Dr. Ergün Ökçün’ün koronavirüs ile ilgili tavsiyesi

Dr. Ergün Ökçün'ün koronavirüs ile ilgili tavsiyesi

Dr. Erol Baysar, “Kapımızı çalan koronavirüsü afeti hepimizi bir günde yok edebilecek kudrete sahiptir. Üstelik gözle görülmeyen hatta mikroskop altında bile görülmeyen, ancak laboratuvar ortamında benliğini tespit edebileceğimiz bir atom bombası çapında bir mikro organizma…”

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
23 Mart 2020 - 05:10

Dr. Erol Baysar, “Kapımızı çalan koronavirüsü afeti hepimizi bir günde yok edebilecek kudrete sahiptir. Üstelik gözle görülmeyen hatta mikroskop altında bile görülmeyen ancak laboratuvar ortamında benliğini tespit edebileceğimiz bir atom bombası çapında bir mikroorganizma. Biyolojik öldürücü gücünü bize kanıtlayan bu virüs hakkında bilmediğimiz çok şey vardır şu anda. Yapabileceğimiz iki önemli şeyden biri virüsü laboratuvarda tespit edip imha etmek diğeri de halkımızın sağlığını garantiye almak. Hasta ve taşıyıcıları izole etmek ilk adım olarak kararların çoğu tamam ama yetersız. Önemli eksiklikler var bazı ciddi noktalara değinilmemiş bile. Zira birçok vatandaş şu anda çoook tedirgin.” diyerek, Dr. Ergün Ökçün'ün koronavirüs ile ilgili tavsiyesini paylaştı. 

1- Panik yaratmadan doğru ve bilimsel tedbirler alınmadığı takdirde bugün 5 olan vaka sayısı nisan ortasında (sadece bir ay içinde) geometrik bir şekilde büyüyerek 1000'leri geçecektir. kktc bunun üstesinden gelebilecek bir sağlık teşkilatına sahip değildir.

2- Kara, hava ve deniz kapıları bugünden itibaren (yarın çok geç olabilir) en az bir ay kapatılmalı. (amerika avrupa birliğine dün bu kuralı uyguladı). İspanya, malta, slovenya, ülkelerine dışarıdan kimseyi sokmuyor. fransa, almanya ve belçika'da olağanüstü giriş çıkış önlemleri alınmış durumda.

3- KKTC'de acil durumlar haricinde dışarıya çıkma yasağı konulmalı şehirler arası otobüs, dolmuş ve taksi ile insan nakli durdurulmalı (koskoca İtalya kilitlenmiş durumda lockdown'da - bırakın şehirler arası, kocaman memlekete giriş çıkış yasak). üstelik hiçbir ülke İtalyanlara giriş izni vermiyor.

4- KKTC'ye yurt dışından gelenlerın istisnasız izolasyonu - asgari 14 gün evde karantinada kalmaları.

5- KKTC'de bir karantina merkezi kurulmalı. Artan hasta sayısını karşılayacak hastane yoğun bakım servisi ve altyapısı olmayacağından birçok hasta tedavisiz kaderlerine terk edilecektir. bundan doğacak duygusal tsunaminin boyutlarının anarşiye kadar gidebileceğini göz ardı etmemek gerekir. çocuğunu, eşini, anasını, babasını gözü önünde kaybetme tehlikesi geçiren insanların ruh hallerini tahmin edebilmek kolay olmasa gerek. sonuçta aile fertlerinin çaresizliği sonucunda akla gelmeyen rasyonal dışı hareketlerde bulunmaları kaçınılmaz olabilir. 

6- Cengiz Topel Hastanesinin izolasyon ve karantina hastanesi olarak yoğun bakım merkezi ilan edilmesi (out of sight out of danger). yeterli sayıda ambulans ve sağlık personelinin cengiz Topel Hastanesi’ne hasta sevkinin aksatmadan yapılması, gerekirse özelden eleman alınması.

7- Yoğun bakım kapasitesinin duruma göre 10 kat 20 kat 100 kat artırılma potansiyeli (contingency plan). Tıbbi ekipman ve personelin devlet kapasitesi aşıldığında hemen özel sektörden takviyesi.

8- Tüm hastanelerimizde koronavirüsün tanımını yapacak alet, cihaz ve kitlerin tedarik edilmesi ve teknik elemanların acilen yetiştirilmesi. uzman doktorların neticeleri yorumlayıp sağlık bakanlığını anında uyarması. uzmanların sağlık politikalarının tadilatında rol oynamaları ve yasalarda tadilat yapabilmek için bilimsel verileri mv'leriyle birebir fikir teatisinde bulunmaları.

9- Laboratuvarlarda Rt Pcr yöntemlerinin hemen acilen kurulup toplu taramayı andıracak şekilde taşıyıcı, şüpheli ve semptomlu herkese sunulması. burada olası eksiklik veya darlık sürecinde tc Sağlık Bakanlığından kitler temin edilmeli. pahalı olmasına rağmen bu kitler insan sağlığı için kullanılacağından fiyat konusunda pek fazla bahane öne sürülmemeli. bir insan hayatını kurtarmanın bedeli para ile ölçülemez.

10- Tüm hastane personelini koruyacak malzemelerin yeterli temin edilmesi çünkü enfeksiyona en yakın ve yatkın insanlar hastane personelidir.

11- Kamu ve özel sektörün en az 14 gün kapatılması. duruma göre bu sürecin uzatılması. fabrikalar, camiler, eğlence merkezleri, oteller, anaokullar, ilkokullar, liseler, universiteler ve tüm özel eğitim merkezleri ilk etapta bir ay kapatılmalı.

12- Süpermarketler asgari personel ve nöbetleşme sistemiyle çalıştırılmalı.

13. Sağlık bakanlığının halkı tv ve sosyal medyadan sıklıkla bilgilendirmesi. bu bilgiler dünyada olan bitenleri, ülkelerin durumları aldıkları önlemler, hasta sayısındaki son durumlar, hijyen artırıcı önlemler, şehir, kasaba ve köylerdeki son durumları içermelidir.

14. Sıvıl toplum örgütleri tarafından halk eğitimi, farkındalık, okullarda müfredatın şekillenmesi, diğer ülkelerle fikir teatisi ve işbirliği, kamuoyunu sürekli azmettirecek girişimler, poster yarışmaları, afişler, broşürler, universitelerde ar-ge projeleri alanlarında proaktif girişimler oluşturmalı.

KKTC'de yaşarken bunları görmezlikten gelemeyiz, dünya seyirini kale almamız şarttır. Diğer ülkelerden ders alırsak çizeceğimiz yol daha net ve etkili olur. Uzmanları dinleyip 14 gün evimize kapanmamız gerekir. Dünyayı görmeliyiz, dinlemeliyiz. OHAL demek insan seyahatini ve haklarını anti demokratik şekilde kısıtlamak anlamına gelmez. Bu meyalde OHAL askeri niteliği sıfır olan bir durumdur. OHAL'de tüm yetki Sağlık Bakanının elinde olacaktır. Eğer OHAL ilân edilmezse bizler de İtalya gibi olabiliriz hem de ada ülkesi olmanın verdiği özelliklerle bir yere kaçamayacağımızdan bu adacık üzerinde birbirimizle virüs takası yaparak kısa bir zamanda tüm halka bulaştığını görmek korku filmlerine hikâye olabilecek kadar gerçektir.

Son olarak KTTB Tabipler Birliğini dinlememizi öneriyorum. Sosyal medyadan yaptıkları çağrı ve bilgilendirmeleri çok yerinde ve faydalı görüyorum. Hükümetimizin de yukarıda bahsedilen konulara özen ve sağduyu ile bakmasını tavsiye eder, ülke sağlığının verimli bir ekonominin sonucu gerçekleşebileceğinin altını çizmek istiyorum. Sağlam bir ülke ancak sağlıklı insanlarla ayakta durabilir. Mutlu, huzurlu ve sağlıklı hayat diliyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Baybars’tan kesinti açıklaması
Baybars’tan kesinti açıklaması