Saraçoğlu’ndan yasaya aykırı bitmeyen işler

Saraçoğlu’ndan yasaya aykırı bitmeyen işler

Editor: Süperadmin
06 Aralık 2022 - 09:39
Reklam

Gazetemize gelen onlarca şikayet üzerine dolandırıldıklarını  iddia eden mağdurlardan bazıları koçanlarını alamazken,  bazıları da Müteahhit Orhun Saraçoğlu’ndan  almış oldukları evlerin bedelini ödemelerine rağmen  bankaya ipotek olmalarından kaynaklı  açık artırma sonucu evlerini  kaybettiklerini belirtti. KKTC yasalarını hiçe sayan  Orhun Saraçoğlu’nun,  Oscorp Finance Ltd şirket isimini yasalara aykırı şekilde kullanmaya devam ettiği öğrenildi.  Gazetemizin  yayınlarından sonra tüzük değişimi ve isim  değişikliğine gitmeye çalışan Saraçoğlu’nun,  30 Haziran 2021 tarihinden günümüze kadar KKTC yasalarına aykırı şekilde işlem yaptığı,  ancak Merkez Bankası tarafından görmezden gelindiği gözlemlendi

Yeni Bakış

Gazetemize gelen onlarca şikayet üzerine dolandırıldıklarını  iddia eden mağdurlardan bazıları koçanlarını alamazken,  bazıları da Müteahhit Orhun Saraçoğlu’ndan  almış oldukları evlerin bedelini ödemelerine rağmen  bankaya ipotek olmalarından kaynaklı  açık artırma sonucu evlerini  kaybettiklerini belirtti. Lefkoşa Adli Şubeye şikayetçi olan mağdurlar, polisin 2 yıl olmasına rağmen bir şey yapmadığını, adli şubedeki dosyanın örtbas edildiğini iddia ettiler. Adli Şubede nakillerin olduğunu ve yeni göreve gelen adli şube amirinin bu dosyalar hakkında tahkikat başlatmasını talep eden mağdurlar, “biz polisimize ve adalete güveniyoruz. Polisimiz gereğini yapacak hiç şüphemiz  yok” dedi.

Oscorp Finance Ltd şirket isimini yasalara aykırı şekilde kulanmaya devam ediyor

Aralık 2020 yılında geçen  Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri ile Tefeciliğin Önlenmesine İlişkin Yasaya göre,  30 Haziran 2021 tarihine kadar  finans işletmecilerinin isim ve tüzükte değişime gitme zorunluluğu getirilmişti. KKTC yasalarını hiçe sayan  Orhun Saraçoğlu’nun,  Oscorp Finance Ltd şirket isimini yasalara aykırı şekilde kullanmaya devam ettiği öğrenildi.  Yapmış olduğu inşaatları  ülkemizin yasalarına göre yapmadığı gerekçesi ile  Elektrik Kurumu ile de mahkemelik olan Saraçoğlu’nun,  8 Kasım 2022 tarihinde Oscorp Finance Ltd isminde işlem yaptığı öğrenildi.

Merkez Bankası görmezden geldi

 KKTC yasalarına göre,  Merkez Bankası, Saraçoğlu hakkında  şikayette bulunması gerekirken Saraçoğlu’nu koruma altına  aldı. Gazetemizin  yayınlarından sonra tüzük değişimi ve isim  değişikliğine gitmeye çalışan Saraçoğlu’nun,  30 Haziran 2021 tarihinden günümüze kadar KKTC yasalarına aykırı şekilde işlem yaptığı,  ancak merkez bankası tarafından örtbas  edildiği, mahkemeye yeni başvuru yapan  Saraçoğlu’nu korumaya aldığı gözlemlendi. 

Merkez Bankası topu mali polise attı

Merkez Bankası ile yapmış olduğumuz görüşmede, Merkez Bankası yetkilileri topu mali polise atmıştı.  Geçtiğimiz günlerde Yeni Bakış Gazetesinde yer alan ve Müteahhit Orhun Saraçoğlu’na ait olan, “Oscrop Finance Ltd.”nin ülke yasalarına göre suç sayılan faaliyetleriyle ilgili KKTC Merkez Bankasının görüşlerine başvurduk. KKTC Merkez Bankası tarafından verilen bilgiye göre, KKTC Mali Polisinin finans şirketleriyle ilgili olarak Merkez Bankasının onayını almadan gereken adımları atmada yetkisi bulunduğu vurgulandı. Finans şirketleriyle ilgili mevcut yasanın mali polise bu yetkiyi verdiği ve herhangi bir merciden izin veya onay alınmasına gerek duyulmadığı da belirtildi.

 

Mali Polis soruşturma başlattı

Bu arada, mali polis gazetemizde yayınlanan haberleri ihbar kabul edip harekete geçerken,
mali polisten elde edilen bilgiye göre, Oscorp Finance LTD. ve Orhun Saraçoğlu  hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor