Pileliler oyuncak değil!

Pileliler oyuncak değil!

Pile Köyü’nde yaşayan özelde çalışan ve işletmecilik yapan Kıbrıslı Türklerin PCR sonuçları negatif çıkmasına rağmen hala Kuzeye geçemiyorlar. Hükümetin acil olarak bu konuyu değerlendirip Pilelilerin Kuzeye geçişinin önünü açması gerekirken, Yeni Bakış’ın elde ettiği bilgiye göre, Türk hükümetinin tutumu yetmezmiş gibi bir de İngiliz Polisi’nin (SBA) bölgede engel çıkarmaya başladığı öğrenildi

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
04 Haziran 2020 - 04:50 - Güncelleme: 04 Haziran 2020 - 12:33

Yeni BakışBakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklama gereği 1 Haziran itibarı ile Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türkler için bir çalışma başlatılacağı duyurulmuş, bu kapsamda Sağlık Bakanlığı bir çalışma başlatmıştı. Bu doğrultuda Pile Muhtarlığına kuzeyde çalışanlar müracaat etmişti, ancak bazı kişiler uygun görülmemişti. Bugün itibariyle kuzeyde çalışan Pileli vatandaşların geçişine henüz izin verilmedi. 


Test sonuçları negatif, ancak hala Kuzeye geçemiyorlar

1974 Barış Harekatı sonrası sınırlar çizildikten sonra Pile Köyü’nde yaşam süren Kıbrıslı Türkler Kuzey’e gidip gelirken sürekli olarak zorluklarla karşılaşıyorlar. Bugün ise gelinen süreçte ortaya çıkan koronavirüs krizi nedeniyle Kıbrıslı Türkler Kuzeye geçemiyor. Özelde çalışan ve işletmecilik yapan Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin test sonuçları negatif olarak açıklanmasına rağmen hala Pilelilerin geçişine izin verilmiyor. Yeni Bakış’ın elde ettiği bilgiye göre, Bakanlar Kurulu toplantısı sonucu alınan karar doğrultusunda Kuzeyde çalışan Pilelilerin geçişiyle ilgili prosedürün bugün tamamlanmasının beklendiği ve geçişlerle ilgili durumun bugün netleşeceği öğrenildi. 


Pilelilerin Kuzeye geçişinin önü açılmalı

Hükümetin acil olarak bu konuyu değerlendirip Pilelilerin Kuzeye geçişinin önünü açması gerekirken bu sürecin uzaması hükümeti daha da zora sokacaktır. 


SBA engel çıkarmaya başladı

Türk hükümetinin tutumu yetmezmiş gibi bir de İngiliz Polisi (SBA) engel çıkarmaya başladı. Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ise bu konuda sessiz. Özersay’ınPilelilerin durumu ile ilgili açıklama yapması, bu kişilerin neden hala geçişine izin verilmediği konusunda kamuoyunu bilgilendirmesi gerekiyor. Bugün Pileli vatandaşlar kaderlerine terk edilmiş bir şekilde bekliyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her yıl yenileri geliyor
Her yıl yenileri geliyor
İkinci dalgaya hazır değiliz
İkinci dalgaya hazır değiliz