Oteller tek tek kapanıyor!

Oteller tek tek kapanıyor!

Pandemi nedeniyle kapanan, ancak kısa bir süre önce açılan sayılı oteller de Kurban Bayramı’nın ardından kapanıyor. Yeni Bakış’a konuşan otel işletmecileri, bayram nedeniyle önümüzdeki hafta yerli halktan ufak da olsa bir rağbetin olduğunu, ancak bunun yererli olmadığını söyledi. Otel giderlerinin ve masraflarının devam etmekte olduğunu, hergün zarar ettiklerini, personeli dahi karşılayamaz duruma geldiklerini ifade ederek, bayramın ardından kapatma kararı aldıklarını kaydetti

Editor: Süperadmin
27 Temmuz 2020 - 11:59 - Güncelleme: 28 Temmuz 2020 - 16:20

Deniz Kızı Otel Genel Müdürü Beydağlı: Yerli halkımız Ağustos ayının sonuna kadar belki otelin yürümesine yardımcı olur. Önlem alınmazsa 2021 yılında da turizmde büyük kayıpların olacağı görülüyor

Manolya Otel Yöneticisi Dolmacı: Bayramda talep var ama yeterli değil. Ağırlıklı olarak iç piyasaya yöneldik, ancak doluluk bu ay yüzde 20 civarı. Turiste güven vermek için bir pandemi hastanesi şarttır, başka türlü bu ülkeye turist çekemeyiz

Lapta Rose Garden Tatil Köyü Direktörü Çağer:Zarar etmekteyim, İngiltere’den seferler başayana kadar oteli açmayı düşünmüyorum. Böyle giderse  birçok otel, esnaf, işletmesahibi çalışanların tümünü işten durdurup kepenk indirecektir. Buna ben de dahilim

Riverside Garden Resort Direktörü Özbirim: Bayramda da içimiz kan ağlıyor. Zor günler daha gelmedi. Kışta daha zor günler öngörüyoruz. Bu yıl bizleri neler bekliyor, bilemiyoruz, önümüzü göremiyoruz. Talep olmadığından bayramdan sonra kapatıyoruz

Ahmet İKİDERELİ

Pandemi nedeniyle uzun bir süre kapalı kalan oteller, Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda açılsa da beklendiği gibi rağbet görmüyor. Ülkede turistin olmaması, yerli halkın ise çok az rağbet gösterdiği oteller neredeyse hergün zarar eder duruma geldi. Yeni Bakış’a konuşan bazı otel işletmecileri, Kurban Bayramı’nın ardından kapatma kararı aldıklarını ifade ederken, bu yılın kaybedildiğini, ancak 2021’den de gerekli tedbirler alınmazsa umutluı olmadıklarını söyledi.

 

Deniz Kızı Otel Genel Müdürü Beydağlı:

Eylül ayından sonra yerli halktan talep gelmez

Deniz Kızı Otel Genel Müdürü Niyazi Beydağlı, 5 Temmuz itibariyle ilgili bakanlıktan temiz belgesi ile yeniden açıldığını belirterek, büyük çabalar sarf ettiklerini yerli halk için reklam ve kampanyalar düzenlemekte olduklarını söyledi. Beydağlı, geçmiş yıllara oranla otele rağbetin çok az olduğunu ifade ederek, otelde 25 kişi civarında bir doluluğun olduğunu kaydetti. Beydağlı, önümüzde bir bayram olduğunu ve doluluğun yüzde 70 civarıda görüldüğünü söyleyerek, bu oranının yüzde 90’ının yerli halktan oluşmakta olduğunu belirtti. Beydağlı, küçük oran da Türkiye’den gelen misafirlerin konaklayacağını belirterek, bu kişilerin otelde ayrı bir bölümde PCR sonuçları çıkana kadar karantina altında tutacaklarını kaydetti. Beydağlı, bu potansiyelin bayramda sonra yeniden düşeceğini belirterek, bayramdan sonra oteli kapatma durumunun söz konusu olacağını söyledi. Beydağlı, yerli halkın Ağustos ayı sonuna kadar belki otelin yürümesine yardımcı olabileceğini söyleyerek, Eylül ayından sonra yerli halktan pek bir beklentinin olmadığını  dile getirdi.

 

“2021 yılında da turizmde büyük kayıpların olacağı açıktır”

Beydağlı, şöyle devam etti, “Önümüzdeki yıl için en azından edindiğimiz tecrübelere göre bir pandemi hastanesinin aciliyeti ortadadır. Pozitif olan vakaların çoğunun semptom göstermediği  ortadadır. Tüm  bu vakaların hastanenin içine yığılmasının gereksiz ve kaynakları tüketme anlamı taşıyor. Başka ülkelerde  semptom göstermeyen pozitif vakalar devletin kiralayacağı büyük bir otel veya yurt içinde gözwetim altında tutulması gerekmektedir. Bu şekilde hastaneye de çok yüklenmiş olmayız. 2021 yılında da aşı çıkmadığı sürece ve bu aşının yaygın bir şekilde tüm bireylere eşit şekilde ulaştırılamaması durumunda 2021 yılında da turizmde büyük kayıpların olacağı açıktır.”

 

Manolya Otel Yöneticisi Dolmacı:

Bayramda talep var ama yeterli değil

Manolya Otel yöneticilerinden Mehmet Dolmacı, koronadan dolayı otellerin ve turizmin ciddi anlamda darbe aldığını söyleyerek, bu durumdan birçok otelin etkilendiğini kaydetti. Dolmacı, otellerin uzun bir süre kapalı kaldığını belirterek, bayram dolayısıyla faaliyete gireceklerini, küçük bir otel olmalarından dolayı  yerli halktan talep gördüklerini kaydetti. Dolmacı, ancak ülkedeki büyük otellerin  bu talebi de yakalayamadıklarının görüldüğünü söyleyerek, yerli halkın büyük otellere ya da deniz kenarı olmayan yerlere gitmek istemediğine vurgu yaptı.

 

“Turiste güven vermek için bir pandemi hastanesi şarttır”

Dolmacı, “Bayram nedeniyle ya da hafta sonları talep görsek de bu yeterli değildir. hedefimiz dışarıdan döviz sağlayabilmektir. Şu an için bu durum söz konusu görünmüyor. 2021’in de çok parlak geçeceği görülmüyor. ancak oturup kalmakla bu olmaz. Önlemler alınmalıdır, çözümler üretilmelidir. Bunun için birkaç çözüm önerim vardır. Turiste güven vermek için bir pandemi hastanesi şarttır. Testleri pozitif çıkan herkesin tedavisinin sağlanacağının duyurulması gerekir. Diğer taraftan reklam kampanyalarımızı artırmamaız gerekmektedir. Küçük bir ülkenin avantajlarını mutlaka göstermeliyiz. Tesislerin güvenli olduğunu gösteren reklam kampanyalarına ihtiyaç vardır. Bir diğer önerim, uçak seferlerinin artırılmasıdır. Ercan Havaalanına bir çadır yerleştirilerek bir turistin ihtiyacı olan herşey yerleştirilebilir. Gelen turistin testi havaalanına yapılmalıdır. Sonuçlar çıkana kadar da bu kişiler kurulan bu çadırlarda vakit geçirebilecektir. Şu an yapılan uygulamada turistler serbest bırakılıyor. Odada durup durmadıkları denetlenemiyor. Bu durum da risk oranını  çok fazla artırıyor. Dolayısıyla bu durumdan gelen de buradaki kendi vatandfaşımız da huzursuz oluyor.” diye konuştu. Dolmacı, bayram nedeniyle yüzde 60 bir doluluk olduğunu, bunun bu hafta yüzde 80’e çıkacağını düşündüğünü söyledi. Dolmacı, ağırlıklı olarak iç piyasaya yöneldiklerini belirterek, Temmuz ayı için otel doluluğunun yüzde 20’lerde olduğunu kaydetti.

 

Lapta Rose Garden Tatil Köyü Direktörü Çağer:

Zarar etmekteyim, oteli açmayı düşünmüyorum

Lapta Rose Garden Tatil Köyü Direktörü Turgay Çağer, koronavirüs nedeniyle otel sektörünün tamamen öldüğünü belirterek, Ağustos ayı için mutlu olduklarını, ancak bu ayın da bekledikleri gibi olmayacağının belli olduğunu söyledi. Çağer, önümüzde bir bayram olduğunu, ancak yıllardır İngiliz ve Avrupa piyasasına çalıştıklarından dolayı talep olmadığını kaydetti. Çağer, otele çok az talep olduğunu ve bu nedenle otel açmaya dahi değmediğini ifade ederek, “bayramda oteli açsak bile sonrası ne olacak? Bu nedenle ben İngiltere’den uçuşlar başlayana kadar oteli açmayı düşünmüyorum. Şu an zarar etmekteyim. Daha da zarar etmek istemiyorum” diye konuştu.

 

“İyi bir reklam kampanyasına şimdiden başlamak gerekir”

Çağer, ülkenin genel anlamda durumunun meçhul olduğunu söylyerek, devletin kimseye sahip çıkmadığını belirtti. Çağer, şöyle devam etti, “İnsanlara da işletmelere de sahip çıkan yok. ben bunu yönetenlere de söyledim. pandemi hastanesinin olmamasından dolayı bir türlü bu açılımı gerçekleştiremiyorlar. Ancak giderlerimiz devam ediyor. Bu yılı geçsek de 2021 ne olacak?   Ancak yeni bir çalışma yaparsak bu yıl iyi olacak. İyi bir reklam kampanyasına şimdiden başlamak gerekir. 2021’den ümitliyim. ancak bu durum devam ederse birçok otel sahibi, esnaf,işletmeler  çalışanların tümünü işten durdurup kepenk indirecektir. Buna ben de dahilim. artık devlet düşünsün, bu kadar kişiye nasıl işsizlik parası ödeyecek? devlet bir an evvel elini taşın altına koymalıdır.”

 

Riverside Garden Resort Direktörü Özbirim:

Bayramda da içimiz kan ağlıyor

Riverside Garden Resort Direktörü İnanç Özbirim, 4 yıldızlı bir işletme olarak hizmet verdiklerini belirterek, “bayramda da içimiz kan ağlıyor” dedi. Özbirim, bir ümitle Temmuz ayında müşteri olur diye oteli açtıklarını, ancak ne yazıktır ki yerli halktan  da bir rağbetin gelmediğini söyledi. Özbirim, bayramdaotelde konaklayan yerli halkın olacağını, ancak bunun yüzde 5 doluluk bile olmadığını kaydetti. “Polonya’dan gelecek olan yoğujn bir talebin olduğunu, Larnaka’ya getirip oradan da buraya alarak konaklatacaktık. Burada Rum tarafının da engeliyle karşılaştık” diyen Özbirim, Polonyadan gelecek olan rezervasyonların hepsinin Güneye kaymış durumda olduğunu kaydetti. Özbirim, yurt dışından bir turistin olmayacağını, Türkiye’den gelecek olanların ise gazino turizmi için geleceğini söyleyerek, çalışanların zor durumda olduğunu belirtti. Özbirim, sigortası olan elemanlara Aralık ayına kadar bir katkı olacağının açıklandığını, bunun belki zor duruma düşecekler için iyi bir gelime olacağını kaydetti.

 

“Bayramdan sonra kapatıyoruz”

Özbirim, Riverside olarak bayramdan sonra oteli kapatma kararı aldıklarını ifade ederek, bunun sebebinin talep olmaması olduğunu söyledi. Özbirim, işletmeci olarak önlerini göremediklerini ve bu yılın gerçekten bir kayıp yıl olduğunu söyleyerek, “zor günler daha gelmedi. Kışta daha zor günler öngörüyoruz. Bu yıl bizleri neler bekliyor, bilemiyoruz, önümüzü göremiyoruz. Uçak biletlerine bakıldığında ise çok pahalı. 300 pounda’a İngiltere bileti var. Bu da devam ederse önümüzdeki yıl da rekabet edecek durumumuz olmayacak. Önümüzdeki yıl da mutlaka teşvik olması gerekecek. Tur operatörleri de sıfırlabnmış durumda. Gelecek yıl için dahi uçakları ödeyecek paraları yok. Rekabet edebilmemiz için fiyat avantajı yaratılmalıdır. Reşviklerin durması durumunda durum daha da kötü olur, yoksa 2023 yılına kadar turizmde kayıp yıl devam edecek.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kriz var hükümet yok!
Kriz var hükümet yok!
Narkotikten “Balyoz” operasyonu
Narkotikten “Balyoz” operasyonu