“PATLAMA NOKTASINA GELDİK”

“PATLAMA NOKTASINA GELDİK”

Editor: YeniBakış Editör
05 Nisan 2021 - 11:02
Reklam

Gökçebel, toplum içerisinde ekonomik sıkıntı yaşayan kesimlerin isyan noktasına geldiğini belirterek, “oturup sessiz kalmayacağız” dedi.

 Vergi ödemeyen, pandemiyi bir örtü olarak kullanan büyük sermaye sahiplerinin yağ ve bal ile beslendiğini söyleyen Tahir Gökçebel, güven verecek politikaların uygulanmadığına vurgu yaptı.

 “Eğitim yönünde oluşan sorunların çözülmesi için umudumuz var” diyen Gökçebel, ülkede aşı olduğunu bildiklerini, Eğitim Bakanlığı’nın olumlu konuştuğunu fakat adım atmadığını söyledi.

Gökçebel, kaosun yaratılması ile birlikte parti içi kavgaların hala devam ettiğini söyleyerek,  hükümetin politik rant elde ederek ülkeyi yönetmeye çalıştığını kaydetti.

 

Esengül AYKAÇ

Hafta arası Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Üst Kurul yetkilileri ile görüştüklerini anlatan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, şu anda ülkede aşı olduğunu söyledi. Aşılama ile bu işin başlayacağın belirten Gökçebel, aşılama sürecinin devam edeceğine dair bir uzlaşı sağladıklarının altını çizdi. Tahir Gökçebel, bu konuda herhangi bir uygulama yapıldığı takdirde kamuoyunun bilgilendireceğini kaydetti. Bakanlığın yüz yüze eğitimi açmadığını anımsatan Tahir Gökçebel, 12’inci sınıflarla ilgili meselenin bambaşka bir mesele olduğundan söz etti. 12’inci sınıflarda yüz yüze eğitime geçilmek istenilmesinin sebebinin özellikle sınıf geçme sınav geçme tüzüğü ve diğer tüzüklerde düzenleme yapılmadığını, dolayısı ile 12’inci sınıfların karne notunun YKS’ye girecek olan ve diploma notlarının istenmesi gibi durumların yasal olarak hesaplanamayacağına işaret etti. Tüm bunların karşılığında Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitime geçmek istediğini ifade eden Tahir Gökçebel, 12’inci sınıflar için oluşturulması gereken şartların oluşturulmadığının altını çizdi.

“Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda pozitif bir öğretmenimiz vardır”

Eğitim Bakanlığı’nın antijen testleri veya PCR testleri ile okulları açabileceğini söylediğini anlatan Tahir Gökçebel, bu durumun mümkün olmadığını kaydetti. 46 tane ortaöğretim okulunun varlığından söz eden Tahir Gökçebel, 14 tane de özel okulun olduğunu, bir hemşire ile antijen testinin tüm okullara yetişemeyeceğini söyledi. Okullara 46 tane hemşire koysalar dahi her antijen testinin yapım süresinin 15-20 dakika aldığını vurguladı. Eğitim Bakanlığı’nın sabah açmaya kalktığı takdirde öğlene kadar antijen testlerinin yapılamayacağına dikkat çeken Tahir Gökçebel, “Cumartesi günü Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda bir tane pozitif durumda öğretmenimiz vardır. Yine antijen testinde 12 kişi pozitif çıktı. PCR testinde negatif olduğu söyleniyor ama PCR’ın bile %60 güvenirliliği vardır” şeklinde konuşan Gökçebel, bu sıkıntılar içerisinde özellikle 12’inci sınıf öğrencilerin tam zamanlı okula gönderilerek çocukların sınavlarının riske sokulmasını istemediklerinin altını çizdi.

“Eğitim yönünde oluşan sorunların çözülmesi için umudumuz var”

Özel okulların bir nevi açık tutulmaya çalışıldığını anlatan Tahir Gökçebel, taşımacılık ücreti, yemek ücretlerinin aileler tarafından sağlanması bir başka yönden ise devlet okullarında ikili sistem yaratılarak bir yandan online derslere devam etmek isteyen öğretmen ve öğrencilerin online eğitime devam ettiğini kaydetti. Diğer yandan ise okula giden %1’lik kısımda bir iki durumun söz konusu olduğunu ifade eden Gökçebel, hafta başı yaptıkları görüşmelerde bu kaosun biteceği yönünde uzlaşı sağladıkları yönünde açıklamada bulundu.  Tahir Gökçebel, şu ana kadar herhangi bir adım atılmamasına karşın ülkede aşı olduğunu bildiklerinin altını çizerek, Sağlık Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı arasında çekişme yaratmak olmadığını, bir an önce eğitim yönünde sorunların giderilebileceğine yönelik umutlarının yüksek olduğunu kaydetti.

“Eğitim Bakanlığı olumlu konuşuyor fakat adım atmıyor”

12’inci sınıflara öğretmenlerin yüz yüze ders anlattığı durumda bir yandan bu öğretmenlerin online ders yaptığını söyleyen Tahir Gökçebel, bunun mümkün olmayacağının altını çizdi. Eğitim Bakanlığı’nın eğitim adına alacağı kararların içerisine bu sıkıntıların da dahil edilmesi gerektiğinden söz eden Tahir Gökçebel, online ölçme ve değerlendirmelerin akademik takvimlerin düzenlenmesi ile ilgili çalışma yaptıklarını söyledi. Yapılan görüşmeler sonucunda yeni eğitim döneminde bir noktaya ulaşacaklarını dile getiren Tahir Gökçebel, okullarda kaosun yaşanmasının müsebbibinin kendileri olmadığını ifade etti. Bugüne kadar beklenen ve atılmayan her adımın atılması için sürekli ısrarcı olup mücadele eden bir örgüt olduklarını anlatan Tahir Gökçebel, yüz yüze eğitimden kaçmadıklarını belirterek online eğitimin daha zor olduğunu kaydetti. Eğitimi iki tarafa böldürerek ve ikili kararlar ile birlikte ‘bir gün açtım, bir gün kapattım’ mantığı ile hareket eden siyasilere sormak gerektiğinden söz eden Gökçebel, Eğitim Bakanlığı’nın olumlu konuştuğunu fakat adım atmadığını vurguladı.

“Pandemi başlarından bu yana hükümet değişmedi sadece bir bakan değişti”

Hükümetin pandemi yönetimini yapamadığını anlatan Tahir Gökçebel, pandemi yönetiminin iyi yönetilmediğini, tabipler ve uzmanların da aynı görüşte olduğunu ifade etti. Hükümetin pandemide en çok zarar gören kesimlere ve özellikle ekonomik açıdan korunması gereken kesimlere gereken ilgiyi göstermediğinden bahseden Tahir Gökçebel, korunmaya muhtaç olmayan kesimlerin lehine politikalar geliştirildiğinin altını çizdi. Ülkede 120 bin aşılama yapıldığını anlatan Tahir Gökçebel, hükümetin 8 bin 500 daha kronik hastaların aşılanmaması yönünde açıklama yaptığını anımsattı. Hükümetin yapmış olduğu bu açıklamaya göre pandemi yönetimini nasıl yönettiğine karşın tüm soruları cevaplar nitelikte olduğunu belirten Tahir Gökçebel, sadece tek bir bakanın suçlu olmadığı aynı kabine ve bakanların pandemiden bu yana devam ederken sadece tek bir bakan değişikliği yapıldığına işaret etti.

“Ülkeye güven verecek politikaları yok”

Hükümetin ülkeye güven verecek politikaların ortaya konulmadığına işaret eden Tahir Gökçebel, pandemi yönetiminde verilerle bir takım bilimsel açıklamalarla halkın, öğrencilerin ve öğretmenlerin ikna edilerek tüm kesimlere hükümet tarafından güven verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Ortak alınana kararlarla toplum nezdinde güven verilmesi gerektiğini belirten Tahir Gökçebel, tüm bunlar yapılmayınca yaşanan hadiselerde halkın da önlemlerden uzaklaşarak kendi yolunu çizdiğini anlattı. Toplum tarafından güven bittiği için alınan önemlere de dikkat edilmediğini ifade eden Tahir Gökçebel, hükümet tarafından atılan tüm adımların güvensizlik oluşturduğunu, ülkenin sıfır vakaların karantinasız girişler sayesinde patlama noktasına gelerek 40’lı yaşlarda Covid-19 yüzünden ölümlerin meydana geldiğinin altını çizdi.

“Hükümetin yanlış kararları yüzünden ülke kaos içerisinde hiçbir değişiklik yok”

Ekonomi adına alınan kararların tutarsızlık yarattığını anlatan Tahir Gökçebel, okullar ve sektörlerin hiçbir zaman kapanmadan iç piyasasının kendi kendisini yönlendirebilecek şekilde organize edilebileceğinden söz etti. Hükümet tarafından aynı yanlışlıklar ile birlikte kaosu büyüterek adımlar atmaya devam ettiğine dikkat çeken Tahir Gökçebel, kaosun yaratılması ile birlikte parti içi kavgaların hala devam ettiğini anımsattı. Hükümetin politik rant elde ederek ülkeyi yönetmeye çalıştığını vurgulayan Tahir Gökçebel, ülkede yaşanılan tüm aksiliklerin toplum tarafından görüldüğüne işaret etti. Hükümet tarafından atılan adımların ekonomiden ziyade siyasi olduğunu ifade eden Tahir Gökçebel, pandemi yönetiminin toplum sağlığından çok birtakım hesaplar ile varlığını sürdürdüğünü söyledi.

“Toplum isyan ediyor”

Toplumun tüm kesiminin ayaklanmadığının altını çizen Tahir Gökçebel, toplum içerisinde ekonomik sıkıntıları çok fazla yaşayan kesimlerin toplum içerisinde ayaklanmaların içerisine dahil olmadığını söyledi. Bu gibi kesimlerin düzenin bu şekilde gitmesini isteyen kesimlerden oluştuğuna dikkat çeken Tahir Gökçebel, isyan eden kesimin ise alınan kararlar sonucunda boğazı sıkılan, nefes almakta zorlanan, işini kaybeden, sürekli gelirini kaybeden, artan hayat pahalılığı alım gücünün erimesi karşısında nelerden kısacağını düşünen insanlardan oluştuğunu vurguladı. Toplum içerisinde büyük bir kesimin ekonomik rahatsızlık yaşadığına dikkat çeken Tahir Gökçebel, toplum içerisinde ekonomik sıkıntı yaşayan kesimin isyan noktasına geldiğini ve isyan edeceğine işaret etti. Toplumun oturup sessiz kalmayacağına dikkat çeken Tahir Gökçebel, yaratılan düzensizlikler, belirsizlikler ve kaos ortamı içerisinde yasalar ile yapılmak istenen birtakım kararların toplumun en alt tabakasına bindirildiğini belirtti. Ülkede pandemi döneminde olağan üstü kararlar elde etmeye başlayan, vergi ödemeyen, pandemiyi bir örtü olarak kullanan büyük sermaye sahiplerinin yağ ve bal ile beslendiğini söyleyen Tahir Gökçebel, toplumun isyan noktasında olduğunu, toplumun patlama noktasına geldiğini ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“KIB-TEK 480 bin dolar zarara uğratıldı”
“KIB-TEK 480 bin dolar zarara uğratıldı”
Darpçı polis 50 gün hapis yatacak
Darpçı polis 50 gün hapis yatacak