“Pedofili konusunda farkındalık önemli”

“Pedofili konusunda farkındalık önemli”

Uzman Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Berrak Yörük, birçok ailenin pedofili konusunda bilinçlenmesi gerektiğini belirterek, “pedofili konusunda farkındalık kazanılması ve kazandırılması çok zor değil. Ancak bu konuda gerekli adımların atılması gerekir” dedi

Editor: Yeni Bakış Editör 2
02 Kasım 2019 - 11:10

Uzman Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Berrak Yörük, toplumun pedofili konusunda daha çok bilinçlenmesi gerektiğini ifade etti. Yörük, çocuk ölümlerinin bir bölümünü cinsel saldırı sonucu oluşan cinayetlere bağladı. Halk arasında sübyancılık olarak da bilinen pedofilinin, yetişkin kimseler tarafından ergenlik çağına henüz girmiş olan çocukların çekici bulunması anlamına geldiğini ifade eden Yörük, pedofilinin bir psikoseksüel rahatsızlık olduğunu dile getirdi

Ailelerin çocukları istismardan korumak için, cinsel eğitim vermesi gerektiğine dikkat çeken Yörük, özellikle kendini yeni ifade etmeye başlayan çocukların özel ve genel bölgelerini öğrenmesini ve özel bölgelerine kimsenin dokunmamasının öğretilmesi gerektiğini dile getirdi. Ailelerin, çocuğuna birinin sarılmasını ya da dokunmasını istemediği kişileri çocuklarına söylemesi gerektiğini belirten Yörük, aynı zamanda çocukların da ailelerine karşı her şeyi anlatabilmesi için iyi bir iletişim içinde olunmasının önemli olduğunu ifade etti

Ailelerin çocuklarını ihmal etmemeleri gerektiğini dile getiren Yörük, çocukların davranışlarında ani değişiklik hissettikleri anda göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı. Yörük, ailelerin pedofiliye aldıkları önlemin yanı sıra devletin de bu konuda eğitim seminerleri vermesi gerektiğine dikkat çekti. Ailelerin bilinçlenmesini sağlamanın yanında çocukların okullarda da bu konu hakkında bilgi sahibi edilmesi gerektiğini dile getiren Yörük, “Pedofili konusunda farkındalık kazanılması ve kazandırılması çok zor değil. Ancak bu konuda gerekli adımların atılması gerekir.” dedi

 

Süreyya ÖZDEMİR

 

Uzman Klinik Psikolog ve  Aile Danışmanı Berrak Yörük, birçok ailenin pedofili konusunda bilinçlenmesi gerektiğini dile getirdi. Özellikle bu konuda suç isleyenlere karşı sessiz kalınmasından dolayı tehlikenin daha çok büyüdüğünün altını çizen Yörük, “Ailelerin bu durumda sessiz kalması çocukların daha çok içe dönük olmalarına neden oluyor. Pedofili bir psikoseksüel rahatsızlıktır, bu nedenle bu hastalığa sahip olan kişilerin tedavi olması gereklidir. Ailelerin de bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin üstünü örtmesi değil, belirli mercilere bildirmesi gereklidir.” şeklinde konuştu. Yörük, psikoseksüel rahatsızlığı olan bireylere karşı ailelerin çocuklarına cinsel anlamda eğitim vermesi gerektiğine dikkat çekti. Cinsel eğitimin yanı sıra çocukların “Hayır” demesinin de öğretilmesi gerektiğine işaret eden Yörük, aynı zamanda çocukların  çevrelerinin ve elektronik cihazlarının takip altında tutulması gerektiğine değindi. 
Yörük, çocukların tehlikeden uzak tutulması için ailelerine karşı her şeyi anlatabilmesi gerektiğini, bu nedenle çocuk ve ebeveynler arasında iyi bir iletişim sağlanması gerektiğine dikkat çekti. 

“Çocuklarınızın çevresini muhakkak gözlemleyin”
Uzman Klinik Psikolog ve  Aile Danışmanı Berrak Yörük, toplumun pedofili konusunda daha çok bilinçlenmesi gerektiğini ifade etti. Yörük, çocuk ölümlerinin bir bölümünü cinsel saldırı sonucu oluşan cinayetlere bağladı. Halk arasında sübyancılık olarak da bilinen pedofilinin, yetişkin kimseler tarafından ergenlik çağına henüz girmiş olan çocukların çekici bulunması anlamına geldiğini ifade eden Yörük, pedofilinin bir psikoseksüel rahatsızlık olduğunu dile getirdi. Pedofilinin genellikle kadın bireylerden ziyade erkek bireylerde daha sık karşılaşıldığını belirten Yörük, bu psikoseksüel rahatsızlığın yapılan araştırmalara göre daha çok 40 ve 70 yaşlar arasındaki bireylerde rastlandığına dikkat çekti. Psikoseksüel rahatsızlığı olan bireylerin cinsel tatmin amacı ile çocuklara karşı eğilimi olan kişiler olduğunu ifade eden Yörük, pedofillerin kişiler arası güçlük yaşayan ve benlik algılarının bozuk olduğunu vurguladı. Bu tip kişilerin genellikle tedavi görmek istemediğini ve tedavi sürecinde dirençli olduklarını kaydeden Yörük, pedofili tedavilerinin oldukça güç olduğuna işaret etti. Yörük, her meslek grubunda pedofiliye eğilimli kişilerin karşımıza çıkabileceğine dikkat çekti. Psikoseksüel rahatsızlığı olan bireylerin sosyo ekonomik durumlarının her iki uç noktada da olabileceğine işaret eden Yörük, bu sebeple çocukların özellikle ailelerinden uzak ya da ayrı bulunduğu çevrelerinin ciddi anlamda iyi bir şekilde gözlemlenmesinin gerektiğini dile getirdi. 

“Ailelerin çocuklarına cinsel eğitim vermesi şart”
Ailelerin çocuklarını istismardan korumak için, cinsel eğitim vermesi gerektiğine dikkat çeken Yörük, özellikle kendini yeni ifade etmeye başlayan çocukların özel ve genel bölgelerini öğrenmesini ve özel bölgelerine kimsenin dokunmamasının öğretilmesi gerektiğini dile getirdi. Ailelerin, çocuğuna birinin sarılmasını ya da dokunmasını istemediği kişileri çocuklarına söylemesi gerektiğini belirten Yörük, aynı zamanda çocukların da ailelerine karşı her şeyi anlatabilmesi için iyi bir iletişim içinde olunmasının önemli olduğunu ifade etti. Özellikle çocukların rahatsız olduğu durumlarda “Hayır” diyebilmesini öğrenmesi gerektiğine dikkat çeken Yörük, hatta çocukların herhangi bir tehlikeye karşı da yüksek sesle bağırması gerektiğine işaret etti. Çocukların yanında aileler olmaması halinde yetişkin bireylere karşı tehlikeli bir durumun anlatılması gerektiğini vurgulayan Yörük, aynı zamanda çocukların tanımadığı kişilerden yiyecek ve içecek almamasının, ailelerinden habersiz bir yere gitmemelerinin ve kimsenin aracına binilmemesi gerektiğinin de öğretilmesi gerektiğini dile getirdi. Yörük, “Her ne şartlar altında olunursa olunsun ailelerin, her zaman çocuklarının yanında olacaklarını ve başlarına ne gelirse gelsin her zaman çocuklarının yanında kalacaklarını ifade etmesi gerekiyor. Çocukların ailelerine güven duyabilmeleri ve çekinmemeleri için de ailelerin çocuklarına karşı bunu zaman zaman tekrar etmeleri gerektiğine inanıyorum.” şeklinde konuştu. 

“Çocuklarınızın  davranışlarındaki değişiklikleri göz ardı etmeyin”
Berrak Yörük, çocukların psikoseksüel rahatsızlığı bulunan kişilere inanmaması için ciddi çaba sarfetmeleri gerektiğini dile getirerek, çocuklarının internet kullanımını da mutlaka takip etmeleri gerektiğini, elektronik cihazlarını takip altında tutmaları gerektiğini belirtti. Ailelerin çocuklarını ihmal etmemeleri gerektiğini dile getiren Yörük, çocukların davranışlarında ani değişiklikler hissettikleri anda göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı. Yörük, ailelerin pedofiliye aldıkları önlemin yanı sıra devletin de bu konuda eğitim seminerleri vermesi gerektiğine dikkat çekti. 
Ailelerin bilinçlenmesini sağlamanın yanında çocukların okullarda da bu konu hakkında bilgi sahibi edilmesi gerektiğini dile getiren Yörük, “Pedofili konusunda farkındalık kazanılması ve kazandırılması çok zor değil. Ancak bu konuda gerekli adımların atılması gerekir. Atılan adımların da çocuklarımız için ciddi anlamda değerli olacağına canı gönülden inanıyorum.” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eşeledikçe  sahtekarlık büyüyor!
Eşeledikçe sahtekarlık büyüyor!
Yakılan KKTC bayrağı  gündem oldu
Yakılan KKTC bayrağı gündem oldu