“Parlak bir noktada değiliz”

“Parlak bir noktada değiliz”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Yeni Bakış Web TV’de yayınlanan Paralel Açı programına katılarak gündemi değerlendirdi. Atakan, alt yapı eksiklikleri bakımından ülke olarak da çok parlak bir noktada olunmadığını ifade ederek, “karayolları dairesinin sorumluluğu altında bulunan yolların üst kullanım ömrü ya dolmak üzere ya da dolmuş durumdadır”ifadelerini kullandı

Editor: Süperadmin
13 Ağustos 2020 - 11:56

Şükrü IRKIM

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Yeni Bakış Web TV’de yayınlanan Paralel Açı programına katılarak gündemi değerlendirdi. Atakan,   trafikten tek sorumlu bakanlığın ulaştırma bakanlığı olmadığını söyleyerek, “denetleme noktasında trafik polisi ayrı bir birim olarak çalışıyor ve bu konudaki eksikliklerin de olduğusıklıkla gündeme geliyor”diye konuştu. Atakan, ölümlü trafik olayları ve maddi hasarlı trafik olayları noktasında birçok önlem alınmasına ve bizimde buna katkı koymamıza rağmen bir gerileme yada bir azalmanın gözlemlenemediğini söyledi.

“Trafik kazaları belirli sürücüler tarafından yapılıyor”

 Atakan, trafik olaylarının hemen hemen birçoğunun belirli sürücüler tarafından yapıldığını belirterek, “sebep olarak da her zaman alt yapılar yetersiz,yollarımız kötü denilse de kazalar dikkatsizlik,alkollü sürüş ve süratten dolayı meydana geliyor”dedi.

“Alt yapı eksiklikleri bakımından ülke olarak çok parlak bir noktada değiliz”

Atakan, alt yapı eksiklikleri bakımından ülke olarak da çok parlak bir noktada olunmadığını ifade ederek, “karayolları dairesinin sorumluluğu altında bulunan 1625 KM yolun %79’u üst kullanım ömrü ya dolmak üzere yada dolmuş durumdadır”ifadelerini kullandı.Atakan, yol aydınlatmaları ve kavşak noktalarındaki güvenlik tedbirlerinin artırılması gibi birçok alt yapı eksikliğinin bulunduğunu kaydetti.

“Yolların ve alt yapıların yetersizliğinin farkında olarak kişilerin araç başına geçmesi gerekiyor”

Atakan, yolların ve alt yapıların genel yetersizliğinin farkında olarak kişilerin araç başına ona göre geçilmesi gerektiğini söyledi. Atakan, İskele- Boğaz bölgesinde Ocak 2020’de yaşanan aşırı yağışlar sonucu oluşan çökmenin onarımı için dolgu çalışmalarının başlatıldığını belirterek, çalışmaların 15-20 güne tamamlanmasının beklenildiğini belirtti. Atakan, dolgu çalışmalarının tamamlanması sonrasında, İskele -Boğaz geçişi bölümündeki mevcut deformasyonlar ve çöküntüleri de kapsayacak asfalt yenileme çalışması yapılacağını da söyledi.

“Kuzey Lefkoşa Çevre Yolu projesini hayata geçirerek trafik bakımından sıkışık olan yerleri rahatlatacağız”

Atakan, ülkede en fazla tarafik sıkışıklığı olan yerlerinGönyeli Çemberi ve Dr. Fazıl Küçük  Bulvarı olduğunu kaydederek, “Kuzey Lefkoşa çevre yolu 6 buçuk yıldır atıl durumda olunan bir projeydi ve o proje çerçevesindeki çalışmalar başladı”diye konuştu. Atakan, “Bu proje artık trafik bakımından sıkışık olan noktaların daha rahat olacağını gösteren bir çalışmadır”dedi. Atakan, bu projenin yıl sonuna kadar önemli bir bölümünü açmayı planladıklarını söyleyerek, Lefkoşa Girne Yolu ile Taşkent Yolu arasında kalan bölümün yapım çalışmalarının başladığını ve 2 aya yakın bir süre içerisinde asfaltlama çalışmalarının başlayacağını söyledi. Yol yapım çalışmalarının ilk etapta üç proje çalışması başladığını dile getiren Atakan, Lefke-Çayırova yolu, Girne Dağ yolu ve Kuzey Lefkoşa Çevre yoluyla ilgili çalışmaların başlayacağını belirtti.

“Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin önündeki üst geçit üniversitenin rektörlüğü tarafından yapılıyor”

Atakan, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin önündeki üst geçidin Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılmadığını dile getirerek, “uluslararası kıbrıs üniversitesi rektörlüğü tarafından yapılıyor ve biz ise bu noktada sadece onay vereceğiz”diye konuştu. Atakan, “Araya pandemi süreci girmeseydi  oradaki üst geçit mayıs ayı gibi bitecekti”dedi. Atakan, yeni öğretim yılı başlamadan oradaki üst geçidin tamamlanacağını ifade etti.

“Ülke genelindeki sokak ve çevre aydınlatmalarını Kıb-Tek’e devretmek istiyoruz”

Atakan, 4 yıl önceye kadar sokak ve çevre aydınlatmalarının belediyelerden alınarak Kıb-Tek’e devredildiğini söyleyerek, ana yoldaki aydınlatmaların da o dönem kara yollarına devredildiğini söyledi. Atakan, şuan kara yolları dairesinin ülke genelindeki bütün aydınlatmalarına  hizmet verecek bir tane asansörlü aracı olduğunu kaydederek, “o aracın üzerine çıkarılacak bir tane elektirk teknisyeni yok”diye konuştu.

“Karayolları Dairesi’nin bu teşkilata bakması mümkün değildir”

Atakan, karayolları dairesinin mevcut yapısıyla bu arızalara ve bakım anlamında bu teşkilata bakmasının mümkün olmadığını vurguladı. Atakan, iki hükümet dönemidir Kıb-Tek’in bu yapıyı devralmasında bir çalışmanın olduğunu belirterek, “bu dönemde ise ufak çaplı pürüzlerin olduğunu fakat bir protokolle bunu Kıb-Tek’e devretme aşamasındayız”dedi. Atakan, bu dönemde kontrol artık Kıb-Tek’e geçtikten sonra sağlık bir şekilde çalışılacağını kaydetti. Atakan, mobese sistemiyle ilgili KKTC maaliyesinden tek bir kuruşun çıkmadığını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti ile yapılmış olan güvenlik iş birliği anlaşması çerçevesinde tamamen türkiye cumhuriyeti tarafından karşılanan bir proje olduğunu belirtti.

“Yılın başında yollar için belirlenen 298 milyon lira sadece alt yapıyı ayağa kaldırmak içindir”

Atakan, 2020 yılında yollar için  bakanlık olarak öngörülen rakamın 298 milyon lira olduğunu belireterek, bu rakamın sadece alt yapıyı ayağa kaldırmak için olduğunu belirtti. Atakan, geride bıraktığımız yıl içerisinde sadece seyrüseferden toplanan paranın 340 milyon lira olduğunu söyleyerek, “1 yıllık seyrüsefer gelirini komple bizim bakanlığa verilsin biz da önümüzdeki 10-15 yıl boyunca herhangi bir sorun olmayacak şekilde ülkenin ana yol yapısını elden geçirelim”diye konuştu.

“30 yıl sonra 15 tane posta memuru alındı”

Atakan, 15 tane posta memuru için de ihale yetkisi aldıklarını da belirterek, “Eğer yetiştirebilirsek 30 yıl sonra 15 posta memuru alınmış olacak” şeklinde konuştu.

“Jet krizi döneminde istisnai geliş kararlarını bakanlar kurulu verdi”

Atakan, jet krizi olayı döneminde istisnai gelişler ile ilgili kararların bakanlar kurulu tarafından verildiğini belirterek, dönemin turizm bakanı tarafından turizm bakanlığı çerçevesinde yapılan önerge bakanlar kurulunun gündemine geldiğini ve bir grup turizim yatırımcısının belirlenen tarihte ülkeye elzem bir amaçla gelmesi gerektiğini marina ihalesi ile ilgili imza atılması gerektiği ve sabah gelip imzasını attıktan sonra akşamına gideceği yönünde bir önerge geldi bakanlar kuruluna”şeklinde konuştu.Atakan, turizm bakanına bu kişilerin daha sonra gelmesi gerektiğini ısrarla söylemelerine rağmen turizm bakanı da aynı ısrarla bu kişilerin gelmesi gerektiğini söyleyerek, bakanlar kurulu da bundan dolayı bu istisnai gelişe bir izinleme yaptığını söyledi.

“Jet krizinde Ulaştırma Bakanlığı’nın tek sorumluluğu bakanlar kurulunun vermiş olduğu yetki ile uçağa iniş izni vermektir”

Atakan, “Bu noktada ulaştırma bakanlığının tek sorumluluğu bakanlar kurulunun vermiş olduğu yetki ile ilgili uçağa iniş iznini vermektir”diye konuştu. Atakan, bu uçuşun Cuma gece gerçekleştiğini dile getirerek, “sosyal medyaya ve basına da yansıyan bu kişilerin bakanlar kurulunun aktarıldığı gibi bir elzem içinde gelmedikleri ve bu kişilerin marina harici yerlere de gittiği ayrıca mutlaka gelmeleri lazım yoksa bu sistem ve ihale çöker şeklindeki bakanlık ifadelerinin de gerçekle bağdaşmadığını gördük”dedi. Atakan, “ilgili belediye başkanı bu yönde bir ihale olmadığını ve ihaleyi kazanan kişilerin de bu olmadığı benzeri şekilde açıklamaları yaptı ve sonrasını da zaten hep birlikte gördük”diye konuştu. Atakan, “ulaştırma bakanlığının bu konu ile ilgili herhangi bir ihmali yada yanlış bir uygulaması olsaydı zaten ben şuan bu koltukta oturmazdım”dedi.

“Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimi bambaşka bir seçim olacak”

Atakan, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçiminin bambaşka bir cumhurbaşkanlığı seçimi olacağını söyledi. Atakan, “Kıbrıs Türk halkını en iyi şekilde temsil edebilecek ve çıkarlarını en iyi şekilde savunabilecek kişinin cumhurbaşkanı olması gerektiğini ve bu kişinin de Kudret Özersay olduğunu düşünüyorum”diye konuştu. Atakan, bu dönemde cumhurbaşkanlık için yapılan anketlerin gerçeği göstermediğini belirterek, “esas gösterge halkın iradesidir”dedi.

“Özgürgün’ün durumunu Meclis gündeminde değerlendireceğiz”

Atakan, Hüseyin Özgürgün’ün istifası ile birlikte Halkın Partisi’nin  sadece Özgürgün özelinde bir yargılama talep etmediğini belirterek, “ortaya atılan iddialar ve bulgular araştırılsın bir yargı süreci olacaksa olsun ve özgürgün de suçsuz bulunursa en azından o da aklansın”ifadelerini kullandı. “Bizim HP olarak duruşumuz bu yöndeydi, ancak Özgürgün istifa kararı aldı” diyen Atakan, Meclis gündemine geldiğinde bunu daha ayrıntılı olarak ele alacağız” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlık Bakanlığı Bugün Girne'de Ücretsiz PCR Testi Yapacak
Sağlık Bakanlığı Bugün Girne'de Ücretsiz PCR Testi Yapacak
“Bu Coğrafyada Biz de Varız Diyebilmek Önemlidir”
“Bu Coğrafyada Biz de Varız Diyebilmek Önemlidir”