"Pandemi Hastanesi kadar sağlık çalışanı da...

"Pandemi Hastanesi kadar sağlık çalışanı da gerekecek"

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mert Taşkın, pandemi hastanesi yapılsa dahi pandemi hastanesini kaldıracak sağlık çalışanının olmadığını belirtti. Taşkın, PCR testi yapılsa dahi PCR’ın duyarlılığının soru işareti olduğunu belirterek, “esas olarak hasta insanlardan virüsün izolasyon edilmesi lazımdı ki kesin olarak teşhis sağlanabilsin” dedi

Editor: Süperadmin
03 Eylül 2020 - 11:57 - Güncelleme: 04 Eylül 2020 - 04:19

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mert Taşkın,1 Temmuz’dan bugüne kadar 300 tane PCR’ın pozitif olduğunu söyleyerek,  “durumu ağır olan,yoğun bakıma giren ya da ölen bir hasta yok eğer bu 300 tane pozitif PCR testi doğru olsaydı şu an en az 5-6 kişinin vefat edip 10 kişinin de yoğun bakıma girmiş olması gerekiyordu” diye konuştu.

 

Taşkın, bu durumda ya hastalık ülkede hasta etmiyor ya tedaviler çok başarılı  ya testler yanlış ya da böyle bir hastalık yok” ifadelerini kullandı. Taşkın, şu ana kadar korkulacak bir durum görmediğini ifade ederek, “sağlık bakanlığının en büyük eksikliği bu hastalık hakkında halkı yeterince bilgilendirmemesidir”  ifadelerini kullandı.

Şükrü IRKIM

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mert Taşkın, pandemi döneminde hükümetin doğru karar alarak kapandığını söyleyerek, “bu kararları aldıktan sonra hastalık gerçekten çok mu yaygındır yoksa değil midir diye iyi bir şekilde değerlendirme yapmaları gerekirdi” diye konuştu. Taşkın, pandemi sürecinin bir ekonomi bir de sağlık bacağı olduğunu belirterek, “insanları eve kapatalım dediğinizde otomatik olarak özel sektör ölüyor” dedi.

“Sağlık açısından ülkede büyük bir hasar yaşanmadı”

Taşkın, sağlık açısından iyi gidildiğini ve ülke olarak büyük bir hasarın yaşanmadığını söyleyen  Taşkın, “sen çıkıp diyorsan ki bizim pandemi hastanemiz yok onun için biz heryeri kapatıyoruz ve pandemi hastanesi olmadan da bu ülkede birşey yapamayız diyorsan kendi kendini bağlıyorsun. Bu sefer de insanlar senden pandemi hastanesi bekliyor ve gerek baştaki iç açılım gerekse sonraki uçakların gelmesi için yapılan açılımda pandemi hastanesi olayı karşına çıkar” şeklinde konuştu.

“Pandemi hastanesini kaldıracak sağlık çalışanı yoktur”

Taşkın, pandemi hastanesi yapılsa dahi pandemi hastanesini kaldıracak sağlık çalışanının olmadığını belirtti. Taşkın, PCR testi yapılsa dahi PCR’ın duyarlılığının soru işareti olduğunu belirterek, “esas olarak hasta insanlardan virüsün izolasyon edilmesi lazımdı ki kesin olarak teşhis sağlanabilsin” dedi.

“300 tane pozitif PCR testi var ama ağır olan bir vaka yok”

Taşkın, şu anda 1 Temmuz’dan bugüne kadar 300 tane PCR’ın pozitif olduğunu söyleyerek,“ durumu ağır olan,yoğun bakıma giren yada ölen bir hasta yok eğer bu 300 tane pozitif PCR testi doğru olsaydı şuan en az 5-6 kişinin vefat edip 10 kişinin de yoğun bakıma girmiş olması gerekiyordu” diye konuştu. Taşkın, “1. dalgada 130 PCR ve  4 ölüm vardı, 1 Temmuz’dan bugüne kadar 300 PCR var ama ağır hasta ve yoğun bakıma giren hasta ve ölüm yok” şeklinde konuştu. Taşkın, ülkede koronavirüsün olmadığını belirterek, “300 tane pozitif PCR var ama hasta yok” dedi. Taşkın, “salgın var diyorlarsa eğer günde en az 400- 500 tane vakanın olması gerekir” diye konuştu. Taşkın, “Herkesin anlattığı gibi pandeminin şuan ülkede ciddi bir durumda olduğunu düşünmüyorum” dedi.

“Ya yapılan testler yanlış yada virüs mutasyona uğradı”

Taşkın, ya yapılan PCR’lar yanlış yada virüs başta öldürüyordu şimdi mutasyona uğradı öldürmüyor” dedi. Taşkın, bu durumda ya hastalık ülkede hasta etmiyor ya tedaviler çok başarılı  ya testler yanlış ya da böyle bir hastalık yok” ifadelerini kullandı.Taşkın, şuana kadar korkulacak bir durum görmediğini ifade ederek, “sağlık bakanlığının en büyük eksikliği bu hastalık hakkında halkı yeterince bilgilendirmemesidir” ifadelerini kullandı.

“Her taraf nasıl açıldıysa okulların da açılması gerekiyor”

Taşkın, son günlerde okulların açılması konusunun  tartışılmakta olduğunu, çocuklarda hastalık ile ilgili bir belirti olmadığını söyledi. Taşkın, “Her taraf nasıl açıldıysa okulların da açılması gerekiyor çocuklarda ekstra bir bulaş olacak diye bir şey yoktur” dedi. Taşkın, “Bugün araç kayıt dairesine gitseniz okulların açılma durumundan daha kötü bir durumdadır” diyen Taşkın, “hastalık gerçekten patlasaydı club’larda binlerce insan kalabalığında patlardı” dedi. Taşkın, ülkedeki her yerin açıldığını vurgulayarak, “kreşler,barlar,clublar,restaurantlar gibi yerler açılırken orada bir bulaş görülmezken okullar açıldığında mı orada bir bulaş olacak?”diye sordu.

“Online eğitim sistemi başladığı gün çöktü”

Taşkın, çocukların yeni akademik yıla online eğitim ile başladıklarını fakat daha ilk günden online eğitim sisteminin çöktüğünü belirtti. Taşkın, internet altyapısı olmayan ülkelerde online eğitim, aynen teknoloji üretmeyen ülkelerdeki “evdekal” söyleminin özel sektörü çökerttiği gibi, eğitim sistemini de çökerttiğini  ama internet altyapısı ve buna hazırlıklı olan ülkelerin  büyümeye devam ettiğini kaydetti. Taşkın, “Pandemi hastanesi erken zamanda yapılsaydı şu an okulların açılmasına, uçuşların başlamasına  ve ülkedeki diğer tüm heryerin açılmasına karşı daha bilinçli bir şekilde hareket edebilecektik” diye konuştu. Taşkın, “UIçuşların açılması doğru bir karardı ama karantinasız açılma kesinlikle yanlış birşeydi” diyerek, şuan için ülkede tutarsız çok şeyin olduğunu söyledi. Taşkın, hükümetin yaptığı doğru ve yanlışın yanı sıra bir o kadar da yaptığı eksik şeylerin olduğunu kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Federasyon" Türk tarafinin tezidir
Tavan başlarına yıkılıyor
Tavan başlarına yıkılıyor