şekilde bu günleri atlatıyor” şeklinde konuştu.


Kansu: “Covid-19 sürecinin insanların önüne çıkmasını istemiyoruz”

Salamis Bay Conti Otel Müdürü ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Kansu, Covid-19 sürecinin insanların önüne çıkmasını istemediklerini söyledi. Kıbrıs Türk Otelciler Birliği olarak Turizm ve Çevre Bakanlığı ve sağlık Bakanlığı ile Covid-19 talimat prosedürü hazırladıklarını ifade eden Kansu, konu prosedürde misafirlere uygulanacak olan, misafirlerle otel personelinin ve işletmenin alacağı tedbirlerin detaylı şekilde yazdığını kaydetti. Kansu, maske takılmasından, sosyal mesafeye kadar çeşitli hijyen kuralları ile ilgili, dezenfektasyon işlemleri ile ilgili, yemeklerin adet şeklinde olması ve aşçılar tarafından verilmesi gibi bir çok prosedürlerin olduğunu açıkladı. “Misafirlerimizin sanki hastaneye geliyormuş havası yaratılmayacak şekilde ama kişisel hijyen ve misafirlerin sağlığını riske atmayacak şekilde yönetim şekilleri belirledik” açıklamasında bulunan Kansu, bu yönetim şekliyle hem misafirlerle sağlıklı, huzurlu, güvenli bir tatil geçirmek istediklerini hem de misafirleri yaşanacak olan herhangi bir sıkıntıdan korumayı amaçladıklarını kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her yıl yenileri geliyor
Her yıl yenileri geliyor
İkinci dalgaya hazır değiliz
İkinci dalgaya hazır değiliz