“Protokolü hangi yetkiyle imzalayacaklar?”

“Protokolü hangi yetkiyle imzalayacaklar?”

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, hükümetin “iktidara gelelim imzalayacağız” dediği TC- KKTC mali protokolünün henüz imzalanmadığını, Özersay’ın cumhurbaşkanlığına adaylığını açıkladığını, Tatar’ın da açıklamaya hazırlandığını belirterek, “Türkiye buna nasıl bakacak, protokol konusunda hala muhatap sayılacaklar mı? Bekleyip göreceğiz” dedi ve ekledi:

Editor: Yeni Bakış Editör 2
11 Ocak 2020 - 08:00

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, Başbakan Ersin Tatar ile Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın dün Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin sürpriz bir görüşme olduğunu ifade ederek, Özersay’ın adaylığını açıklamasının ardından bu davetin yapıldığını söyledi

Ataoğlu, imzalanması beklenen bir protokol olduğunu ve bunun da mutlaka gündeme geldiğini belirterek, “Özersay ve Tatar hangi yetkiyle protokole imza koyacak, bu da ayrı bir olay. Özersay parti başkanlığından istifa edip aday çıktı. Tatar ise bir on gün sonra cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklayacak görünüyor. Türkiye bu olaya nasıl bakacak ve protokol konusunda hala muhatap sayılacaklar mı? Bekleyip göreceğiz” diye konuştu

Ataoğlu, cumhurbaşkanlığına yönelik adayların yavaş yavaş belli olduğunu ifade ederek, Demokrat Parti’nin, Serdar Denktaş’ın aday çıkması durumunda destekleme kararı aldığını belirtti. Denktaş’ın yurt dışında olduğunu ve dönmesini beklediklerini söyleyen Ataoğlu, Denktaş’ın aday çıkmaması durumunda ise parti üst kurullarında karar alındığı doğrultuda bir çalışma başlatacaklarını kaydetti

Ataoğlu, “Bu seçimde herkes kendi gücünü göstermeye çalışacak ama neticede ikinci tura kalacak olan iki kişi olacak. Bu gidişle ikinci tur mutlaka olacaktır. Birinci turda yarış bitecek diye bir durum görmüyorum. Sayın Akıncı’nın henüz adayım dememesi aday olmayacak anlamına gelmez. Bu seçimde önemli olan seçilecek olan adayın Kıbrıs ve Türkiye çizgisiyle ilgili duruşudur” dedi 

 

Deniz ABİDİN 

 

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, Serdar Denktaş’ın parti başkanlığından çekildiğinde, cumhurbaşkanlığına yönelik tarafız bir kamuoyu araştırması yapmak istediğini belirterek, bu yönde aldığı karara saygı duyduklarını söyledi. Ataoğlu, her partinin aday göstermeye başladığı bu dönemde Demokrat Parti olarak Serdar Denktaş’ın aday çıkması durumunda destekleme kararı aldıklarını söyledi. 
Ataoğlu, Denktaş’ın yurt dışında olduğunu ve dönmesini beklediklerini belirterek, aday çıkıp çıkmama konusundaki kararının ne olacağı yönündeki görüşünü öğrendikten sonra parti olarak karara varacaklarını kaydetti.

“Denktaş’ın adayım demesini bekliyorum”
Ataoğlu, Serdar Denktaş’ın adayım dediği an itibarıyla Demokrat Parti olarak almış oldukları kararın arkasında durarak kendisini destekleyeceklerini söyledi. 
Ataoğlu, Denktaş’ın aday değilim demesi durumunda ise parti üst kurullarında karar alındığı doğrultuda bir çalışma başlatacaklarını belirtti. 

“Ataoğlu, Özersay’ın adaylığı sürpriz olmadı”
Ataoğlu, ancak hassasiyetle üzerinde durdukları noktanın Serdar Denktaş’ın aday olması yönünde olduğunu kaydetti. Ataoğlu, sonucun önümüzdeki hafta içinde belli olacağını belirterek, Kudret Özersay’ın halkın adayıyım diyerek aday çıktığını açıkladığını, “elbette ki bütün adaylar halkın adayı olmalıdır. Özersay’ın parti başkanlığından çekilmesi bizim için bir sürpriz olmadı” diye konuştu. Fikri Ataoğlu, Serdar Denktaş’ın da bunu yaptığını ve parti başkanlığından istifa ettiğini belirterek, çok adaylı bir seçimin olacağını, sadece partilerin çıkaracağı adayların değil, onun dışında da adayların çıkacağını söyledi. 

“Herkes kendi gücünü göstermeye çalışacak”
Ataoğlu, “Herkes kendi gücünü göstermeye çalışacak ama neticede ikinci tura kalacak olan iki kişi olacak. 
Bu gidişle ikinci tur mutlaka olacaktır. Çoklu adayların çıkması durumunda ikinci tur kaçınılmazdır. Birinci turda yarış bitecek diye bir durum görmüyorum. Sayın Akıncı’nın henüz adayım dememesi aday olmayacak anlamına gelmez. Akıncı da çalışmalarını yapıyor. Şu an itibarıyla cumhurbaşkanı olmasından dolayı adaylığını açıklaması çok daha kolaydır diye düşünüyorum” dedi.

“Adayın Kıbrıs ve Türkiye çizgisi önemli”
Ataoğlu, seçilecek olan adayın Kıbrıs ve Türkiye çizgisiyle ilgili duruşunun önemli olduğunu belirterek, bunu en iyi temsil edenin Serdar Denktaş olduğunu ve onun aday çıkmasını istediğini kaydetti.

“Türkiye ziyareti süpriz bir gelişme”
Ataoğlu, Başbakan Ersin Tatar ile Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın  dün Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin sürpriz bir görüşme olduğunu ifade ederek, Özersay’ın adaylığını açıklamasının ardından yaşanan bu davetin düşündürücü olduğunu söyledi. Ataoğlu, imzalanması beklenen bir protokol olduğunu ve bunun da mutlaka gündeme geldiğini belirterek, “Özersay hangi yetkiyle protokole imzasını koyacak, bu da ayrı bir olay” dedi. Ataoğlu, “Sayın Tatar da hangi şekilde imzasını koyacak ve önümüzdeki süreçte adaylığını açıklayacak bu konu da önemlidir. 
Bunları hep birlikte önümüzdeki süreçte göreceğiz” diye konuştu. Ataoğlu, cumhurbaşkanlığı seçiminin önemli olduğunu, toplu olarak adaylar çıkmış olsa bile uzun yıllardır içinde yaşamış olduğumuz sıkıntıları bir daha yaşamamak ve çekmemek üzere bizleri savunabilecek olan aday hangisi ise bütün vatandaşların aynı duyarlılıkla kararını vermesi gerektiğini söyledi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temiz siyaset bu mu HP?
Temiz siyaset bu mu HP?
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak