Sahte sitelere erişim engellenemiyor!

Sahte sitelere erişim engellenemiyor!

Bilişim Suçları Yasası kapsamında Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Merkezine yapılan şikayetler değerlendirilip sahte sitelerin erişiminin engellenmesi yönünde karar alınsa da sitelere erişim engellenemiyor. Turkcell, Telsim, Telefon Dairesi ve Türk Telekom aracılığıyla erişim engellenebiliyor, ancak söz konusu yasada erişimi internet şirketlerinin engellemesi öngörülüyor

Editor: Süperadmin
28 Temmuz 2020 - 12:12 - Güncelleme: 29 Temmuz 2020 - 00:05

Ülkede 100’ün üzerinde bulunanİnternet şirketlerinin böyle bir erişim engeli uygulaması mümkün değildir.Böyle bir işlemde internet firması engeli koysa bile diğeri erişim engelini koyacak durumda değildir. Bundan dolayı erişim engeli olan site bir yerde açılmıyorsa komşusunun kullandığı farklı bir internet şirketinden site açılabiliyor

Yeni Bakış

Meclis’ten geçen ve Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Bilişim Suçları Yasası kapsamında Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Merkezine yapılan şikayetler değerlendirilip sahte sitelerin erişiminin engellenmesi yönünde karar alınsa da sitelere erişim engellenemiyor. Cumhurbaşkanı Akıncı da geçtiğimiz gün kendisi için bir başvuruda bulundu, ancak erişim engeli kararı çıkmasına rağmen erişim engellenemedi. Erişim engeli için başvuruda bulunan başka kişiler hakkında da erişim engeli kararı alındığı, ancak erişimin engellenemediği öğrenildi.

 

Erişim engeli Telefon Dairesi ve Türk Telekom tarafından yapılmalı

Bilişim Suçları Yasası hazırlanırken bu konuda bilinçsizce hareket edildiği görülürken, sadece Telefon Dairesi’nin ve Türk Telekom aracılığıyla erişimin engellenebileceği biliniyor. Yasanın acil olarak düzeltilmesi gerekirken, erişim engelinin Telefon Dairesi ve Türk Telekom tarafından yapılması gerekiyor, aksi taktirde alınan tüm karalar havada kalacak ve hiçbir sahte site kapanmayacak. Sürekli olarak da yeni sahte haber siteleri açılma tehlikesi devam edecekve önlem alınamayacak.

 

Elagöz komite toplantısında bu konuları dikkate almadı

Erişimin kapatılması kolaylıkla yapılabilen bir işlem olmasına rağmen Telefon Dairesi Müdürü Eniz Elagöz, Bilişim Suçları Yasası görüşülürken komite toplantısınakatılmış olmasına rağmen bu konuları dikkate almayarak ülkeyi bilişim konusunda saçma bir duruma düşürdü. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kriz var hükümet yok!
Kriz var hükümet yok!
Narkotikten “Balyoz” operasyonu
Narkotikten “Balyoz” operasyonu