“Rant galip geldi”

“Rant galip geldi”

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Başbakan Tatar’ın İmar Planı Yasası’nın yürürlüğe girmeyeceğini açıklamasına tepki göstererek, “bu durum ne kadar acıklı bir durumda olduğumuzu gösteriyor. Bir plan üzerinde anlaşabilecek bir noktaya dahi gelinemiyor. Mesele rant kavgası, başka bir şey değil” diye konuştu

Editor: Yeni Bakış Editör 2
13 Ocak 2020 - 08:00

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, rant üzerinden gelişme sağlanarak büyümenin politika haline getirildiğini belirterek, ülkenin bugünün çıkarları için yok edilmekte olduğuna vurgu yaptı. Tulga, Gazimağusa, İskele, Yeni Boğaziçi İmar Planı Yasası’nın çalışılmasına geçmiş hükümet döneminden başlandığını, ancak şimdi uzlaşı sağlanamadı denilmekte olunduğunu belirterek, “Hepsi mazaret. Mesele rant meselesidir” diye konuştu 

“Düşünün ki 30 bin konut sayısı 100 bin konuta çıkıyor. Bu ölçekte bütün araziler inşaat yapılaşmasına açılıyor” diyen Tulga, “buna rağmen daha çok yapılaşma diye bütün ülkeyi inşaata boğmak için altyapısız bir şekilde siyaset yürütülmek isteniyor. Mesele ülkeyi daha çok tüketme meselesidir. Bunun başka bir açıklaması yoktur” dedi

Tulga, 2010 yılından bu yana tek sosyal güvenlik sistemiyle kayıt altına giren insan sayısının 66 bin olduğunu belirterek, 46 bininin şu anda dışarıdan gelen iş gücü olduğunu söyledi. Tulga, 10 yılda 20 bin kişinin istihdam edildiğini belirterek, oysa ki iş gücüne katılım sayısının bu sürede 45 bin olduğunu kaydetti. Tulga, bu hesaba göre yüzde 50’nin üzerinde işsizin olduğunun ortaya çıktığını belirterek, “Böyle bir durumda siyaset yapılamaz. Kavga ya rant ya da seçim kavgasıdır” diye konuştu 

Tulga, yapılan zamlara da tepki göstererek, yıllardır bu yöntemin uygulandığını ve ekonomide büyümenin sağlanamadığını belirterek, yapılan zamların piyasa daralmasına neden olacağını, ekonominin daha da küçüleceğini, iflasların çoğalmasına yol açacağını söyledi

 

Deniz ABİDİN 

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, gündemdeki gelişmeleri Yeni Bakış’a değerlendirdi. Tulga, zamlara olan tepkiyi doğal karşılamakla birlikte bu tepkinin artacağını düşündüğünü belirterek, her geçen gün toplumun daha da olumsuz etkilenmekte olduğunu kaydetti. Tulga, alım gücünün gittikçe daha da düşeceğini belirterek, hükümetin yüzde 14 vergi ile bütçe açığını kapatma gayreti içinde olduğunu söyledi. Tulga, yıllardır bu yöntemin uygulandığını ve ekonomide büyümenin sağlanamadığını belirterek, çarenin hep zam yapmakta arandığını söyledi. Tulga, bu metodun da artık tükenmekte olduğunu belirterek, Ortadoğu’daki gelişmeler ve döviz artışının da zam olarak geri döndüğünü kaydetti. Tulga, yapılan zamların piyasa daralmasına neden olacağını belirterek, ekonominin daha da küçüleceğini, iflasların çoğalmasına yol açacağını söyledi. 

“Geliri artıracak sosyoekonomik bir politika şart”
Tulga, düzenin yıllardır bu şekilde gittiğini belirterek, 2007 yılında inşaatlarda bir patlamanın yaşandığını ve milli gelirde bir artışın sağlandığını hatırlattı. 
Tulga, kamu ve maaş ödemelerinin toplam bütçenin yüzde 70’ine kadar gerilediğini kaydetti. Tulga, ekonominin büyütülmediği zaman, dışarıdan bir gelir artışı sağlanamadığı zaman ve üretim tetiklenemediği zaman zamların kaçınılmaz olacağını söyleyerek, ülkenin de bu doğrultuda daha çok zora girmesine neden olacağını belirtti. Tulga, önemli olanın ekonomiyi büyültecek ve insanların gelirini artıracak sosyoekonomik bir politikanın yaratılması olduğunu söyledi. 

“Bir plan üzerinde anlaşabilecek bir noktaya dahi gelinemiyor”
Hürrem Tulga, Başbakan Tatar’ın Gazimağusa, İskele, Yeni Boğaziçi İmar Planı Yasası’nın yürürlüğe girmeyeceğini açıkladığını belirterek, “bu durum ne kadar acıklı bir durumda olduğumuzu gösteriyor. Geçmiş hükümet döneminden başlayan ve herkesin katılımına imkan verilen bir çalışmada uzlaşı sağlanamadı deniliyor. Bir plan üzerinde anlaşbilecek bir noktaya dahi gelinemiyor” diye konuştu. Tulga, rant üzerinden gelişme sağlanarak büyümenin politika haline getirildiğini belirterek, ülkenin bugünün çıkarları için yok edilmekte olduğuna vurgu yaptı. Tulga, “Mesele rant meselesidir” diyerek, bu konuda direnen güçlerin olduğunu, ancak uzlaşının sağlanamadığını söyledi. “Düşünün ki 30 bin konut sayısı 100 bin konuta çıkıyor. Bu ölçekte bütün araziler inşaat yapılaşmasına açılıyor” diyen Tulga, “buna rağmen daha çok yapılaşma diye bütün ülkeyi inşaata boğmak için altyapısız bir şekilde siyaset yürütülüyor. Mesele ülkeyi daha çok tüketme meselesidir. Bunun başka bir açıklaması yoktur” dedi.

“Daha çok rant uğruna”
Hürrem Tulga, “Doğa katlediliyor, daha çok çevre katliamı yapılıyor. 3 yıldır bu konu tartışılıyor, hepsi mazarettir. Bu konuda rafa kaldırılmış oldu. Teknik kişilerin ve çevrelerin de kabul edebileceği kötünün iyisi bir plan ortaya çıktı, buna rağmen bu bile kabul görmüyor, daha çok rant uğruna. Ülkenin geleceği, çevre, sürdürülebilir bir ekonomi öncelikleri değil” diye konuştu. 

“Ülkede yüzde 50’nin üzerinde işsiz var”
Tulga, 2010 yılından bu yana tek sosyal güvenlik sisteminin yaşanmakta olduğunu belirterek, o günden bugüne kayıt altına giren insan sayısının 66 bin olduğunu belirterek, kamu ve özel sektör çalışanları ile işverenlerin bu güvenlik fonuna kayıtlı olduğunu söyledi. Tulga, 66 bin kişinin 46 bininin şu anda dışarıdan gelen iş gücü olduğunu ifade ederek, 10 yılda 20 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. Tulga, oysa ki iş gücüne katılım sayısının bu sürede 45 bin olduğunu ifade ederek, bu hesaba göre yüzde 50’nin üzerinde bir işsizin olduğunun ortaya çıktığını kaydetti. “Hala ülkede işsizlik yoktur deniliyor, söz konusu işi beğenmemedir” diyen Tulga, bu kadar acıklı bir durumdayken bu konu üzerinden siyaset yapabilmenin imkansız olduğunu belirtti. Tulga “Mesele ya rant ya da seçim kavgasıdır” dedi. 

“Mesele Türkiye’den gelecek olan kaynak değildir”
Hürrem Tulga, ülkenin durumuna bakıldığında ortada bir hükümet vardır demenin çok zor olduğunu belirterek, toplum açısından olan hükümetin bir anlamının olmadığını söyledi. Tulga, zaman zaman ülkeye Türkiye tarafından ciddi kaynakların aktarıldığını, ancak hala giderlerin çoğaldığını, bütçenin düştüğünü söyledi. Tulga, büyümenin gerilediğini ifade ederek, durmadan aşağıya doğru bir seyirin izlenmekte olduğunu kaydetti. Hürrem Tulga, bu nedenle meselenin Türkiye’den gelecek olan kaynak meselesi olmadığını belirterek, meselenin bu ülkede ne yapmaya çalıştığımız olduğunu söyledi. 

“Toplumun sorunlarını dert etmekten çıkmış bir hükümet var”
Tulga, şöyle devam etti, “Minnet etme noktasında ve kamuoyunu etkileme noktasında arayışlar sürüyor. Bu ülkeye hiçbir şey kazandırmaz. Sürdürülen temaslar da çatı aday konusu da gerçekten detayda kalıyor. Ortada şu anda toplumun sorunlarını dert etmekten çıkmış bir hükümet var. İmar planının durumu, zamlar ortadayken, bir de üstüne cumhurbaşkanlığına adaylığınızı ilan ederseniz daha fazla hükümetsizlik ortaya çıkmaz mı? İşte esas olan konu budur.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temiz siyaset bu mu HP?
Temiz siyaset bu mu HP?
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak