Sanayinin değişmeyen kaderi!

Sanayinin değişmeyen kaderi!

Editor: Yeni Bakış Editör 3
24 Ağustos 2019 - 14:06

Sanayi Bölgesi esnafı,  bölgeden sorumlu birimlerin görevini yerine getirmediğine dikkat çekerek, bölgedeki yolların çukurlardan ve çöplerden geçilmediğini ifade etti

Makinistlerin tamire gelen araçları köşe başlarına park ettiğine işaret eden esnaf, bu olayların kazalara davetiye çıkardığını ifade etti 

Esnaf, kış aylarında ise altyapı sorunu nedeniyle dükkânları su bastığını vurguladı 

Sanayi Bölgesi’ndeki bitmek bilmeyen sorunlar bölgede faaliyet gösteren esnafın mağdur olmasına yol açıyor. Esnaf, Sanayi Bölgesi’nin unutulmuş ve kaderine terk edilmiş bir alan olduğuna vurgu yaparak, ilgili birimlerin bu bölgeye hiçbir yatırımda bulunmadığını iddia etti. Yollardaki çukurlardan, yollara ve kaldırımlara park edilen araçlardan, çevre kirliliğinden ve altyapı sorunundan yakınan esnaf, Sanayi Bölgesi’nin kapasitesinin de mevcut nüfusa göre elverişli olmadığını kaydetti. Esnaf, kaldırımlara ve özellikle de yollara araçlarını bırakan makinistlerden dolayı anayola çıkmak isteyen şoförlerin zorluk yaşadığına işaret etti. Kış aylarında ise altyapı sorunlarından dolayı Sanayi Bölgesi’nin göle dönüştüğünü dile getiren esnaf, yetkililerden gerekenin yapılmasını talep etti. 

Sanayi Esnafı ne dedi ?

Emrah Harnupoğlu :Sanayi Bölgesi’ne hiç kimse bakmıyor, berbat durumda

“Sanayi bölgesindeki sorunları düşündüğümde özellikle makinistler büyük bir sorun yaratıyor. Makinistler arabaları yol kenarlarına, kaldırımlara ve köşe başlarına park ediyor. Hadi kaldırımları anladık, yeterli park yeri olmadığı için kaldırımlara park ediyorsun peki, yollar? Arabayla tali yoldan anayola çıkmak istediğin zaman sağdan, soldan gelen arabaları göremiyorsun. Çünkü makinistler araçlarını yol kenarlarına park ediyor. Bunun yanında Sanayi Bölgesi buradaki işyerlerine göre çok dar kalıyor. Yani Sanayi Bölgesi’nin kapasitesi yeterli değil. Bu bölgenin genişletilmesi ya da daha geniş bir bölgeye nakledilmesi gerekiyor. Az önce de dediğim gibi insanlar araçlarını yolun üzerine park ediyor aslında park etmek zorunda kalıyor. Böyle olunca da yolun ucuna kadar çıkıyorsun, araç geliyor göremiyorsun. Ama onlar da haklı ne yapsınlar bölgede yeterli park yeri yok ki. Yolları zaten hiç sorma. Yoldaki bozukluklar Sanayi’nin girişinden başlıyor. Sanayi Bölgesi’nin sağlam bir altyapıya sahip olduğunu da düşünmüyorum. Yağmur yağdığında yağmur suyu içeri kadar giriyor. Öyle yoğun bir su akıntısı oluşuyor ki dere akıyor zannedersin. Ben dükkânın içine oluklar yaptım. Madem engellenemiyor bari dükkânı elimden geldiğince kurtarayım diye. Belediyenin yaptığı bazı çalışmalar var ama yetersiz. Yapılması gereken yerlerde hiçbir faaliyet yok! Boş yerlere hizmet veriyorlar. Beş senedir Sanayi Bölgesi’ndeyim ilk defa burada temizlik yapıldığını gördüm. Ancak yaptıkları temizliğin sonunda da tüm çöpleri köşeye yığdılar. Kaç gün sonra topladılar, şimdi gidip bakın daha da çöp yığınlarıyla karşılaşacaksınız. Gerektiği gibi temizlik yapılmadı. Ben her hafta parasını vererek karşı kaldırımı temizleyecek adam tutuyorum. Belediye gerçekten iş yapacaksa tam anlamıyla yapmalı. Aynı zamanda bu çalışmaların da denetlenmesi lazım. Yani sanayide hiçbir faaliyet görmüyorum ben. Sanayi Bölgesi’ne hiç kimse bakmıyor, berbat durumda.” 

Sadi Şençiçek:Sanayi Bölgesi kaderine terk edildi

“Öncelikle Sanayi Bölgesi’nde bulunan trafik ışığının süresi sorun yaratıyor. Biz işçiyiz, her gün dışarıdan yemek yiyemiyoruz. Öğlen yemeği için eve gitmek istediğimizde sorun yaşıyoruz. Bir saat zamanımız var ama buradaki trafik ışıkları nedeniyle Merkezi Cezaevi’ne kadar araç kuyruğu yaşanıyor. Neden diğer bölgelerdeki trafik ışıklarındaki süre en az otuz beş saniyeyken burada en fazla on sekiz saniye? İki araba geçtikten sonra tekrar kırmızı ışık yanıyor. En azından yirmi beş saniyeye çıkarsınlar. Bunun yanında tam ışıkların olduğu yerde bir kasis var. Dünyanın hiçbir yerinde ışıkların olduğu yerde kasis bulunmaz. Oradaki kasis değil aslında oradan bir boru geçirdiler, üstüne de asfalt döktüler böylece yolun o kısmını yükselttiler. Biz yaptığımız siparişleri, mobilyaları arabamıza düzgün bir şekilde koyuyoruz ama bu kasisli olan yerden hızlı gittiğimizde malzemelerimiz zarar görüyor, yavaş gittiğimizde ise trafik ışıklarının süresi kısa olduğu için arkadan korna basan basana. Bunlar en büyük sıkıntılar. Sanayi Bölgesi içerisindeki bir makinistin ise araçlarıyla bütün yolu kapatması en büyük sıkıntılardan birisi. Bizim tek yolumuz var o da bu makinistin önünden geçiyor, oradan günde on beş defa geçiyoruz. Ama her geçtiğimizde beklemek zorunda kalıyoruz çünkü bu makinist sağı da solu da araçlarla doldurmuş. Devletin araçlarını yaptığı için devletten hiçbir görevli ona müdahale edemiyor. İnşallah yetkililer sesimi duyuyordur. 

Kimse ona bir şey demiyorsa, ben de bu yolu kapatacağım kimse bana da sesini çıkartamasın. Yine aynı makinist yolun girişine araç koymuş anayola çıkmak isteyen şoförler bu araçlar nedeniyle anayoldan gelen arabaları görmediği için orada her gün kaza yaşıyor. Ülkedeki altyapı sorunu nedeniyle yağmur yağdığında yaşanan durumlar KKTC’nin genelinde var. Ama Sanayi için konuşacak olursak yağmur yağdığında altyapı sorunu olduğu için dükkânın önü göle dönüşüyor. Yoldan geçen araçlar bu su birikintilerinden geçtiği zaman da dükkânın ve akülerin içi de sularla doluyor. Bu sorunların çözülebilmesi için denetlemelerin yapılması lazım. Hiçbir şekilde Sanayi ile ilgilenilmiyor. Kaderine terk edilmiş bir Sanayi var burada. Gerek yolları, gerek altyapısı, gerek su sorunu Sanayi çalışanlarını bıktırdı. Gerçi su durumu bu sene daha iyi. Belediyeden bir hizmet gördüğümüzü düşünmüyorum. Kendi çöpümüzü kendimiz atıyoruz. Sanayi Bölgesi’ndeki araçların daha rahat geçiş yapması, burada çalışan işçilerin sorunlarının çözülmesi adına hiçbir şey yapılmadı. Yetkililerin bu bölgedeki koşulların biraz daha farkında olması gerekiyor. 

Murat Yıldır:Sanayi Bölgesi’ne gereken önem verilmiyor

“Sanayi Bölgesi’nin her tarafı çöplerle dolu. Çöpler hiç toplanmıyor. En büyük sıkıntılardan birisini de kış aylarında yaşıyoruz. Kış geldiğinde yağmurlardan her yer denize dönüyor. Bölgedeki işyerleri araçlarını yollara park ediyor. Kendi park yerlerini kendileri oluşturuyorlar. Kimsenin denetlediği yok ki. Özellikle bir makinistin dükkanının olduğu yer araçlarla dolu ve kazaya yol açıyor. Yolu görmek için kendini yola atman gerekiyor. Sanayi Bölgesi’nin kapasitesinin de yetersiz olduğunu düşünüyorum. Daha geniş bir alana ihtiyaç var. Bunun yanında Sanayi Bölgesi’ndeki işyerlerinin kiraları da çok pahalı. Belediye de buraya gereken önemi vermiyor. Bu sorunların aşılması için belediyenin görevini yapması lazım.” 

Ali Çiçek: Belediye diye bir şey yok

“Sanayi Bölgesi’ndeki temel sorunlar park yeri, çevre kirliliği, yol bozuklukları ve altyapı sorunu diyebilirim. Geçen günlerde temizlik yapıldı ama yine toparlanmadı. Yollara, kaldırımlara park edilen arabalar da büyük sorun teşkil ediyor. Sanayi Bölgesi’nde gerçekten çok araba var ama yeterli park yeri yok, bu durumda Sanayi Bölgesi’nin kapasitesinin yeterli olmadığını gösteriyor. 

Normal yoldan geçerken bile zorlanıyoruz. Altyapı sorunu da Sanayi Bölgesi’nin en büyük derdi. İşçiler işleriyle mi uğraşsın, yoksa dükkânları su altında kalmasın diye mücadele mi etsin? Bu bölgede bence belediye diye bir şey yok. 

Belediye olsaydı çöp ve yol sorunları yaşanır mıydı? Bu sorunların aşılması için yetkililerin Sanayi Bölgesi’ndeki sıkıntıların farkında olması gerekiyor.” 

Hasan Kartopu:Yola park edilen araçlardan dolayı kaza yaptım

“Benim Sanayi Bölgesi’yle ilgili en büyük sıkıntım araçların yollara park edilmesi. 

Yeterli park yeri olmadığı için millet arabasını yol kenarlarına park ediyor, yola çıkacak şoförler ise zorluk yaşıyor. Ben bu yüzden kaza yaptım. Bir makinist araçlarını yol kenarına park etmişti yoldan gelen var mı bakmak için gittikçe gittim en sonunda kaza yaptım. Bunların denetlenmesi lazım.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Baybars’tan kesinti açıklaması
Baybars’tan kesinti açıklaması