Rezilliğin daniskası

Rezilliğin daniskası

Editor: Süperadmin
10 Mayıs 2022 - 08:55
Reklam

Cumhurbaşkanı Tatar’ın kurultayda yüzde 60 oy alan ve parti başkanı görevini sürdüren Faiz Sucuoğlu’na değil de UBP’li bir vekile hükümeti kurma görevini vereceğini açıklamasının ardından bu kişiyi belirlemek üzere Ulusal Birlik Partisi Meclis Grubu dün toplandı. Ancak karar çıkmadı. Toplantı sonrası açıklama yapan Sucuoğlu, Çarşamba günü UBP Parti Meclisi’nin toplanacağını, konunun netleştirileceğini söyledi. Sucuoğlu, toplantıda  iki üç ismin geçtiğini de ekledi. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Çarşamba gününü beklemeden dün  akşam üzeri Faiz Sucuoğlu’nu Cumhurbaşkanlığı’nda kabul ederek görüştü ve ardından hükümeti kurma görevini Ünal Üstel’e verdiğini açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümeti kurma görevini UBP Milletvekili Ünal Üstel’e verdi.

Görevlendirme, Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu aracılığıyla duyuruldu.

Anayasa’nın kendisine verdiği yetkiye dayanarak yeni hükümetin oluşumuyla ilgili olarak Meclis’te temsil edilen siyasi partilerle geçtiğimiz hafta istişarelerde bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın,  dün  akşamüzeri saat 17.30’da UBP Genel Başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu’nu Cumhurbaşkanlığı’nda kabul ederek görüştüğü kaydedildi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Tatar, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Sn. Sucuoğlu ile istişarelerde bulunduktan sonra,  Anayasa’nın 106. maddesinin 2’nci fıkrasına dayanarak UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel’i yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.” denildi.

Anayasa’nın 106 maddesinin 2’nci fıkrasının “Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini, güvenoyu alabilecek bir grup başkanına veya milletvekiline verebilir.” ifadelerini içerdiği de hatırlatıldı.

Anayasa uyarınca Üstel’in kabinesini 15 gün içinde Cumhurbaşkanı’na sunması veya görevi iade etmesi gerekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akaryakıta zam geliyor
Akaryakıta zam geliyor
Polisin tutuklu kadınla hücrede ilişkiye girdi iddiası
Polisin tutuklu kadınla hücrede ilişkiye girdi iddiası