RÖMORK ARIZA YAPTI, KURTARMA ÇALIŞMALARINA ARA VERİLDİ

RÖMORK ARIZA YAPTI, KURTARMA ÇALIŞMALARINA ARA VERİLDİ

Editor: YeniBakış Editör
22 Haziran 2021 - 09:11
Reklam

Gamze PİR BAYKUR

 Mağusa Limanı açıklarında demirli bulunduğu sırada yaşanan kötü hava koşullarından dolayı sürüklenerek 17 Ocak 2020 tarihinde Gülseren Bölgesinde karaya oturan Tanzanya bayraklı M/T RAWAN isimli tanker için başlatılan kurtarma çalışmalarına ara verildi. 17 Haziran 2021 tarihinde başlatılan yerinde kurtarma çalışmaları, ilk gün tankeri çekecek olan halatların kopmasından dolayı sonuçsuz kalmıştı. Kopan halatların yenilenmesinin ardından devam eden yerinde kurtarma çalışmaları bu kez de tankeri kurtarma çalışmalarına katılan römorklardan birinin arızalanmasından dolayı yarım kaldı.

 

Birkaç gün içerisinde kurtarma çalışmaları yeniden başlayacak

Elde edilen bilgilere göre, M/T RAWAN isimli tankeri yerinden kurtarma çalışmalarına katılan Kıyı Emniyete ait römorklardan biri kurtarma çalışmaları sırasında halatı ters sardı ve römorkun balataları yandı. Römorkun balatalarının yanması üzerine yerinde kurtarma çalışmalarına ara verilirken, Türkiye’den yedek parça siparişi verildiği ve parçaların bir iki gün içerisinde geleceği öğrenildi. Tankerin tekrardan su almaya başladığı ancak batma tehlikesinin olmadığı da öğrenildi. Beklenen yedek parçaların Türkiye’den gelmesiyle ve tankerdeki suyun tahliye edilmesiyle birlikte yerinden kurtarma çalışmalarına birkaç gün içerisinde yeniden başlanmasının planlandığı öğrenildi.

 

Tanker toplam 41 metre yüzdürüldü

Elde edilen bilgilere göre, daha önce tersane tarafından 25 metre yüzdürülen M/T RAWAN isimli tanker, yerinden kurtarma çalışmalarının ilk günü 10 metre, ikinci günü ise 6 metre yüzdürülebildi. Geminin tamamen kurtarılıp tersaneye çekilebilmesi için geminin 19 metre daha yüzdürülmesi gerektiği ifade ediliyor. Tankerin yerinden kurtarılması halinde Mağusa Limanı Tersanesine çekilip burada parçalanması ve parça halinde Türkiye’ye gönderilmesi hedefleniyor. Ancak geminin kurtarılamaması halinde ise son çare olarak çevre kirliliğinin de önüne geçilmesi adına gerekli tüm tedbirlerin alınarak yerinde parçalanabileceği de öğrenildi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından duyuru!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından duyuru!