Çatışma ülkeye zarar veriyor!

Çatışma ülkeye zarar veriyor!

Editor: Yeni Bakış Editör 3
19 Ağustos 2019 - 14:02


Son günlerde devletin zirvesinde yaşanan kavganın nedenlerini Yeni Bakış’a değerlendiren DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, çok önceden ülkenin çeşitli sebepler nedeniyle kamplara bölündüğünü, siyasete vatandaşın küstürüldüğünü belirtirken, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ise bir ülkenin en hassas konularından  birinin milli meseleler olduğunu ifade ederek, özellikle müzakereler konusunda hükümetle Cumhurbaşkanının  birlikte hareket etmemesinin ciddi sıkıntılar doğurabileceğini kaydetti.


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş:“Kamplara bölündük”

Demokrat Parti(DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, bazı kişilerin kamplaşma ihtiyacı hissettiğini ifade ederek, aslında bir araya gelme ve birlikte mücadele etmeye ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı. Denktaş, hoşgörünün yitirildiğini, sevgisizliğin hakim olduğu bir noktaya gelindiğine dikkat çekerek, tüm bunların değişmesi için birikte hareket edilmesi gerektiğini, ancak henüz öyle bir ortamın olmadığını söyledi. Denktaş, bir süre sonra daha farklı bir ortam içine girebileceğimizi umut ettiğini belirterek, şöyle devam etti, “Cumhurbaşkanlığı seçimi gündemde, ancak ondan öncesine bakıldığında çeşitli sebepler nedeniyle kamplara çok öncesinden ayrıldık. Sendikalar kendi arasında, iş veren kendi arasında, siyasete vatandaşı küstürdüler. Siyaset olmadan hiçbir şey olmayacağını anlamamız gerekir. Kavga etmek yerine asgari müşterekte buluşabilmenin yolunu aramalıyız.” diye konuştu. Denktaş, “Bu konularda çalışmalarımız var. İlerleyen günlerde ortaya ne çıkacak göreceğiz” dedi. 


YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı:“Uyumsuzluk bize zarar verebilir”

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı ise, içe dönük politikalarda sıkıntı yaşandığına dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı ile bazı siyasilerin dünyanın her yerinde olduğu gibi bir takım sıkıntıların olduğunu ifade etti. Arıklı, bunun çok doğal olduğunu, ancak özellikle milli meselelerde hükümet ile Cumhurbaşkanı arasındaki uyumsuzluğun bizlere son derece zarar verebileceğini kaydetti. Arıklı, içteki uyumsuzluğu çok fazla önemsemediğini belirterek, hükümetin içinde bir kişinin kendisini cumhurbaşkanlığına aday gördüğünü, bu nedenle de seçim yatırımı yapıyor olabileceğini söyledi. 

Arıklı, bir ülkenin en hassas konularından birinin milli meseleler olduğunu ifade ederek, özellikle müzakereler konusunda hükümetle Cumhurbaşkanının  birlikte hareket etmemesinin ciddi sıkıntılar doğurabileceğini kaydetti. 

“Cumhurbaşkanı temel meselelerde bakanlar kurulunu toplantıya çağırmalı”

Erhan Arıklı, Cumhurbaşkanının devletin başı olarak ciddi konularda konsensus sağlama gibi bir düşüncesinin olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanının istediği zaman Bakanlar Kurulu’na başkanlık edebileceğini hatırlattı. Cumhurbaşkanının bir muhalefet partisi lideri gibi değil de devletin başı olarak hareket etmesi gerektiğine vurgu yaparak, temel meselelerde bakanlar kurulu’nu toplantıya çağırabilmesi gerektiğini söyledi. Arıklı, iç politikadaki tezatlığın anlayışla karşılanabileceğini, bunun fazla zarar vermeyeceğini ama dış politikada bizleri çok ciddi şekilde sıkıntıya sokabileceğini kaydetti. Arıklı, hükümet ile Cumhurbaşkanı arasında milli meselelerde ve milli duruşta sorun olduğunu belirterek, aralarındaki ciddi uyuşmazlığın görülmekte olduğunu söyledi. 


“Hem cumhurbaşkanı hem hükümet duyarlı olmalı”

Arıklı, Maraş konusunun gündem olduğunu, hükümetin cumhurbaşkanını bu konuda adeta yok saydığını ifade ederek, cumhurbaşkanının verdiği demeçlerde bunların dile getirildiğini kaydetti. Arıklı, hem cumhurbaşkanının hem hükümetin bu konuda duyarlı davranması gerektiğinin altını çizdi. 

Arıklı, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanını kimse sevmek zorunda değildir. Ancak herkes Cumurbaşkanına saygı duymak zorundadır. Netice itibarıyla cumhurbaşkanı devletin başıdır. Sevelim veya sevmeyelim cumhurbaşkanına saygılı olmak zorundayız. Devletin başı olması nedeniyle de onunla birlikte hareket etmek durumundayız.”


“Tüm bu çatışmalar cumhurbaşkanı seçimine yönelik”

Erhan Arıklı, tüm bu çatışmaları cumhurbaşkanı seçimine yönelik bir çalışma olarak değerlendirdiğini belirterek, “hoş bir görüntü değil. Sokaktaki vatandaş üzülüyor, çünkü vatandaşın tek beklediği icraattır. Hükümetin kurulmasının üzerinden 100 gün geçti. Tek dişe dokunur bir hareket yapmadılar. Ek ekonomik protokol imzalandı, onunla ilgili de herhangi bir çalışma olduğunu görmüyoruz. Yasal çalışmaların bitmesi gerekiyor. Bunlar yapılmadığı için de Türkiye’nin taahhüt ettiği miktar henüz ufukta görülmüyor. Hükümet sözünü tutacak bir çalışma içinde değil. Hükümet bunlarla uğraşmalıdır. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonraki iştir. Hükümeten icraat görmeyen bir vatandaş hükümet ortaklarından herhangi biri için neden oy versin ki? Bu nedenle hükümet sözde değil de icraat ile cumhurbaşkanlığına hazırlanmalıdır” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“3 kurumun maaş kesintileri gelecek hafta iade edilecek”
“3 kurumun maaş kesintileri gelecek hafta iade edilecek”
“Bu süreçte 2 temel  düşman var”
“Bu süreçte 2 temel düşman var”