“Sağlık Üst Kurulu’na müdahale ediliyor”

“Sağlık Üst Kurulu’na müdahale ediliyor”

Editor: Süperadmin
26 Ocak 2021 - 08:51
Reklam

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Salahi Şahiner, Ulusal Birlik Partisinin , ikili  koalisyondan sonra gelen üçlü koalisyon hükümeti ile birlikte pandemiyi denetim altına alma adına herhangi bir yönetim becerisi sergilemediğini belirtti. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin yasa ile kurulduğunu ifade eden Şahiner, siyasi olarak yapılan müdahaleler sonucunda Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin almış olduğu kararların revize edilerek alınan kararların geri çektirildiğini belirtti. Sağlık Bakanlığı’na ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’ne hükümet tarafından ayar verildiğini belirten Şahiner, ülkedeki vatandaşın sağlığı adına alınan kararların engellenmiş olmasını doğru bir tavır olmadığını kaydetti

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Salahi Şahiner, ülkede salgını önlemek adına hükümet tarafından belli başlı program ve denetim olmamasından kaynaklı çocuğunu okula gönderen veya göndermeyen tüm velilerin endişelerinde oldukça halkı olduğunu belirtti.

Artan vakalar göz önünde bulundurularak okulların açılmaması gerektiğinden bahseden Şahiner, “Benim çocuğum olmuş olsaydı, kesinlikle okula göndermezdim” dedi.

Yıl içerisinde okullarda vakaların artması ile birlikte okulların kapatıldığını anımsatan Şahiner, son zamanlarda ülkede vakaların artması nedeni ile okulların kapalı kalması gerekirken açılmasını doğru bulmadığını kaydetti. “Hükümet tarafından doğru adımlar atılmıyor” diyen Şahiner, hükümetin aynı adımları atarak yerinde saydığını ifade etti.

Hükümetin kendisine çeki düzen vermesinin vaktinin gelip geçtiğini belirten Şahiner, hükümetin elzem kararlar alarak toplum sağlığına öncelik vermesi gerektiğini söyledi. Bu yılın eğitim, öğretim yılı olabileceğini düşünmediğini söyleyen Şahiner,  “Yüz yüze eğitimde bir öğrenciye bilgi aktarımı zor bir hal alırken seyreltilmiş eğitim veya uzaktan eğitim ile birlikte zaman kaybıdır” dedi.

 

Esengül AYKAÇ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Salahi Şahiner, ülkede salgını önlemek adına hükümet tarafından belli başlı program ve denetim olmamasından kaynaklı velilerin endişelerinde oldukça halkı olduğunu belirtti. Salahi Şahiner, Ulusal Birlik Partisinin , ikili  koalisyondan sonra gelen üçlü koalisyon hükümeti ile birlikte pandemiyi denetim altına alma adına herhangi bir yönetim becerisi sergilemediğini belirtti. Hükümetin pandemiden bu yana atması gerekn adımların tersine hareket ettiklerini ifade eden Şahiner, son günlerde vaka sayılarının artması  ile birlikte toplum sağlığının büyük risk altında olduğunu kaydetti.

“Kararları geri çektirdiler”

Bulaşıcı Hatalıklar yasası ile kurulan Sağlık Üst Komitesinin varlığından söz eden Şahiner, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin toplum sağlığı adına karar verdiğini söyledi. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin yasa ile kurulduğunu ifade eden Şahiner, siyasi olarak yapılan müdahaleler sonucunda Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin almış olduğu kararların revize edilerek alınan kararların geri çektirildiğini belirtti.

“Ben de olsam okula göndermezdim”

Sağlık Bakanlığı’na ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’ne hükümet tarafından ayar verildiğini belirten Şahiner, ülkedeki vatandaşın sağlığı adına alınan kararların engellenmiş olmasını doğru bir tavır olmadığını kaydetti. Artan vakalar göz önünde bulundurularak okulların açılmaması gerektiğinden bahseden Şahiner, “Benim çocuğum olmuş olsaydı, kesinlikle okula göndermezdim” dedi.

“Doğru adımlar atılmıyor”

Yıl içerisinde okullarda vakaların artması ile birlikte okulların kapatıldığını anımsatan Şahiner, son zamanlarda ülkede vakaların artması nedeni ile okulların kapalı kalması gerekirken açılmasını doğru bulmadığını kaydetti. “Hükümet tarafından doğru adımlar atılmıyor” diyen Şahiner, hükümetin aynı adımları atarak yerinde saydığını ifade etti. Hükümetin amacının ekonomiyi kurtarma ya da turizmi kurtarma olmadığını söyleyen Şahiner, en azından toplum sağlığının kontrol altına alınması gerektiğini savudu. Şahiner, aksi takdirde dünyada vaka sayının bitmediğini, ülke olarak tehlikeli alanın içerisine girmek üzere olduğumuzu belirtti.

“Bu yıl yaşanılan kayıpları önümüzdeki yıl telafi edebiliriz”

Hükümetin kendisine çeki düzen vermesinin vaktinin gelip geçtiğini belirten Şahiner, hükümetin elzem kararlar alarak toplum sağlığına öncelik vermesi gerektiğini söyledi. Bu yılın eğitim, öğretim yılı olabileceğini düşünmediğini söyleyen Şahiner,  “Yüz yüze eğitimde bir öğrenciye bilgi aktarımı zor bir hal alırken seyreltilmiş eğitim veya uzaktan eğitim ile birlikte zaman kaybıdır. Dolayısı ile sağlığın ön planda tutulup gerekirse eğitime bir yıl ara verilmesinin gündeme alınmasını ve bunun planlanmasını önerebilirim. Çocuklar mezun olacağı tarihte mezun olsun fakat bir plan çerçevesinde bu yılki kayıpları önümüzdeki yıllara yayılsın” diyerek önerilerinde bulundu ve  ailelerin de sağlığının riske atılmasının akıl işi olmadığını belirtti.

“Hatalar zinciri”

Hatalar zinciri ile yoluna devam eden bir hükümetin varlığından söz eden Şahiner, hükümetin ilerleyen günlerde tekrardan hatalar zincirini telafi etmek yerine zincirin halkasını yeni bir hatayı da ekleyerek devam edeceğinin altını çizdi. Şahiner, şu anda ülkenin gündeminde olan gerek sağlık konusunun gerekse ekonomi alanındaki enkazı ilerleyen günlerde arar durumda olunacağına işaret etti. Ülke olarak online eğitimde alt yapının yetersiz kaldığından bahseden Şahiner, online eğitime geçilen günden bu yana fırsat eşitsizliğinin doğduğunu kaydetti.

“Saldım çayıra, Mevlam kayıra”

Fırsat eşitliğini sağlaması gerekenin devletin olması gerektiğinden söz eden Şahiner, online eğitim ile birlikte devletin fırsat eşitliğini iyiden baltaladığını anımsattı. Yaz aylarında online eğitimin şartlarının düşünülmesi gerektiğine dikkat çeken Şahiner, her çocuğa bir tablet, her çocuğun evine internet ya da ortak kullanım alanlarına internetin maliyetlerinin de düşünülerek hayata geçirilmesi gerektiğine işaret etti. Hükümetin ‘Saldım çayıra, Mevlam kayıra’ mantığına göre eğitimin planlanmaya çalışıldığından söz eden Şahiner, gelinen noktada tüm bu yaşanılanların düzene girmesi için çok geç kalındığını, şu anda toplum sağlığına öncelik verilmesi gerektiğini kaydetti.

“Birkaç hafta içerisinde öğrencilerin adaya gelmesi mümkün görünmüyor”

“Bugün itibari ile virüsten kurtulmuş bir ülke olarak duyulduğumuz takdirde yüz yüze eğitimin başlamasında hiçbir engel olmadığından ötürü yüz yüze eğitime başlanılabilirdi” diyen Şahiner, salgının tamamen bitmesi durumunda öğrenci sayılarında artışın da mümkün olabileceğini söyledi. Yerel bulaşın günden güne arttığına dikkat çeken Şahiner, yurtdışından öğrencilerin adaya gelebilmesi için karantina sisteminin devam etmesi gerektiğini kaydetti. Öğrencilerin adaya karantina sistemine göre getirtilmesi ile birlikte ülke gelişler açısından pek bir albenisinin olmadığına işaret eden Şahiner, “ülke genelinde bugüne kadar sağlık alt yapısının güçlendirilmesi gerekirdi” dedi.  Yurtdışında olan öğrencilerin  velilerinin ülkeye çocuklarını sağlık alt yapısının yetersiz olmasından kaynaklı göndermediğini ifade eden Şahiner, ülkedeki enkazın toparlanabilmesi için ilk hedeflerinin ortaya attıkları enkazın temizlenerek yeni bir yapının oluşmasının ile mümkün olabileceğini belirtti. Öğrencilerin ülkeye gelmemesi ile birlikte ülke ekonomisini oldukça büyük bir zarara uğradığından söz eden Şahiner, pandemi nedeni ile birlikte ekonominin çöktüğünü kaydetti. Hükümetin, birkaç hafta içerisinde pandemiyi kontrol altına alarak çözümler üretebileceğine inanmadığını söyleyen Şahiner, hükümetin ülkeye birkaç hafta içerisinde on binlerce öğrencinin gelmesinin mümkün görünmediğine dikkat çekti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emine Pilli de görevden alındı
Emine Pilli de görevden alındı
Haspolat'ta 27 vakanın tümü öğrenci yurdunda tespit edildi
Haspolat'ta 27 vakanın tümü öğrenci yurdunda tespit edildi