“Otorite bellidir”

“Otorite bellidir”

Bilişim Suçları Yasası ile ilgili son günlerde yapılan eleştirileri CTP Milletvekili Asım Akansoy ile konuştuk. Akansoy, yasanın, ortak aklın, fikir ve ifade özgürlüğü ekseninde çerçevelenmiş bir ürünü olduğunu belirterek, ülkenin en büyük eksikliğinin somut eleştiri yapamama olduğunu söyledi

Editor: Süperadmin
06 Temmuz 2020 - 12:01

CTP Milletvekili Asım Akansoy,Bilişim Suçları Yasası’nın ne sosyal medyayı düzenlediğini ne de suç tanımı yaptığını belirterek, bilişim dünyası ile ilgili bir düzenleme olduğunu söyledi. 

“Farklı yorumlayanlar olabilir elbette, saygım var. Ancak somut olarak görüş sunacaklar. Tanrı kelamı değil ki, insan işi elbette eksiklikler barındıracaktır. Bilgi temelli konuşalım. Gerekirse tartışalım kavga edelim ama ayaklarımız yere bassın, ne söylediğimizi bilelim.”

Akansoy, Ceza Yasası ile ilgili ciddi tartışmalar  olduğunu ifade ederek,  “masaya yatırılması gerekir. Sürekli şikayet edilip de bu kadar referans verilen bir yasanın hala kullanılıyor olması, gündeme alınmıyor olması da düşündürücüdür. Bu konuda süratle adım atılması gerekir” dedi.

Akansoy, en çok tartışılan konu olan yasanın 11’nci ve 24’ncü maddelerinin Anayasa’ya aykırı olduğu yönündeki iddialar hakkında ise, “Anayasa’nın 11’nci ve 24’ncü maddelerine açık referans var. Aykırılık olduğunu düşünmemekle birlikte eğer böyle bir durum hangi madde ile ilgili varsa o madde yeniden ele alınabilir tabii ki. Anayasa konusunda otorite bellidir” ifadelerini kullandı.

Deniz ABİDİN

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Asım Akansoy, içinde bulunduğumuz durumu bir cümle ile ifade edecek olsa, “bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete derim” diyerek,  gerçekten bu kadar büyük beceriksizliği olan bir yönetimin son elli yılda gelmediğini söyledi. Akansoy, toplumun endişe içerisinde olduğunu ve ne yapacağını bilememekte olduğunu ifade ederek, hükümetin sağlık konusundaki tereddütlü ve güven vermeyen halinin toplumda yarattığı endişenin boyutunun  tahmin edilenin üzerinde olduğunu laydetti. Akansoy, bu durumun hayatın her alanını olumsuz etkilediğini belirterek,  güçlü sinyalleri de beraberinde getirdiğimni kaydetti. Akansoy, “Esnaf ayakta, sağlık çalışanları ayakta, sendikalar ayakta, turizmciler ayakta ve Sayın Başbakan hala elimizden gelen imkanlar çerçevesinde duruma bakacağız diyor. Daha nereye bakacaksınız Sayın Başbakan, size güvenen kalmadı” diye konuştu. Akansoy, “Ne ekonomide ne de sağlık alanında topluma güven veren kararlar alamadılar, iyi bir yönetim sergileyemediler. Bundan sonra kendilerine kim güvenir ? Çıkıp bir çarşıda dolaşsınlar” dedi.

“UBP zihniyeti değişmiyor”

Akansoy, “Mesele bir şeyler yapar  görünerek, risk almayarak, sorumluluk üstlenmeyerek 11 Ekim Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar zaman kazanmaksa, eksik kalsın !” diyerek, “insanlar sağlık derdinde hükümet ne derdinde” diye konuştu. “Uzun uzun ne yapabileceklerini anlattık, tüm toplum anlattı. Raporlar sunduk, günlerce Meclis kürsüsünden öneriler sunduk. UBP zihniyeti değişmiyor,  ben yaparım olur, diyorlar” diyen Akansoy, “salgın döneminde kollektif çalışma ve  sağlık alt yapısının mutlak süratle güçlendirilmesi gerektiği görüşü dünyanın ortak kararı. Dünya Sağlık Örgütü’nden, Dünya Bankasına, Dünya Ticaret Örgütüne kadar ortak görüş sağlık alt yapısı ile ekonomi için, teknolojik alt yapıya yatırım. Birinci madde sağlık alt yapısı. Biz Sayın Tatar’a anlatamadık. Tüm dünya bir yöne Sayın tatar başka bir yöne. Akıl alır değil. Bedelini kim ödüyor, halk ödüyor: Sağlıklarıyla, yaşam şartlarıyla, ekonomik sorunlarla…Bu hükümetin ömrü dolmuştur. Çünkü halk desteğini kaybetmiştir. Bir süre daha böyle gider ama sonuna kadar değil. Meşruluğunu, yani halk desteğini kaybeden kim olursa olsun tepe takla gider” dedi.

“Halkı kaybettiler”

Akansoy, Türkiye hükümetinin Tatar’a Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü ile eşi benzeri görülmemiş bir siyasi destek verdiğini söyleyerek,  “şu anda biraz ayakta durabiliyorsa nedeni budur. Yoksa halkı kaybettiler. Halkı kaybeden her şeye rağmen kaybeder. Hükümet, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra seçime sürüklenecektir. Bu kaçınılmaz bir durum. Sayın Tatar’ın anlaşılan o ki tek motivasyon kaynağı Cumhurbaşkanlığı seçimleridir. Halk tarafından sorgulanan bir Başbakanın Cumhurbaşkanı olması ise başlı başına hayaldir” şeklinde konuştu.  

“2021 yılının ilk çeyreğinde erken seçim gündeme gelebilir”

Akansoy, şöyle devam etti, “Kişi olarak, bugünün tablosuna bakarak, 2021 yılının ilk çeyreğinde erken seçimin gündeme gelme olasılığını çok yüksek görürüm. Ancak Seçim ve Halk Oylaması Yasasının bu hali ile seçime girmek ne ölçüde doğrudur. Yargının ciddi itirazları olduğunu biliyoruz. Bu konuya şimdiden kafa yormalıyız”

“Somut eleştiri bu ülkenin en büyük eksikliğidir”

Akansoy,  Bilişim Suçları Yasası’nın ne sosyal medyayı düzenlediğini ne de suç tanımı yaptığını belirterek, bilişim dünyası ile ilgili bir düzenleme olduğunu söyledi. “Yasa bugün hayatlarımızda var olan düzenlemelere paralel bir durum çiziyor” diyen Akansoy,  yasanın ilgili tüm sivil toplum örgütleri  ve idari kurum temsilcilerinin katılımı ve katkısı ile şekillendiğini kaydetti. “Ortak aklın fikir ve ifade özgürlüğü ekseninde çerçevelenmiş bir ürünü” olduğunu söyleyen Akansoy, şöyle devam etti, “Farklı yorumlayanlar olabilir elbette, saygım var. Ancak somut olarak görüş sunacaklar. Elimizde örneğin Barolar Birliğinin, Gazeteciler Birliğinin, PGM’nin v.d yazılı görüşleri var. Biliyoruz. Bu konuda eleştiri yapan çevrelerin de aynı şekilde somut görüşlerini öğrenmek isteriz. Tanrı kelamı değil ki, insan işi elbette eksiklikler barındıracaktır. Ancak somut eleştiri bu ülkenin en büyük eksikliğidir. Şu nedenle karşıyız; bu nedenle destekliyoruz gibi. Bilgi temelli konuşalım. Gerekirse tartışalım kavga edelim ama ayaklarımız yere bassın, ne söylediğimizi bilelim. Benim meselem budur.”

“Ceza Yasası masaya yatırılmalı”

Akansoy, Ceza Yasası ile ilgili ciddi tartışmalar  olduğunu ifade ederek,  “masaya yatırılması gerekir. Sürekli şikayet edilip de bu kadar referans verilen bir yasanın hala kullanılıyor olması, gündeme alınmıyor olması da düşündürücüdür. Bu konuda süratle adım atılması gerekir” dedi.

“Anayasa konusunda otorite bellidir”

Akansoy, en çok tartışılan konu olan yasanın 11’nci ve 24’ncü maddelerinin Anayasa’ya aykırı olduğu yönündeki iddiaları ise şu şekilde yanıtladı, “Anayasa’nın 11’nci ve 24’ncü maddelerine açık referans var. Aykırılık olduğunu düşünmemekle birlikte eğer böyle bir durum hangi madde ile ilgili varsa o madde yeniden ele alınabilir tabii ki. Anayasa konusunda otorite bellidir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Kiralar ve kurlar sabitlenmeli"
"Müzik yaşam biçimim oldu"