"Özersay cazibesini yitirdi"

"Özersay cazibesini yitirdi"

Siyaset Bilimci Dr. Bilge Azgın, cumhurbaşkanlığı seçim sonucunu Yeni Bakış’a değerlendirdi. Azgın, sandıktan ciddi oy kaybıyla çıkan Kudret Özersay’ın koalisyonda birtakım gelgitler yaşayarak zarara uğradığını belirtti

Editor: Süperadmin
13 Ekim 2020 - 11:59 - Güncelleme: 15 Ekim 2020 - 23:14

Dr. Bilge Azgın, UBP ile koalisyonun içinde olan Kudret Özersay’ın UBP’nin yaptığı yanlışları yaptırmama reformu yapmamak yerine UBP’nin yaptığı birtakım istihdamların ve uçak krizi olaylarını daha engelleyici olamamasından kaynaklı cazibesinin ortadan gittiğini kaydetti.

Serdar Denktaş’ın oyunun % 6-7 olduğunu söyleyen Azgın, kutuplaşma içerisinde % 4 aldığını belirtti. Serdar Denktaş’ın seçim sonucunun çok da sürpriz olmadığını ifade eden Azgın, Kudret Özersay’ın oy oranında ciddi bir kaymanın olduğunu vurguladı.

“Ersin Tatar’ın tabanında sandığa gitmeyen insanları ve ilk turda kendisine oy vermeyen bazı küskünleri kendi tarafına çekmeyi başarırsa seçimi az bir oyla kazanabilir” diyen Azgın, CTP ve yurtsever irade koalisyonunun kenetlenmesi durumunda ise Mustafa Akıncı’nın kazanabileceğine işaret etti.

Halkın Partisi’nin almış olduğu koalisyondan çekilme kararını da değerlendiren Azgın, iki tarafın da örtülü bir şekilde istifa işlemlerini ikinci tur sonrasına bıraktıklarını söyledi. İki tarafın da birbirlerini suçladıklarını anlatan Azgın, “bu kargaşanın çok basit bir çözümü var. İki taraf bir araya gelip eş zamanlı istifalarını versinler ve bu iş bitsin” dedi.

 

Esengül AYKAÇ

Siyaset Bilimci Dr. Bilge Azgın, sandıktan inadına UBP, inadına Akıncı sonucunun çıktığını söyledi. İki vizyonun, perspektifin ve fikrin çatışması noktasında iki ana çatışan gruba insanların yöneldiğini kaydeden Bilge Azgın, seçimde bir sürprizle karşılaşmadığını belirtti. Gezici’nin anketinde Ersin Tatar’ın %34 çıktığını, Mustafa Akıncı’nın %30 çıktığını ifade ederek, Gezici anketinin ilk iki yorumunun doğru oluğunu vurguladı. Gezici anketinin esas üçüncü ve dördüncü adaylarda çuvalladığını anlatan Azgın, üçüncü aday olan Tufan Erhürman’ın %15 alacağını gösterdiğini sandıktan Tufan Erhürman’ın % 20 aldığını kaydetti. Kudret Özesay’ın %11 beklediğini anlatan Azgın, Kudret Özersay’ın sandıktan % 5 aldığını söyledi.

“Gezici anket ilk ikiyi doğru buldu”

Sosyal medyada insanların Gezici ankete boşuna hakaret edildiğini, Gezici anketin doğru tahminlerde bulunduğunu söyleyen insanların olduğunu anlatan Azgın, “Gezici anket ilk ikiyi doğru buldu ama üçüncü ve dördüncüyü çok ciddi bir farkla yanlış buldu” dedi.

“Gelgitler yaşayarak bir takım zarara uğradı”

Kudret Özersay’ın kendi çevresinin olduğunu ve yakın çevresinin olduğunu kaydeden Azgın, Kudret Özersay’ın genel seçimlerde % 17 alması, bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçiminde % 22.53 merkez oylarını geçip belli bir oran aldığını anlattı. Merkezdeki insanlarla konuştuğunu söyleyen Azgın, çoğu kişinin Kudret Özersay ve Tufan Erhürman’ı söylediklerini söyledi. Geçilen iki üç sene içerisinde Kudret Özersay’ın dörtlü koalisyonu bozup UBP’ye geçtiğini vurgulayan Azgın, Kudret Özersay’ın ‘kahve içmem’ dedikten sonra koalisyon kurması ile ‘aday olmayacağım bu sisteme’ dedikten sonra aday olduğunu belirterek, bu tür gelgitlerde birtakım zarara uğradığını ifade etti.

“Kudret Özersay’ın cazibesi kayboldu”

UBP koalisyonu sürecinde Kudret Özersay’ın temiz siyasetle yola çıktığını belirten Azgın, merkezdeki insanlardan bu şekilde oy aldığına işaret etti. Merkezdeki oyların buna dikkat ettiğini ve bu şekilde oylarını kullandıklarını ifade eden Azgın, UBP ile koalisyonun içinde olan Kudret Özersay’ın UBP’nin yaptığı yanlışları yaptırmama reformu yapmaması yerine UBP’nin yaptığı birtakım istihdamların ve uçak krizi olaylarını daha engelleyici olamamasından kaynaklı Özersay’ın cazibesinin ortadan gittiğini kaydetti. Kudret Özersay’ın bir önceki Cumuhurbaşkanlığı seçimlerinde % 22.53 almasını değerlendiren Azgın, “Merkez oyları ve o dönemdeki UBP’nin Ersin Tatar ve Eroğlu kavgasından kaynaklandı. Ersin Tatar tayfası Eroğlu tayfasına oy vermek yerine Kudret Özersay’a oy vermeyi tercih ettiler” şeklinde konuştu.

“Denktaş’ın seçim sonucu sürpriz olmadı”

Serdar Denktaş’ın oyunun % 6-7 olduğunu söyleyen Azgın, kutuplaşma içerisinde % 4 aldığını belirtti. Serdar Denktaş’ın seçim sonucunun çok da sürpriz olmadığını ifade eden Azgın, Kudret Özersay’ın oy oranında ciddi bir kaymanın olduğunu vurguladı. Kudret Özersay’ın oylarına toprak kaymasının girdiğini söyleyen Azgın, Erhan Arıklı’nın ise genel seçimlerdeki oy oranın % 8-10 civarında olduğunu,  şimdi % 4 olması ile tabanın Mustafa Akıncı ile Ersin Tatar kamplaşmasında kendi tabanının Ersin Tatar’a kaydığını belirtti. Ersin Tatar için % 32.5 ‘in ilk turdan göreceli olarak bir başarı olduğunu söyleyen Azgın, UBP’nin % 38-40 civarında bir oyunun olduğunu anımsattı. Azgın, UBP’nin içerisindeki Ersin Tatar muhaliflerinin Tufan Erhürman’a destek verdiğini söyledi. Tufan Erhürman’ın hem merkezden destek aldığını hem de UBP içerisinde ciddi anlamda anti Ersin Tatar’dan oy aldığını belirten Azgın, tüm bunlara rağmen UBP’nin temel örgüt yapısının, Erhan Arıklı ve diğer sağdan aldığı oylarla % 32.5’i almayı başardığını kaydetti.

“Tatar geçmişten bu yana göreceli başarı kaydetti”

Derviş Eroğlu’nun bir önceki turun ilk turunda % 28’e yakın bir oy oranına sahip olduğunu söyleyen Azgın, Ersin Tatar’ın ise geçtiğimiz seçime % 4’e yakın bir oya sahip olduğunu vurguladı. Azgın, geçmişten bu yana göreceli bir başarının varlığından söz etti.

“İkinci tur kimse için rahat geçmeyecek”

İkinci turun kimse için rahat bir seçim olmayacağına işaret eden Azgın, ciddi bir fark ile bir adayın kazanacağını düşündüğünü kaydetti. “Kağıt üzerinde ilk bakıldığında Mutafa Akıncı’nın bir adım önde görünse bile Ersin Tatar’ın eğer kendi tabanında sandığa gitmeyen insanları ve ilk turda kendisine oy vermeyen bazı küskünleri kendi tarafına çevirmeyi başarırsa seçimi az bir oyla kazanabilir” diyen Azgın, bir takım değişkenlerin olduğundan söz ederek CTP ve yurtsever irade koalisyonunun kenetlenmesi durumunda Mustafa Akıncı’nın kazanabileceğine işaret etti. Seçimlerde zincirleme bir kaymanın olduğunu anlatan Azgın, “Geçen dönemlerde Kudret Özersay’a oy verenler ve anti UBP kesimi bugün Tufan Erhürman’a oy verdi. CTP partizanlarının ciddi bir oranı Mustafa Akıncı’ya verdi. Mustafa Akıncı’ya oy veren kesim CTP’nin örgütü değildi çünkü CTP örgütü birbirine çok yakındırlar. Dolayısı ile merkez ve anti Ersin Tatarcılar Tufan Erhürman’a kayarken Erhürman’ın geleneksel partizanları Mustafa Akıncı’ya kaydı. Diğer tarafta bu kutuplaşmanın içerisindeki Erhan Arıklı’nın yarı tabanı olan % 8’lik bir oranı Ersin Tatar’a kaydı. Bu yüzden seçimlerde zincirleme bir kayma görüyorum” şeklinde konuştu.

“Erken seçime gidilecek”

Halkın Partisi’nin almış olduğu istifayı değerlendiren Azgın, iki tarafın da örtülü bir şekilde istifa işlemlerini seçim sonlarına bıraktıklarını söyledi. İki tarafın da birbirlerini suçladıklarını anlatan Azgın, Ersin Tatar’ın ‘istifayı versinler ki bizde ona göre hareket edelim’ dediğini ve Kudret Özersay tarafının ise ‘biz istifayı verirsek yerimize kendi adamlarını atarlar ne olacak’ dediklerini kaydetti. Bu kargaşanın çok basit bir çözümünün olduğundan bahseden Azgın, iki tarafın bir araya gelip eş zamanlı istifayı vermeleri gerektiğini ve bu işin biteceğini vurguladı. Böyle basit bir çözümü güven bunalımı ve seçim çatışmasından dolayı çok basit bir şey yapamadıklarını anlatan Azgın, birbirlerini suçladıklarını ifade etti. İki tarafın da sorumluluk almayıp bir araya gelemediklerini söyleyen Azgın, erken bir seçime gidileceğini, geçici bir hükümet kurulacağını ve ülkeyi koalisyona götürülecek bir durumun olacağını belirtti. Azgın, “Seçim hükümetinde CTP hükümetinin rol alıp almayacağını bilmiyorum ama birisi rol olacak ve ülkeyi erken seçime götürecek” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Din-Gör-Sen, Cumhurbaşkanı Seçilen Ersin Tatar’ı Tebrik Etti
Din-Gör-Sen, Cumhurbaşkanı Seçilen Ersin Tatar’ı Tebrik Etti
Türkmenköy’de Yangın
Türkmenköy’de Yangın