PANDEMİDE KALP KRİZLERİ ARTTI

PANDEMİDE KALP KRİZLERİ ARTTI

Yeni Bakış’a konuşan uzmanlar, Pandemi Hastanesi’nde vefat eden hastaların neden öldüğüne dair net bir bilgi olmamakla birlikte virüsün damarlardaki pıhtılaşma eğilimindeki damar tıkanıklıklarını arttıran bir enfeksiyon olduğunu ifade etti ve sıcak havaların gelmesi ile birlikte özellikle kalp rahatsızlığı olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususları açıkladı

Editor: YeniBakış Editör
03 Mayıs 2021 - 09:44
Reklam

Kalp Uzmanı Doç. Dr. Cenk Conkbayır, covid-19 teşhisi ile birlikte ani pıhtılaşmaların bazı kişilerde kalp krizlerine ve kalp kası iltihaplanmasına yol açabileceğini belirtti. Gözlemlediği kadarıyla pandemi döneminde kalp krizlerinin arttığından söz eden Conkbayır, elde istatistiksel verilen olmadığına dikkat çekti.

Conkbayır, bu nedenle hem pandemiye hem de sıcak havalara çok dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, ağır yemeklerden kaçınılması ve yürüyüş yapılması gerektiğini söyledi.

Kalp Uzmanı Dr. Halit Özbek, kalp rahatsızlıklarında artışın söz konusu olduğunu belirterek, “kalp krizi vakaları 30-35 yaşlarına kadar düştü” dedi.

Pandemi olsun veya olmasın insanların kalp rahatsızlıklarını koruması açısından diyet, spor yapması, stresten uzak durması, sigara ve tuzu azaltması gerektiğini ifade eden Dr. Halit Özbek, ülkemizde Covid-19 rahatsızlıklarından ziyade kalp krizi nedeni ile hastaların kaybedildiğini açıkladı.

 

Esengül AYKAÇ

Yeni Bakış’a konuşan uzmanlar Pandemi Hastanesi’nde vefat eden hastaların neden öldüğüne dair net bir bilgi olmamakla birlikte virüsün damarlardaki pıhtılaşma eğilimindeki damar tıkanıklıklarını arttıran bir enfeksiyon olduğunu ifade etti ve sıcak havaların gelmesi ile birlikte kalp rahatsızlığı olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususları açıkladı.

 

Doç. Dr. Cenk Conkbayır:

Pandemi döneminde hastaneye gitmiyorlar

Kalp Uzmanı Doç. Dr. Cenk Conkbayır, sıcak havaların gelmesi ile birlikte kalp rahatsızlığı olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususları açıkladı. Cenk Conkbayır, sıcak havaların gelmesi bunun üzerine pandeminin de aktif bir şekilde insan hayatında etkisinin göz önünde bulundurularak kalp hastalıkları ve kalp rahatsızlıklarının artabileceğine dikkat çekti. Özellikle pandemi döneminde bazı hastaların hastaneye gitmeye korkar olduğunu ifade eden Cenk Conkbayır, pandemi döneminde insanların hastaneye gitmeme korkusunun neticesinde zaman zaman kalp krizleri ve istenmeyen ani ölümlerin olduğunu söyledi. Cenk Conkbayır, sıcak havaların gelmesi ile birlikte mutlaka hastaların hem pandemiden korunması hem de kalp krizinden korunması için çok dikkatli olması gerektiğinden söz etti.

“Kalp rahatsızlığı olan kişiler genç yaşlı demeden yürüyüş yapması gerekiyor”

İnsanların maske, mesafe ve hijyene çok dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Cenk Conkbayır, sıcak havaların dolaşım bozukluklarını arttırdığı, kalp spazmlarının arttığını ve kalp krizlerinin arttığını ifade etti. Cenk Conkbayır, bu nedenle hem pandemiye hem de sıcak havalarda çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. İnsanların ağır yemeklerden kaçınması gerektiğinden söz eden Cenk Conkbayır, sigara kullanımının kesilmesi, alkol tüketiminden kaçınılması ve kolesterol hastası olan kişilerin yağlı yemeklerden kaçınması gerektiğini söyledi. Sıcak havalarda sebze, meyve, tavuk ve balık tüketmeleri gerektiğini anlatan Cenk Conkbayır, pandemi döneminde sokağa çıkma yasağının olması ile birlikte vatandaşların uygun vakitlerde genç yaşlı demeden kalp rahatsızlığı olan kişilerin yürüyüş yapmalarının oldukça önemli olduğunu belirtti.

“Hastalarımızdan kilo artışı nedeni ile şikayetler geliyor”

Son zamanlarda hastaların doktorlarına kilo aldıkları yönde şikayetlerinin olduğundan söz eden Cenk Conkbayır, pandemi dönemi nedeni ile birlikte hareketsizliğin yol açtığı kilolar nedeni ile hastaların şikayetlerinin olduğuna dikkat çekti. Kilo alma, hareketsizliklerin kardiyolojik hastalıkları arttırdığına işaret eden Cenk Conkbayır, Covid-19 pandemisi ile birlikte bazı kişilerin hassas olan bünyelerinde kalp kası iltihabı, ritim bozuklukları, çarpıntılar yapabileceğinin unutulmaması gerektiğini kaydetti. Cenk Conkbayır, pandemi döneminde klinik şikayeti olup göğüs ağrısı, nefes darlığı şikayeti olan hastaların dikkatli olmaları hususunda uyarıda bulundu.

“Pandemi ile birlikte kalp krizi vakalarında artışı gözlemeyebiliyoruz”

Pandemi dönemi içerisinde kalp krizlerinin artışları hakkında açıklama yapan Cenk Conkbayır, “Kendi yaptığım çalışmalarda yaklaşık 80 vaka Covid-19 dışı olan hastaların müdahalesine baktığım zaman anjiyo, pil taktığımız hastalarda %5’e yakın bir ölüm riski gördük. Dolayısı ile elimde tam veri olmamakla birlikte Covid-19 döneminde hafif bir artış gözlemsel olarak mevcuttur. Özellikle pandemi 2020 Şubat ayının ilk zamanlarından bu yana ayda ortalama 2 veya 3 hastada ev içerisinde ani ölümler gerçekleşmektedir” şeklinde konuştu.

“Son zamanlarda ani ölümlerde artış var”

Ani ölümlerin nedenlerinin hastaların pandemi nedeni ile birlikte hastaneye gitmek için korktuklarını anlatan Cenk Conkbayır, ani ölümlerin bu tarz durumlara bağlı olabileceğini söyledi. Pandemi döneminde kalp krizi vakalarının attığından söz eden Cenk Conkbayır, Covid-19 pıhtılaşmayı da arttırdığına dikkat çekti. Ani pıhtılaşmaların bazı kişilerde kalp krizlerine yol açabileceğinden bahseden Cenk Conkbayır, kalp kası tutulumuna karşın kalp kası iltihaplanmasına yol açabileceğine işaret etti. Gözlemlediği kadarıyla pandemi döneminde kalp krizlerinin arttığından söz eden Cenk Conkbayır, elde istatistiksel verilen olmadığına dikkat çekti.

“Sıcak havalara dikkat!”

Sıcak havların kalp krizleri için risk faktörü olurken Covid-19 salgının da risk faktörü olduğuna işaret eden Cenk Conkbayır, her iki faktörün bir araya geldiği zaman kalp krizleri ve kalp hastalıkları açısından hastaların korunması gerektiğinin altını çizdi. Kalp hastalığı olan kişilerin nasıl korunması gerektiğini anlatan Cenk Conkbayır, “Hastaların korunması için sigara kullanımını bırakması, yağlı yemek yenmemesi, tansiyon, şeker hastalığı olan kişilerin yediklerine dikkat etmesi gerekiyor. Pandemi nedeni ile birlikte kalp rahatsızlığı olan kişiler kilo almaya başladı. Tüm hastalarıma evden çıkmıyorsanız dahi evde jimnastik hareketleri yapmaya özen gösterin şeklinde telkinlerde bulunuyorum” dedi. Sıcak havalarda denize giden hastaların sıcak havada deniz kenarında alkol aldığına yönelik duyumlar aldıklarını anlatan Cenk Conkbayır, geçen hafta sıcaklıkların 32 derece olmasına karşın iki hastaya müdahalede bulunduğunu anlattı. Müdahale ettiği hastalardan birisinin 35 diğerinin ise 45 yaşında olduğuna dikkat çeken Cenk Conkbayır, müdahale ettiği hastalardan birisinin damarının tam tıkalı olduğu diğerinin damarında ise %95 darlığın mevcut olduğundan söz etti. Bu dönemde gençler ve orta yaşlarında olan kişilerin bünyelerine oldukça dikkatli bakması gerektiğinin altını çizen Cenk Conkbayır, özellikle kalp yetersizliği ve kalp pili olan vatandaşların daha fazla dikkatli olup korunmaları gerektiğini söyledi.


Dr. Halit Özbek:

Covid-19 bütün damar sistemindeki pıhtılaşma eğilimini arttırıyor

Covid-19’ın yaptığı en önemli durumlardan bir tanesinin bütün damar siteminde pıhtılaşma eğilimini arttırdığından söz eden Kalp Uzmanı Dr. Halit Özbek, bu gibi durumların ise kalp krizlerine yol açtığına işaret etti. Pandemi Hastanesinde vefat eden hastaların neden öldüğüne dair net bir bilgiye sahip olmadıklarını anlatan Halit Özbek, virüsün damarlardaki pıhtılaşma eğilimindeki damar tıkanıklıklarını arttıran bir enfeksiyon olduğunu ifade etti. Buna bağlı olarak hasta olan kişilere kan sulandırıcı tedavi uyguladıklarını söyleyen Halit Özbek, kapanma ile birlikte elde istatistiki bilgi olmamasına karşın gözle görülür bir şekilde yorum yaparak kalp rahatsızlıklarında artışın söz konusu olduğunu söyledi.

“Kalp krizi vakaları 30-35 yaşlarına kadar düştü”

Kalp krizine yakalanma yaşının giderek düştüğüne dikkat çeken Halit Özbek, 30-35 yaşlarında kalp krizi vakalarına rastladıklarından söz etti. İnsanların 35 yaşından sonra düzenli olarak yıllık kalp kontrollerini yapmasında fayda olacağına işaret eden Halit Özbek, kalp ile ilgili şikayetlerinin kalp ağrısının takip edilmesi, göğüsteki baskı hissi, mide bulantısının kalp rahatsızlığına bağlı olduğunu kaydetti. Pandemi olsun veya olmasın insanların kalp rahatsızlıklarını koruması açısından diyet yaparak , spor yaparak , stresten uzak durarak , sigara ve tuzunu azaltması gerektiğini anlatan Halit Özbek, ülkemizde Covid-19 rahatsızlıklarından ziyade kalp krizi nedeni ile hastaların kaybedildiğini kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“YDP GENEL BAŞKANI VE ONA OY VERENLER BU İŞ YERİNE GİREMEZ”
“YDP GENEL BAŞKANI VE ONA OY VERENLER BU İŞ YERİNE GİREMEZ”
Destek ödemeleri yapıldı
Destek ödemeleri yapıldı